Σούπερ ανατροπή ο Ερμής, πρώτη ήττα το ΑΠΟΕΛ (Φώτος)

20.12.2014 - 18:55

Μόλις στο 6' ο Πιέρος Σωτηρίου σκόραρε και το ΑΠΟΕΛ έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι με τον Ερμή. Όμως στην επανάληψη οι "φτεροπόδαροι" έχοντας σε εξαιρετική βραδιά τον πρώτο τους σκόρερ Ιφεάνι Ονίλο ο οποίος σκόραρε δύο φορές, έφτασαν στην ολική ανατροπή και στην νίκη με 2-1, υποχρεώνοντας το ΑΠΟΕΛ στην πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι επιλογές του Παπαβασιλείου

Κάτω απ’ τα γκολπόστ ήταν ο Μπογκαντίνοφ, δεξί μπακ ο Ουόν, αριστερό μπακ ο Σαμάρας και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Ζάρκοβιτς και Πίνα. Αμυντικά χαφ οι Μπεμπά και Ταραλίδης, σε πιο ελεύθερο ρόλο ο Ιμπραΐμι, έξω δεξιά ο Μοράν, έξω αριστερά ο Αζεβέδο και στην κορυφή της επίθεσης ο Ονίλο.

Οι επιλογές του Δώνη

Κάτω απ’ τα γκολπόστ ήταν ο Πάρντο και δεξί στόπερ ο Κακά, αριστερό στόπερ ο Αντωνιάδης και κεντρικό στόπερ ο Καρλάο. Δεξί μπακ –χαφ ο Παπάζογλου και αριστερό μπακ –χαφ ο Ρίισε. Αμυντικά χαφ οι Βινίσιους και Σέρτζιο, σε πιο ελεύθερο ρόλο ο Αλωνεύτης και επιθετικό δίδυμο οι Τζιμπούρ και Σωτηρίου.

Ξεκίνημα με γκολ

Πριν καν προλάβει ο Ερμής να καταλάβει τον τρόπο που παρατάχθηκε το ΑΠΟΕΛ, οι "γαλαζοκίτρινοι" έφτασαν στο γκολ. Στο 6' Αλωνεύτης και Τζιμπούρ συνδυάστηκαν ωραία από αριστερά, ο τελευταίος μπήκε στην περιοχή και έκανε το γύρισμα εκεί όπου κινείτο ο Σωτηρίου, ο οποίος κοντρόλαρε και πλάσαρε σωστά, για το 1-0.

Διπλή ευκαιρία

Το ΑΠΟΕΛ συνέχισε να έχει την υπεροχή και στο 13' έχασε σπουδαία διπλή ευκαιρία για να... διπλασιάσει τα τέρματά του, όμως ο Μπογκαντίνοφ αρχικά στο σουτ του Ρίισε και στην συνέχεια σε κεφαλιά του Σωτηρίου είπε "όχι". Ο Ερμής σταδιακά προσπάθησε να γίνει πιο επιθετικός, όμως μέχρι το 25' δεν μπόρεσε να το κάνει ουσιαστικά.

Βελτιώθηκε ο Ερμής

Στο δεύτερο μισό του πρώτου μέρους, ο Ερμής ισορρόπησε κάπως, κρατώντας περισσότερο μπάλα όμως οι επιθέσεις του έμεναν ημιτελείς, αφού ο Ονίλο ήταν αποκομμένος μπροστά, ανάμεσα στα τρία στόπερ του ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα του Νικόδημου Παπαβασιλείου απείλησε κυρίως μέσα από κάποια στημένα, χωρίς ωστόσο να φτιάξει την μεγάλη φάση στο πρώτο ημίχρονο.

Ισοφάριση... με το ξεκίνημα

Με την έναρξη της επανάληψης, ο Ερμής κατάφερε να φτιάξει την πρώτη του καλή φάση, την οποία συνδύασε με το γκολ της ισοφάρισης. Ο Ονίλο δέχθηκε την κάθετη πάσα, έβαλε σωστά το σώμα του, νίκησε τον Καρλάο και στην συνέχεια πλάσαρε εύστοχα τον Πάρντο, για το 1-1.

Κατοχή και πίεση

Από την ισοφάριση και έπειτα, το ΑΠΟΕΛ ήταν η ομάδα που είχε την μπάλα στην κατοχή της και γυρόφερνε έξω από την εστία του Μπογκαντίνοφ. Αντίθετα ο Ερμής έδωσε χώρο στον αντίπαλο, θέλοντας να... χτυπήσει στην κόντρα. Παρά την επιθετικότητά του, μέχρι και το 70' το ΑΠΟΕΛ δεν μπόρεσε να φτιάξει την μεγάλη φάση για το δεύτερο γκολ.

Δοκάρι ο Ερμής, ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ

Απίστευτη φάση στο 83', με τον Ερμή να... αγγίζει το γκολ! Μετά από κόρνερ από δεξιά, η μπάλα διώχθηκε και έφτασε έξω από την περιοχή. Εκεί ο Σαμάρας έκανε το μονοκόμματο βολέ, με την μπάλα να χτυπά στο αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας, στην συνέχεια στο σώμα του Πάρντο και να φεύγει σε κόρνερ! Άμεση απάντηση από το ΑΠΟΕΛ, με το σουτ του Σέρτζιο στο 85' να περνά λίγο έξω.

Ολική ανατροπή με σούπερ Ονίλο

Στις καθυστερήσεις του αγώνα και ενώ όλο το ΑΠΟΕΛ ήταν μπροστά ψάχνοντας το γκολ της νίκης, ο Ερμής με μια αντεπίθεση έφτασε στο δεύτερο γκολ, το οποίο ήταν και το νικητήριο της αναμέτρησης. Ο Ονίλο έφυγε από αριστερά, για μία ακόμη φορά ο Καρλάο δεν μπόρεσε να τον προλάβει και πλάσαρε εύστοχα τον Πάρντπ, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

ΕΡΜΗΣ: Μπογκατίνοφ, Ζάρκοβιτς, Ουόν, Ονίλο, Ταραλίδης, Μοράν (90'Παπαθανασίου, Ντε Πίνα, Ιμπραΐμι, Σαμάρας, Αζεβέδο (46'Παουλίνιο), Μπεμπά (90'Μουσταφά).

ΑΠΟΕΛ: Πάρντο, Σέρτζιο, Αντωνιάδης, Παπάζογλου (75'Γκόμες), Καρλάο, Κακά, Ρίισε, Βινίσιους (46'Αρτυματάς), Αλωνεύτης, Σωτηρίου (81'Σιέρινταν), Τζιμπούρ.

KITΡΙΝΕΣΙμπραΐμι(4η), Μοράν - Παπάζογλου, Καρλάο.

*Διαιτητής της αναμέτρησης ορίστηκε ο Θωμάς Μούσκος με βοηθούς τους Μιχάλη Μαρίνου και Σταύρο Πέλεκη. Πρώτος επιπρόσθετος ο Δημήτρης Μασιάς και δεύτερος επιπρόσθετος ο Χρήστος Ηλία.

*Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου το ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 1-0 του Ερμή στο «ΓΣΠ» χάρις σε γκολ του Σιέρινταν.

*Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν και στο Σούπερ Καπ στο ουδέτερο «ΠΑΠ», με τον Ερμή να κερδίζει με 2-1 χάρις σε γκολ του Ταραλίδη στις καθυστερήσεις.

*Στο περσινό αντίστοιχο παιχνίδι, ο Ερμής επικράτησε με 2-0 του ΑΠΟΕΛ.

*Στο τελευταίο του παιχνίδι το ΑΠΟΕΛ εξήλθε ισόπαλο 4-4 εντός έδρας με την ΑΕΚ.

*Στο τελευταίο του παιχνίδι ο Ερμής, ηττήθηκε εκτός έδρας με 3-2 από τον Απόλλωνα.

*Με πολλές απουσίες παρατάχθηκε το ΑΠΟΕΛ, αφού εκτός αποστολής έμειναν οι τραυματίες Χαραλαμπίδης, Ντε Βινσέντι, Μαντούκα και Εφραίμ και οι τιμωρημένοι Αμορίν - Μοράις.

*Εκτός αποστολής για τον Ερμή έμεινε ο τιμωρημένος Τσίνα.

*Αναγκαστική ήταν η αλλαγή του Βινίσιους με ρον Αρτυματά λόγω τραυματισμού του πρώτου.

*Τέσσερις κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Μπεσάρτ Ιμπραΐμι και θα απουσιάσει από το επόμενο παιχνίδι του Ερμή, με την Ανόρθωση.

*Τέταρτο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Πιέρο Σωτηρίου.