Ο Αδόρνο... το κράτησε ζωντανό για τον τίτλο (Φώτος / Βίντεο)

07.05.2014 - 19:59

Δύο λεπτά χρειάστηκε ο άτυχος λόγω του σοβαρού τραυματισμού του από την περσινή σεζόν και "ξεχασμένος" από την τεχνική ηγεσία, Άλδο Αδόρνο, για να σκοράρει και να στείλει τους οπαδούς της ομάδας του στον... έβδομο ουρανό, χαρίζοντας τη νίκη στο ΑΠΟΕΛ επί της Ομόνοιας με 2-1. Ο Παραγουανός σκόραρε στο 76΄ και με το γκολ που σημείωσε έκρινε το ντέρμπι "αιωνίων", που διεξήχθη στο ΓΣΠ, στο πλαίσιο της 34ης αγωνιστικής και 8ης της Β΄ Φάσης του πρωταθλήματος "Γλαύκος Κληρίδης". Ο Ντε Βινσέντι είχε... ανοίξει το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 23΄ και ο Αλίπιο είχε ισοφαρίσει με τον ίδιο τρόπο στο 38΄. Πλέον, μετά και την ήττα της ΑΕΛ από τον Απόλλωνα, η ομάδα του Δώνη χρειάζεται δύο νίκες στα εναπομείναντα δύο παιχνίδια για να καταφέρει να πανηγυρίσει την κατάκτηση του τίτλου.

Μόλις στο 2΄ το ντέρμπι διεκόπη, αφού φίλοι της Ομόνοιας έριξαν καπνογόνα, κροτίδες και φωτοβολίδες στον αγωνιστικό χώρο του ΓΣΠ, με τον αγώνα να ξεκινάει και πάλι μετά από τέσσερα λεπτά -είχε ξεκινήσε μετά από δίλεπτη διακοπή για μερικά δευτερόλεπτα και υπήρξε εκ νέου διακοπή για νέα... ρίψη αντικειμένων από τους οπαδούς του "τριφυλλιού"- κι ενώ έγιναν και οι απαραίτητες συστάσεις -μάλιστα ο προπονητής των "πρασίνων", Κώστας Καϊάφας, πήγε προς το βόρειο πέταλο και ζήτησε από τους οπαδούς της ομάδας του να σταματήσουν αυτές τις καταδικαστέες ενέργειες.

Δυνατό το παιχνίδι στα πρώτα του λεπτά, με τους φίλους της Ομόνοιας να διαμαρτύρονται για το μη καταλογισμό κάποιων φάουλ, τα οποία... σήκωναν και κάρτες.

Χρειάστηκε να περάσουν 23 λεπτά για να καταγραφεί κάποια καλή φάση στον αγώνα και μάλιστα... έμελλε να φέρει και το πρώτο γκολ. Οι τυπικά γηπεδούχοι κέρδισαν φάουλ και ο Ντε Βινσέντι με απευθείας εκτέλεση... νίκησε το Μορέιρα, ο οποίος έμεινε... άγαλμα, "γράφοντας" το 1-0.

Η ομάδα του Καϊάφα προσπάθησε να αντιδράσει και μέσα σ' ένα τρίλεπτο είχε δύο καλές στιγμές. Στο 32΄ το σουτ του Σερτζίνιο... έφυγε άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα και μετά από σέντρα του Μαργκάσα και κεφαλιά του Ατάντα, ο Ασίς έκανε νέα κεφαλιά, με τον Πιπίνη να απομακρύνει προτού η μπάλα περάσει τη γραμμή της εστίας του ΑΠΟΕΛ.

Στο 38΄, ωστόσο, τίποτα δεν μπορούσε να αποτρέψει την ισοφάριση, με την Ομόνοια να... απαντάει με τον ίδιο τρόπο που δέχθηκε το γκολ. Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αλίπιο και 1-1, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Καλύτερα ξεκίνησε το δεύτερο μέρος η ομάδα του Δώνη και στο 51΄... άγγιξε το 2-1, όταν μετά από γυριστό σουτ του Χαραλαμπίδη, ο Σκαραμοτσίνο απομάκρυνε προ της γραμμής του τέρματος της ομάδας του, με τους "πράσινους" να... απαντούν ένα λεπτό αργότερα, όταν το σουτ του Σερτζίνιο μέσα από την περιοχή... έφυγε μόλις άουτ.

Με την πάροδο του χρόνου, οι "γαλαζοκίτρινοι"... ανέβασαν στροφές και στο 57΄ έχασαν νέα σπουδαία ευκαιρία για να προηγηθούν, όταν το σουτ του Σέρινταν από το ύψος του πέναλτι απέκρουσε ο Ζοσέ Μορέιρα.

Επτά λεπτά αργότερα καταγράφηκε ακόμα μία καλή φάση για τους τυπικά γηπεδούχους, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Αλεξάνδρου, η κεφαλιά του Σέρινταν... έφυγε μόλις άουτ, με τους "πράσινους" να... απαντούν στο 70΄, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μαργκάσα, ο Ατάντα έκανε την κεφαλιά, με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Πάρντο.

Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια στο 72΄. Η ομάδα του Καϊάφα βγήκε γρήγορα στην αντεπίθεση, με το Ρούμπιο να... βγάζει μόνο τον Εφραίμ, ο οποίος ωστόσο δεν μπόρεσε να... νικήσει στο τετ-α-τετ τον Πάρντο.

Και όταν χάνεις τέτοιου είδους ευκαιρίες, συνήθως θα τιμωρηθείς, όπως κι έγινε στο 76΄. Ο Αμορίν... τροφοδότησε το Σαντίν και αυτός "σέρβιρε" στον Αδόρνο, ο οποίος είχε περάσει δύο λεπτά νωρίτερα στον αγωνιστικό χώρο, και ο Παραγουανός με αριστερό σουτ μέσα από την περιοχή... νίκησε το Μορέιρα κι "έγραψε" το 2-1 για το ΑΠΟΕΛ.

Ακολούθως, καταγράφηκαν δύο καλές φάσεις, μία για κάθε ομάδα. Στο 80΄ το σουτ του Κυριάκου... έφυγε έξω, ενώ την ίδια κατάληξη είχε η εκτέλεση φάουλ του Αμορίν στο 85΄. Δύο φάσεις, οι οποίες ήταν και οι τελευταίες στο παιχνίδι. Έτσι, το τελευταίο σφύριγμα του Αντώνη Χριστοδούλου βρήκε τους "γαλαζοκίτρινους" να πανηγυρίζουν μία πολύ μεγάλη νίκη, που τους επιτρέπει να κάνουν και πάλι όνειρα για κατάκτηση του τίτλου.

ΑΠΟΕΛ: Πάρντο, Σέρτζιο, Πιπίνης (46΄ Σέρινταν), Αμορίν, Ολιβέιρα, Γκόμες, Βινίσιους, Χαραλαμπίδης, Αλεξάνδρου, Ντε Βινσέντι (74΄ Αδόρνο), Μαντούκα (60΄ Σαντίν).

ΟΜΟΝΟΙΑ: Μορέιρα, Κυριάκου, Μαργκάσα (78΄ Ρουσιάς), Ατάντα, Σκαραμοτσίνο, Σερτζίνιο, Φερνάντες (62΄ Χαραλάμπους), Ασίς, Αλίπιο (65΄ Ρούμπιο), Εφραίμ, Σκέμπρι.

Κίτρινες Κάρτες: Βινίσιους, Ολιβέιρα (10η) - Ατάντα, Κυριάκου, Σερτζίνιο (4η), Σκέμπρι.

** Αυτή είναι η τέταρτη φορά που αναμετρήθηκαν οι δύο ομάδες τη φετινή σεζόν. Στον αγώνα του Α΄ Γύρου το ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 2-0, ενώ ισόπαλο χωρίς τέρματα τελείωσε το ντέρμπι του Β΄ Γύρου. Χωρίς νικητή (0-0) ολοκληρώθηκε και η πρώτη αναμέτρηση για τη φάση των πλέι οφ.

** Με τρεις αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα της 33ης αγωνιστικής και 7ης της Β΄ Φάσης του πρωταθλήματος με αντίπαλο τον Απόλλωνα παρέταξε το ΑΠΟΕΛ ο Γιώργος Δώνης. Ο Πιπίνης πήρε τη θέση του Αντωνιάδη, ο Γκόμες του Μοράις και ο Αλεξάνδρου του Αλωνεύτη.

** Με δύο αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα της 33ης αγωνιστικής και 7ης της Β΄ Φάσης του πρωταθλήματος με αντίπαλο την Ανόρθωση παρέταξε την Ομόνοια ο Κώστας Καϊάφας. Ο Μαργκάσα πήρε τη θέση του Χαραλάμπους και ο Φερνάντες του Λεάντρο.

** Κλειστή η νότια κερκίδα, λόγω τιμωρίας του ΑΠΟΕΛ.

** Πριν από την έναρξη του αγώνα, οι αρχηγοί των δύο ομάδων, Κωνσταντίνος Χαραλαμπίδης και Γιώργος Εφραίμ, με τη συνοδεία όλων των συμπαικτών τους, κατέθεσαν από κοινού λουλούδια μπροστά από το νότιο πέταλο εις μνήμη του Γιώργου Γκουγκούρη, με τους φίλους των "γαλαζοκιτρίνων" και των "πρασίνων" να χειροκροτούν άπαντες για την κίνησή τους αυτή.

** Αρκετοί φίλοι του ΑΠΟΕΛ, που βρέθηκαν στην ανατολική κερκίδα, φορούσαν μαύρες φανέλες ως ένδειξη πένθους για το χαμό του 16χρονου Γιώργου Γκουγκούρη.

** Στο γήπεδο και ο νέος τεχνικός διευθυντής του ΑΠΟΕΛ, David Nascimento.

** Με το γκολ που σημείωσε ο Ντε Βινσέντι έφτασε τα 9 στο φετινό πρωτάθλημα.

** Με το γκολ που σημείωσε ο Αλίπιο έφτασε τα 3 στο φετινό πρωτάθλημα, με το Βραζιλιάνο να σκοράρει για δεύτερη σερί αγωνιστική.

** Το γκολ που σημείωσε η Ομόνοια με τον Αλίπιο ήταν το πρώτο των "πρασίνων" στα φετινά ντέρμπι με το ΑΠΟΕΛ.

** Δέκα κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Ολιβέιρα και θα απουσιάσει από τον επόμενο αγώνα πρωταθλήματος του ΑΠΟΕΛ με αντίπαλο την Ανόρθωση στο ΓΣΠ.

** Τρίτη συμμετοχή για τον Αδόρνο στο φετινό πρωτάθλημα και πρώτη μετά τις 9 Μαρτίου και την εκτός έδρας αναμέτρηση με αντίπαλο την ΑΕ Κουκλιών (6-1).

** Πρώτο γκολ για τον Αδόρνο στο φετινό πρωτάθλημα.

** Τέσσερις κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Σερτζίνιο και θα απουσιάσει από τον επόμενο αγώνα πρωταθλήματος της Ομόνοιας με αντίπαλο την ΑΕΛ στο ΓΣΠ.

** Ο Μορέιρα είναι ο μοναδικός ποδοσφαιριστής της Ομόνοιας που έχει αγωνιστεί και στα 34 παιχνίδια πρωταθλήματος, χωρίς να έχει χάσει λεπτό.

** Πρώτη νίκη για το ΑΠΟΕΛ, μετά από δύο σερί ήττες.

** Πρώτη ήττα για την Ομόνοια, μετά από δύο σερί νίκες.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Αντώνης Χριστοδούλου, με βοηθούς τους Ιωάννη Λαζάρου και Μιχάλη Τσεντή, ενώ τέταρτος ήταν ο Χαράλαμπος Σκαπούλλης.