Έγκλημα και τιμωρία (φώτος)

26.04.2014 - 17:02

Το ΑΠΟΕΛ έχασε σημαντικές ευκαιρίες για να προηγηθεί και τελικά ο Ερμής τον τιμώρησε... Οι "φτεροπόδαροι" κέρδισαν με 1-2 μέσα στο "ΓΣΠ", τερμάτισαν το αήττητο σερί 23 αγώνων της ομάδας του Δώνη, που για πρώτη φορά φέτος χάνει μέσα στην έδρα της σε αγώνα πρωταθλήματος. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Τακπατζούμι (58'), ο Αντωνιάδης (81') ισοφάρισε προσωρινά, όμως ο Ζάρκοβιτς (85') έβαλε υπογραφή στο μεγάλο "διπλό"...

Μοιρασμένο σε δυο... φάσεις το πρώτο ημίχρονο, με τον Ερμή να πατά καλύτερα μέχρι το 25' και το πλάνο του Παναγιώτου να είναι αποτελεσματικό και έπειτα τον ΑΠΟΕΛ να πιέζει και να φτιάχνει φάσεις, αλλά να του λείπει το γκολ...

Τα πρώτα λεπτά κύλησαν χωρίς την μεγάλη φάση, με το ΑΠΟΕΛ να μπαίνει πιο επιθετικά και να προσπαθεί να κάνει το παιχνίδι του, αλλά να μην μπορεί να απειλήσει. Αντίθετα, ήταν οι "φτεροπόδαροι" που έφτιαξαν την πρώτη ευκαιρία, με τον Μπεμπά στο 10' να κάνει δυνατό σουτ και τον Πάρντο να βγάζει δύσκολη απόκρουση.

Απ' εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι ανέλαβαν πλήρως τον έλεγχο και γυρόφερναν την περιοχή του Αραμπατζή όμως υστερούσαν στην τελική πάσα, έτσι μέχρι το 25' δεν μπόρεσαν να ανοίξουν τους διαδρόμους για το γκολ.

Σταδιακά, ωστόσο, η πίεση άρχισε να φέρνει και τις ευκαιρίες για τους γηπεδούχους, με την πρώτη στο 28', όταν ο Αραμπατζής "έβγαλε" την κεφαλιά του Κακά ενώ στο επόμενο λεπτό, ο Βινίσιους από κοντά σούταρε μόλις έξω. Στο 31' ακολούθησε ακόμα μια διπλή ευκαιρία, με τους Κακά και Σαντίν να μην μπορούν να νικήσουν τον Αραμπατζή ενώ στο 37' ο Μαντούκα σούταρε από κοντά και ο Μαχράτζε έκοψε πριν η μπάλα περάσει την γραμμή, στην τελευταία μεγάλη φάση του 45λεπτου.

Όλα τα λεφτά ήταν στην "επανάληψη", με τον ΑΠΟΕΛ να μην μπαίνει καλά και τον Ερμή να στέλνει την πρώτη προειδοποίηση με τον Ντε Πίνα στο 52', όταν η κεφαλιά του έφυγε έξω. Στο επόμενο λεπτό ο Μαντούκα ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ντε Πίνα, αλλά ο διαιτητής έκρινε πως δεν υπήρχε παράβαση.

Τελικά, ο Ερμής τιμώρησε το μουδιασμένο ξεκίνημα του ΑΠΟΕΛ στο δεύτερο μέρος αλλά και τις χαμένες ευκαιρίες στο πρώτο, στο 58', όταν ο Τακπατζούμι με κεφαλιά μετά από γέμισμα του Τσίνα, έκανε το 0-1 και έβαλε... φωτιά.

Μετά το γκολ, το ΑΠΟΕΛ "ξύπνησε" και πίεσε για να ανατρέψει το σκορ και στο 62' είχε καλή στιγμή με σουτ του Μαντούκα, όμως ο εξαιρετικός Αραμπατζής ήταν και πάλι έτοιμος. Οι γηπεδούχοι είχαν νέα καλή στιγμή στο 64', όταν ένα σουτ του Σέρτζιο κόντραρε και έφυγε έξω, ενώ στο 72' ήταν η σειρά του Σαντίν να δοκιμάσει το πόδι του, όμως σούταρε ψηλά.

Τελικά ήταν ένας αμυντικός που θα λύτρωνε - προσωρινά όπως αποδείχθηκε - το ΑΠΟΕΛ, αφού ο Αντωνιάδης στο 81' έκανε από κοντά το 1-1 και έδωσε ελπίδες στην ομάδα του για ολική ανατροπή. Ωστόσο, οι ελπίδες των γηπεδούχων κράτησαν πολύ λίγο αφού στο 85' ο Ερμής πήρε και πάλι προβάδισμα, με τον Ζάρκοβιτς να κάνει το 1-2 μετά από ωραία προσπάθεια και ασίστ του Δημητρίου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο (μαζί με 5' καθυστερήσεις), η ομάδα του Δώνη έδειχνε ανύμπορη να αντιδράσει και ο Ερμής χωρίς δυσκολίες, έκλεισε τους χώρους, σπατάλησε τον χρόνο με σωστή τακτική και στο τέλος πανηγύρισε ένα εκκωφαντικό "διπλό" που αλλάζει πλήρως τις ισορροπίες όσον αφορά την διεκδίκηση του πρωταθλήματος.

ΑΠΟΕΛ (Γ. Δώνης): Πάρντο, Σέρτζιο, Κακά, Αμορίν, Αντωνιάδης, Μοράις, Βινίσιους (74' Μπενασούρ), Γκόμες (61' Χαραλαμπίδης), Μαντούκα, Ντε Βινσέντι (57' Αλωνεύτης), Σαντίν

Ερμής (Ν. Παναγιώτου): Αραμπατζής, Μαχράτζε, Ζάρκοβιτς, Ντε Πίνα, Τσίνα, Μπεμπά, Ταραλίδης (67' Οκκάς), Αλίμι, Μοράν (78' Δημητρίου), Τακπατζούμι, Ενρίκε (60' Παπαθανασίου)

Kίτρινες: - / Ενρίκε (10η), Μπεμπά (8η), Οκκάς (4η)

- Διατέθηκαν 5532 εισιτήρια.

- Πρώτο γκολ για τον Μάριο Αντωνιάδη.

- Δεύτερο γκολ για τον Ντράγκαν Ζάρκοβιτς.

- 17 γκολ στο πρωτάθλημα έχει ο Μάρκο Τακπατζούμι.

-- Διαιτητής ήταν ο Μάριος Τσαγγάρης, με βοηθούς τους Σωτήρη Βίκτωρος - Ιωάννη Λαζάρου. Τέταρτος ο Αντώνης Χριστοδούλου και παρατηρητής ο Ανδρέας Ξάνθου.

- Λόγω τιμωρίας του ΑΠΟΕΛ, η Νότια κερκίδα ήταν κλειστή.

- Στον πρώτο γύρο είχε κερδίσει ο Ερμής με 2-0 ενώ στον δεύτερο το ΑΠΟΕΛ με 3-0. Οι "γαλαζοκίτρινοι" κέρδισαν με 1-2 στην 1η αγωνιστική της β' φάσης.