Τι... Νεϊμάρ, τι... Σέρινταν (βίντεο/φώτος)

13.09.2014 - 17:59

Ο Νεϊμάρ μπήκε ως αλλαγή στο 62' και με δυο γκολ χάρισε τη νίκη στην Μπαρτσελόνα, το απόγευμα του Σαββάτου. Λίγο αργότερα ο Σέρινταν τον μιμήθηκε, αφού μπήκε ως αλλαγή στο 64' και με γκολ στο 88', χάρισε τη νίκη στο ΑΠΟΕΛ με 1-0, επί του μαχητικού Ερμή. Έτσι, "γαλαζοκίτρινοι" και "μπλαουγκράνα" συνέχισαν με νίκες στο πρωτάθλημα, πριν την μεταξύ τους αναμέτρηση στο "Καμπ Νου" την Τετάρτη...

Ρυθμός ναι, φάσεις όχι

Ένα ΑΠΟΕΛ που δυσκολεύτηκε και έναν Ερμή με πολλή μαχητικότητα και αποτελεσματική τακτική, είδαμε στο πρώτο μέρος. Tο παιχνίδι ξεκίνησε με καλό ρυθμό και φάσεις αφού στο 1' ο Ουόν με κεφαλιά "δοκίμασε" τον Πάρντο που ήταν έτοιμος, ενώ λίγο ψηλά έφυγε η κεφαλιά του Καρλάο στο 10', μετά από χτύπημα φάουλ. Στο 14' είχαμε και την πρώτη μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Μοράν εκμεταλλεύτηκε λάθος στο κέντρο του γηπέδου και με κάθετη έβγαλε τον Ιμπραΐμι εντελώς μόνο με τον Πάρντο, όμως το πλασέ του πρώτου ήταν αδύνατο.

Aπ' εκεί και πέρα ο ρυθμός και η διάθεση των δυο ομάδων μπορεί να διατηρήθηκαν, όμως μέχρι την ανάπαυλα, έλειψαν οι μεγάλες φάσεις. Ο Ερμής αμυνόταν αποτελεσματικά και όταν έβγαινε μπροστά ήταν απειλητικός, ενώ το ΑΠΟΕΛ δυσκολευόταν πολύ στην κυκλοφορία, όντας εμφανές πως η εντεκάδα που επέλεξε ο Δώνης, δεν λειτουργούσε.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γαλαζοκίτρινοι ανέβασαν αρκετά την απόδοσή τους και στο 35' μετά από πολλή ώρα ολοκλήρωσαν μια καλή προσπάθεια από αριστερά, όμως το σουτ του Αντωνιάδη κόντραρε και έφυγε κόρνερ. Η πίεση στα τελευταία λεπτά δεν έφερε αποτέλεσμα, έτσι το 0-0 ήταν το σκορ στο ημίχρονο.

Πολλές ευκαιρίες, λύτρωση στο τέλος...

Η επανάληψη ξεκίνησε και πάλι με το ΑΠΟΕΛ να θέλει αλλά να μην μπορεί και τον Ερμή να αμύνεται αποτελεσματικά, εικόνα που διατηρήθηκε μέχρι το 60'. Στο 63' οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη κλασική ευκαιρία στο παιχνίδι, όταν ο Σέρτζιο σούταρε από το ύψος της περιοχής και ο Μπογκατίνοφ έβγαλε την επέμβαση, στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι. Κάπου εκεί ο Δώνης ξεκίνησε τις κινήσεις, με τον Σέρινταν να παίρνει τη θέση του Εφραίμ, ενισχύοντας την γραμμή κρούσης.

Στο 65' το ΑΠΟΕΛ είχε άλλες δυο πολύ καλές στιγμές, με τον Μπογκατίνοφ να διώχνει σε κόρνερ το σουτ του Μοράις και στην εκτέλεση τον Τζιμπούρ να είναι λίγο άστοχος με ωραίο "ψαλιδάκι". Στο 71' ο Μαντούκα έχασε απίστευτη ευκαιρία, όταν μετά από πάσα του Βινίσιους και πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής, δεν μπόρεσε να νικήσει τον εξαιρετικό Μπογκατίνοφ. Τρία λεπτά πιο μετά και πάλι ο Βραζιλιάνος σούταρε από το σημείο του πέναλτι, όμως δεν μπόρεσε να πιάσει καλά το σουτ και ο τερματοφύλακας του Ερμή μπλόκαρε εύκολα. Στο 75' ο Μαντούκα σούταρε από πολύ μακριά όμως ο Μπογκατίνοφ ήταν ξανά έτοιμος, ενώ στο 76' ο Τζιμπούρ με ανάποδο ήταν άστοχος, στην τελευταία του προσπάθεια πριν δώσει τη θέση του στον Αλωνεύτη.

Στο 80' ήταν σειρά του Αμορίν να δοκιμάσει το πόδι του, όταν το μακρινό του φάουλ έφυγε λίγο έξω. Τελικά οι προσπάθειες του ΑΠΟΕΛ έφεραν αποτέλεσμα στο 88' όταν από δεξιά με χαμηλή μπαλιά ο Βινίσιους βρήκε τον Σέρινταν, που ήταν στη σωστή θέση και με προβολή πέτυχε ένα πανεύκολο αλλά απίστευτα σημαντικό γκολ...

Ο Ερμής προσπάθησε να αντιδράσει στα τελευταία λεπτά, όμως το γκολ που πέτυχε με κεφαλιά ο Παπαθανασίου στο 92', ορθά ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Έτσι, το τρίποντο πιστώθηκε στον λογαριασμό του ΑΠΟΕΛ, που πάει Βαρκελώνη για την εμπειρία ζωής με την παρέα του Μέσι, με πολύ καλή ψυχολογία.

ΑΠΟΕΛ (Γ. Δώνης): Πάρντο, Σέρτζιο, Παπάζογλου (18' Αμορίν), Καρλάο, Αντωνιάδης, Μοράις, Βινίσιους, Ντε Βινσέντι, Εφραίμ (64' Σέρινταν), Μαντούκα, Τζιμπούρ (77' Αλωνεύτης)

Ερμής (Ν. Παπαβασιλείου): Μπογκατίνοφ, Παουλίνιο, Ουόν, Ντε Πίνα, Τσίνα, Ταραλίδης, Παλαθουέλος, Μοράν, Δημητρίου (67' Μπελούσο), Ιμπραΐμι (77' Πάκερ), Ονίλο (46' Παπαθανασίου)

Κίτρινες: Μαντούκα / Ταραλίδης, Δημητρίου, Παουλίνιο

Ενδιαφέρουν

- Ο Παπάζογλου έφυγε με πρόβλημα και στο 18' έδωσε την θέση του στον Αμορίν.

- Η Νότια κερκίδα ήταν κλειστή λόγω τιμωρίας του ΑΠΟΕΛ.

- Δεύτερο φετινό παιχνίδι ανάμεσα στις δυο ομάδες. Για το Σούπερ Καπ, είχε κερδίσει ο Ερμής με 2-1.

- Εφραίμ και Τζιμπούρ ήταν για πρώτη φορά στην εντεκάδα του ΑΠΟΕΛ σε επίσημο αγώνα.

- Ντεμπούτο για τον Νίκκι Παπαβασιλείου στον πάγκο του Ερμή.

- Διαιτητής ήταν ο Γιώργος Νικολάου με βοηθούς τους Χαράλαμπο Γεωργίου - Μάριο Καλογήρου. Τετάρτος ο Μάριος Δημητριάδης, 1ος επιπρόσθετος ο Βασίλης Δημητρίου, 2ος επιπρόσθετος ο Αντώνης Χριστοδούλου και παρατηρητής ο Μιχάλης Παπαβαρνάβας.