Ο Τζιμπούρ... μίλησε στο τέλος (βίντεο/φώτος)

06.10.2014 - 17:36

Με τον Ράφικ Τζιμπούρ να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του ΑΠΟΕΛ, οι μετριότατοι "γαλαζοκίτρινοι" κατέκτησαν ένα πολύ δύσκολο τρίποντο επί του Οθέλλου, τον οποίο κέρδισαν με 1-2 μέσα στο "Παπαδόπουλος". Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Τιάγο (54'), για να ισοφαρίσει ο Μαντούκα (65') και να έρθει ο Τζιμπούρ στο τέλος (85') να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του...

Κατοχή το ΑΠΟΕΛ, εντυπώσεις ο Οθέλλος

Το ματς ξεκίνησε με την αναμενόμενη εικόνα, με το ΑΠΟΕΛ να αναλαμβάνει την επιθετική πρωτοβουλία και τον Οθέλλο να δίνει χώρο και να προσπαθεί να χτυπήσει περισσότερο με γρήγορες επιθέσεις. Η πρώτη φάση δεν άργησε να έρθει αφού στο 11' ο Μαντούκα σούταρε από μακριά και ο Ρόιν έδιωξε με τα πόδια ενώ στην εξέλιξη, ο τερματοφύλακας του Οθέλλου μπλόκαρε εύκολα την κεφαλιά του Ντε Βινσέντι.

Στο 17' η ομάδα της Αθηένου κόντεψε να βάλει "φωτιά" στο ματς, όταν ο Τιάγο έκανε ωραία ατομκή προσπάθεια και σουτ εντός πετριοχής, με τον Πάρντο να βγάζει την απόκρουση. Ο Οθέλλος είχε και στο 23' νέα καλή στιγμή, με ένα σουτ του Παναγιώτου που έφυγε ψηλά.

Οι γηπεδούχοι έκλεισαν καλά τους χώρους σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο, με αποτέλεσμα να βραχυκυκλώσει το ΑΠΟΕΛ, που χρειάστηκε να περιμένει μέχρι το 32' για την επόμενη ευκαιρία, όταν ο Τζιμπούρ έκανε ωραία προσπάθεια και σουτ που έφυγε λίγο δίπλα απ' το δοκάρι. Στο 41' μετά από λάθος του Αμορίν, ο Χμαλάτζε έκανε γυριστό σουτ, όμως η μπάλα πήγε μόλις έξω απ' την εστία του Πάρντο, που ήταν εκτός θέσης. Η τελευταία φάση ανήκε στους γαλαζοκίτρινους και πάλι με τον Τζιμπούρ, ο οποίος στο 45+1' έπιασε το σουτ από καλή θέση, αλλά ο Ρόιν ήταν έτοιμος.

Πανικός... και ανατροπή στο τέλος

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα της "επανάληψης", με το ΑΠΟΕΛ να προσπαθεί ακόμα περισσότερο για το γκολ, αλλά να μην φτιάχνει τη μεγάλη φάση. Αντίθετα, ήταν οι γηπεδούχοι που έφτασαν στο γκολ και έδωσαν ακόμα μεγαλύτερο ενδιαφέρον στο ματς, στο 54'. Μετά από ακόμα ένα λάθος του Ρίσε, ο Τιάγο έφυγε γρήγορα στην αντεπίθεση και από πλάγια δεξιά, πλάσαρε τον Πάρντο για το 1-0, τιμωρώντας την κακή παρουσία του ΑΠΟΕΛ.

Μετά το γκολ οι "γαλαζοκίτρινοι" έδειξαν να πανικοβάλλονται αφού πλέον αντιλήφθηκαν πως η απώλεια είναι πολύ κοντά. Το σοκ, όμως, ξεπεράστηκε γρήγορα αφού στο 64' ο Μαντούκα με όμορφη ντρίμπλα στην περιοχή και κοντινό σουτ, έκανε το 1-1.

Πάντως στο 71' ο Οθέλλος κόντεψε να πάρει και πάλι προβάδισμα, όταν ο Πάρντο νίκησε τον Ευθυμίου στο τετ-α-τετ. Στο 82' ήταν ξανά η σειρά του ΑΠΟΕΛ να απειλήσει όμως ο Ρόιν έπιασε την καλή κεφαλιά του Ντε Βινσέντι ενώ στο 83' ο Βασιλείου έσωσε βέβαιο γκολ σε προβολή του Τζιμπούρ εξ επαφής. Τελικά ο Αλγερινός στο 85' λύτρωσε την ομάδα του αφού με κεφαλιά έκανε το 1-2 και πέτυχε το πρώτο του και εξαιρετικά σημαντικό γκολ με τη φανέλα του ΑΠΟΕΛ.

Στα επόμενα εννέα λεπτά μαζί με τις καθυστερήσεις, δεν είχαμε κάτι φοβερό. Οι παίκτες του Δώνη που ίδρωσαν πολύ για την ανατροπή, κράτησαν με σχετική άνεση το προβάδισμα και τελικά έφτασαν στο δύσκολο τρίποντο.

Oθέλλος: Ρόιν, Παναγιώτου, Ευθυμίου, Μενέντες, Βασιλείου, Χμαλάτζε, Tιάγο, Ζουλί, Χατζηγιαννακού (79' Κυριάκου), Βέρα (84' , Νεάκου (58' Μόμο)

ΑΠΟΕΛ: Πάρντο, Σέρτζιο, Αμορίν, Καρλάο (51' Σέρινταν), Ρίσε (76' Αλεξάνδρου), Μοράις, Βινίσιους, Μαντούκα, Εφραίμ (46' Γκόμες), Ντε Βινσέντι, Τζιμπούρ

Κίτρινες: Ρόιν, Ευθυμίου / Πάρντο, Αμορίν

Ενδιαφέρουν

- Δεύτερο γκολ για τον Τιάγο.

- Πέμπτο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Μαντούκα.

- Πρώτο γκολ με τη φανέλα του ΑΠΟΕΛ για τον Ράφικ Τζιμπούρ.

- Εφραίμ και Καρλάο έγιναν αναγκαστική αλλαγή αφού αντιμετώπισαν προβλήματα.

- Διαιτητής ήταν ο Γιάννης Αναστασίου. Βοηθοί οι Μ. Δημητριάδης - Π. Δημητρίου, τέταρτος ο Ν. Αθανασίου και παρατηρητής ο Κ. Καπιτανής.