Ταβάρες και... διαιτητής στέρησαν τη νίκη (Φώτος)

31.07.2013 - 21:51

Ισόπαλο 1-1 τελείωσε το πρώτο επίσημο παιχνίδι του ΑΠΟΕΛ με αντίπαλο τη Μάριμπορ, που διεξήχθη το βράδυ της Τετάρτης (31/07) στο ΓΣΠ, στο πλαίσιο του Γ΄ Προκριματικού Γύρου του Τσάμπιονς Λιγκ. Το σκορ... άνοιξε ο Ίσμα στο 21΄, για να ισοφαρίσουν οι Σλοβένοι με τον Ταβάρες στο 64΄. Διαφορετικά θα ήταν, ωστόσο, τα δεδομένα αν στο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο διαιτητής έδινε "καθαρό" πέναλτι στους πρωταθλητές μας, αλλά και κόκκινη κάρτα στον Πότοκαρ, αντί να τιμωρήσει τον Μπούντιμιρ με κίτρινη κάρτα για θέατρο, ο οποίος και ανατράπηκε και βρισκόταν σε προφανή θέση για γκολ.

Δείτε μέσω του επίσημου καναλιού του ΑΠΟΕΛ στο You Tube, APOEL TV, τις καλύτερες φάσεις του αγώνα:

Το παιχνίδι

Πολύ δυνατά ξεκίνησε την αναμέτρηση το ΑΠΟΕΛ, χωρίς όμως να καταφέρει να δημιουργήσει κάποια μεγάλη ευκαιρία, πέραν από ένα σουτ του Χαραλαμπίδη που απέκρουσε ο Χαντάνοβιτς στο 12΄, με τους φιλοξενούμενους να έχουν μία καλή στιγμή πέντε λεπτά νωρίτερα, όταν μετά από γύρισμα του Ιμπραΐμι ο Ταβάρες έκανε την προβολή, με την μπάλα να... φεύγει άουτ.

Στο 21΄, ωστόσο, οι πρωταθλητές μας ήταν πιο εύστοχοι. Πάσα του Μοράις από τον άξονα προς τον Ίσμα, ο οποίος αφού κατέβασε με ωραίο τρόπο την μπάλα έκανε το δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι κι... έγραψε το 1-0.

Ακολούθως, οι γηπεδούχοι μπορεί να μην πρέσαραν στον ίδιο βαθμό τους αντιπάλους τους όπως στο ξεκίνημα, ωστόσο εξακολουθούσαν να είναι καλύτεροι.

Μάλιστα στο 40΄ είχαν μία καλή στιγμή για να κάνουν το 2-0, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Αλεξάνδρου στο πρώτο δοκάρι, ο Ολιβέιρα πρόλαβε την έξοδο του Χαντάνοβιτς, στέλνοντας όμως με κεφαλιά την μπάλα άουτ, στην τελευταία καλή φάση του πρώτου μέρους.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να έχουν μία καλή στιγμή με τον Μπόχαρ, όταν από πλάγια μέσα από την περιοχή έκανε το σουτ για να μπλοκάρει ο Πάρντο.

Με την πάροδο του χρόνου η ομάδα από τη Σλοβενία κέρδιζε μέτρα, εκμεταλλευόμενη και το γεγονός ότι είναι πιο έτοιμη αγωνιστικά και εν τέλει στο 64΄ έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Είχε προηγηθεί το λάθος από τον Γκόμες λίγο πιο μπροστά από τη μεσαία γραμμή, με τους ποδοσφαιριστές της Μάριμπορ να κλέβουν την μπάλα και να βγαίνουν γρήγορα στην αντεπίθεση, με το Ραΐσεβιτς να σεντράρει από αριστερά και τον Ταβάρες με κεφαλιά-ψαράκι να... γράφει το 1-1.

Οι ποδοσφαιριστές του Πάουλο Σέρτζιο προσπάθησαν να... απαντήσουν, ωστόσο η κεφαλιά του Μαντούκα μέσα από την περιοχή και μετά από εκτέλεση φάουλ του Χαραλαμπίδη... έφυγε άουτ στο 71΄.

Ένα λεπτό αργότερα, η Μάριμπορ παρολίγο να... παγώσει εκ νέου το ΓΣΠ, όταν ο Βίλερ έκανε την παράλληλη μπαλιά, αλλά ευτυχώς για τους "γαλαζοκίτρινους" δεν βρέθηκε κάποιος ποδοσφαιριστής των Σλοβένων για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Πάρντο.

Aκολούθως, οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ... ανέβασαν στροφές κι έχασαν δύο σπουδαίες ευκαιρίες για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Στο 75΄ και μετά από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα έφτασε στον Αμορίν, ο οποίος σούταρε με κατεύθυνση προς την εστία, αλλά η μπάλα βρήκε στον Φιλίποβιτς κι... έφυγε σε κόρνερ, ενώ στο 80΄ και μετά από ωραία ενέργεια και γύρισμα του Σέρτζιο από δεξιά ο Αλωνεύτης προ κενής εστίας έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Χαντάνοβιτς.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων έγινε η φάση του αγώνα. Ο Μπούντιμιρ βγήκε απέναντι από τον τερματοφύλακα και ανατράπηκε από αντίπαλο αμυντικό, ωστόσο ο Ουκρανός διαιτητής Σεργκέι Μπόικο... έκλεισε τα μάτια κι αντί να καταλογίσει πέναλτι και να δείξει την απευθείας κόκκινη κάρτα στον Πότοκαρ... τιμώρησε με κίτρινη κάρτα τον Κροάτη επιθετικό, με αποτέλεσμα αντί να γίνει πιθανότατα το 2-1... να παραμείνει το 1-1 μέχρι και την ολοκλήρωση της αναμέτρησης, έστω κι αν το ΑΠΟΕΛ το... πάλεψε μέχρι τέλους και στην τελευταία φάση του αγώνα το σουτ του Μαντούκα... έφυγε μόλις άουτ.

Ένα αποτέλεσμα που αφήνει... ανοικτή την υπόθεση-πρόκριση ενόψει της ρεβάνς στη Σλοβενία σε έξι βράδια.

ΑΠΟΕΛ: Πάρντο, Σέρτζιο, Αμορίν, Ολιβέιρα, Ντα Σίλβα (85΄ Μπενασούρ), Μοράις, Γκόμες, Μαντούκα, Χαραλαμπίδης (73΄ Μπούντιμιρ), Αλεξάνδρου (73΄ Αλωνεύτης), Ίσμα.

ΜΑΡΙΜΠΟΡ: Χαντάνοβιτς, Ραΐσεβιτς, Βίλερ, Άργκχους, Φιλίποβιτς, Μίλετς, Ιμπραΐμι (71΄ Μέγιατς), Τσβιγιάνοβιτς, Ταβάρες (83΄ Πότοκαρ), Φάιτς (65΄ Μεντί), Μπόχαρ.

Κίτρινες Κάρτες: Ολιβέιρα, Μαντούκα, Ίσμα, Μπούντιμιρ - Φιλίποβιτς, Χαντάνοβιτς.

** "Κόπηκαν" 17.387 εισιτήρια.

** Επίσημο ντεμπούτο για τους Αμορίν, Ντα Σίλβα, Γκόμες και Ίσμα.

** Επίσημο ντεμπούτο στον πάγκο του ΑΠΟΕΛ για τον Πάουλο Σέρτζιο.

** Πρώτο επίσημο γκολ για τον Ίσμα με τη φανέλα του ΑΠΟΕΛ.

** 8 τελικές προσπάθειες για το ΑΠΟΕΛ και 4 για τη Μάριμπορ.

** Απρόοπτο προέκυψε την Τετάρτη (31/07) με το... δεξί χέρι του Πάουλο Σέρτζιο στην τεχνική ηγεσία των πρωταθλητών, Σέρτζιο Κρουζ, ο οποίος το μεσημέρι είχε ένα πρόβλημα υγείας και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο, με αποτέλεσμα να απουσιάζει από το παιχνίδι.

** "Κόπηκαν" από τη 18μελή αποστολή οι Μάριος Ηλία και Μαρίνος Σατσιάς.

** Οι "γαλαζοκίτρινοι" αντιμετώπισαν ξανά την Μάριμπορ στο παρελθόν. Ήταν την σεζόν 2002/03 για τον Β' Προκριματικό Γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ. Εντός έδρας κέρδισαν με 4-2 ανατρέποντας την εκτός έδρας ήττα του πρώτου αγώνα με 2-1 κι έτσι πήραν την πρόκριση στον επόμενο γύρο. Από το σημερινό ρόστερ κοινοί παίκτες είναι οι Χαραλαμπίδης, Σατσιάς, Αλεξάνδρου και Ηλία.

** Διαιτητής ο Ουκρανός Sergii Boiko με βοηθούς τους συμπατριώτες του Volodymyr Volodin και Oleg Pluzhnyk. Παρατηρητής αγώνα ο John McBeth (Σκωτία) και παρατηρητής διαιτησίας ο Ισπανός Bernardino Gonzalez Vazquez.