Ασταμάτητος Απόλλωνας, στο -8 το ΑΠΟΕΛ (Φώτος)

02.11.2013 - 17:00

Ο Απόλλωνας ήταν ο μεγάλος νικητής στο Σαββατιάτικο ντέρμπι, επικρατώντας στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του ΑΠΟΕΛ με 2-0 στο «Τσίρειο». Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο, με την υπεροχή να είναι εναλλασσόμενη, χωρίς ωστόσο να υπάρχουν οι μεγάλες φάσεις. Ίδιο το σκηνικό στο ξεκίνημα της επανάληψης, μέχρι να… χτυπήσει ο Παπουλής στο 62’. Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Γκουγιόν το 79’ με τα γκολ των νικητών να είναι δημιουργία του Γκαστόν Σανγκόι. Για ένα ακόμα παιχνίδι του ΑΠΟΕΛ… όαση ήταν ο Στάθης Αλωνεύτης, με τους περισσότερους συμπαίκτες του να είναι πίσω σε απόδοση. Με την νίκη του ο Απόλλωνας παρέμεινε στην κορυφή ανεβαίνοντας στους 21 βαθμούς ενώ το ΑΠΟΕΛ έμεινε οκτώ βαθμούς μακριά, στους 13.

Οι επιλογές του Χριστοφόρου

Κάτω απ' τα γκολπόστ ήταν ο Βάλε, δεξί μπακ ο Στυλιανού, αριστερό μπακ ο Βασιλείου και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Μερκής και Καρυπίδης. Αμυντικά χαφ οι Χαμντανί και Γκουγιόν, σε πιο ελεύθερο ρόλο ο Μεριέμ, στα άκρα της μεσοεπιθετικής γραμμής οι Παπουλής και Σανγκόι και στην κορυφή της επίθεσης ο Γκαρσία.

Οι επιλογές του Δώνη

Κάτω απ' τα γκολπόστ ήταν ο Πάρντο, δεξί μπακ ο Σέρτζιο, αριστερό μπακ ο Αλεξάνδρου και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Μπόρδα και Αμορίν. Αμυντικά χαφ οι Μοράις και Βινίσιους, δεξί χαφ ο Χαραλαμπίδης, αριστερό χαφ ο Μαντούκα και επιθετικό δίδυμο οι Σιέρινταν και Αλωνεύτης.

Αναγνωριστικό δεκάλεπτο

Περισσότερο αναγνωριστικό το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να αναλώνονται σε δυνατά μαρκαρίσματα στον χώρο της μεσαίας γραμμής. Η πρώτη τελική προσπάθεια… γράφτηκε από πλευράς γηπεδούχων, με την κεφαλιά του Καρυπίδη να μην δημιουργεί κανένα πρόβλημα στον Πάρντο. Οι ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα έδειξαν διάθεση να κυκλοφορήσουν την μπάλα και με κάθετες πάσες να διασπάσουν την αμυντική γραμμή του ΑΠΟΕΛ ενώ οι «γαλαζοκίτρινοι» έψαχναν κυρίως τον κενό χώρο για να εκμεταλλευτούν την ταχύτητα του Αλωνεύτη.

Ξεχώρισαν οι γρήγοροι

Στο πρώτο μισάωρο του αγώνα, οι δύο πιο γρήγοροι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων μεσοεπιθετικά ήταν και οι πιο επικίνδυνοι. Από πλευράς Απόλλωνα ο Παπουλής παίζοντας πότε από δεξιά και πότε από αριστερά δημιουργούσε… ρήγματα ενώ ο Αλωνεύτης από πλευράς ΑΠΟΕΛ παίζοντας είτε πλάι στον Σιέρινταν είτε στο αριστερό άκρο, ήταν ο πιο κινητικός παίκτης των «γαλαζοκιτρίνων». Παρ’ όλα αυτά το παιχνίδι εξακολουθούσε να είναι κακό ποιοτικά, χωρίς καμία αξιόλογη φάση.

Πρώτη φάση με Παπουλή - Ζωντάνεψε το ΑΠΟΕΛ

Στο 36’ είχαμε την πρώτη καλή φάση του αγώνα, για λογαριασμό των γηπεδούχων. Ο Βασιλείου ελίχθηκε ωραία από αριστερά και έκανε την σέντρα στην αντίπαλη περιοχή, ο Παπουλής που κινήθηκε σαν κρυφός φορ έκανε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Πάρντο. Η ευκαιρία αυτή... ζωντάνεψε το ΑΠΟΕΛ, το οποίο απάντησε στο επόμενο δίλεπτο με ισάριθμα σουτ του Χαραλαμπίδη χωρίς στόχο και στο 44' μετά από κόρνερ του "Μπίδη" από δεξιά, ο Βινίσιους ελεύθερος έκανε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, στέλνοντας την μπάλα ψηλά.

Μπούντιμιρ μεσα, Σιέρινταν έξω

Με μια αλλαγή ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο το ΑΠΟΕΛ, με τον Μάριο Μπούντιμιρ να παίρνει την θέση του Σίλια Σιέρινταν, αλλαγή ουσιαστικά προσώπων και όχι φιλοσοφίας αφού οι δύο ποδοσφαιριστές είναι ίδιου αγωνιστικού στυλ. Aντίθετα από πλευράς Απόλλωνα δεν υπήρξε οποιαδήποτε αλλαγή σε σχέση με το πρώτο μέρος.

Καλος ο ρυθμός, ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ

Καλύτερος ο ρυθμός στο ξεκίνημα του β’ μέρους σε σχέση με αυτόν του α’ μέρους με τις δύο ομάδες να δείχνουν διάθεση να επιτεθούν και να ψάξουν το γκολ. Στο 59’ ο Αλωνεύτη συνδυάστηκε ωραία με τον Αλεξάνδρου κα έκανε την σέντρα από αριστερά, όμως η κεφαλιά του Μπούντιμιρ διώχθηκε σε κόρνερ. Από τα κόρνερ του ΑΠΟΕΛ, προέκυψε γκολ για τον Απόλλωνα!

Στα τρία κορνερ (του ΑΠΟΕΛ), γκολ (ο Απόλλωνας)

Η φάση του Μπούντιμιρ έφερε τρία συνεχόμενα κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ, όμως στην εξέλιξη της φάσης έφερε γκολ για τον Απόλλωνα. Στην τρίτη εκτέλεση, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι και έξω από την περιοχή. Ο Αμορίν έγινε κάτοχος της μπάλας, γι’ αυτό και οι ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ που προωθήθηκαν δεν άρχισαν να επιστρέφουν, περιμένοντας σέντρα στην αντίπαλη περιοχή. Ο Αμορίν όμως καθυστέρησε και η σέντρα που επιχείρησε κόντραρε, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να φύγουν στην αντεπίθεση με τέσσερις εναντίον τριών. Ο Σανγκόι έτρεξε με την μπάλα, ο Αμορίν δεν μπόρεσε να του κάνει φάουλ, ο Αργεντινός έδωσε την ασίστ στον Παπουλή ο οποίος μπροστά στον Μαντούκα από αριστερά συνέκλινε προς τα μέσα και έκανε το δεξί σουτ, νικώντας τον Πάρντο και… ανοίγοντας το σκορ για τον Απόλλωνα στο 62'.

Ρίσκαρε το ΑΠΟΕΛ, σκόραρε ο Απόλλωνας

Στο 75’ ο Γιώργος Δώνης ρίσκαρε με την είσοδο του Γκονζάλβες αντί του Μπόρδα, όμως τέσσερα λεπτά αργότερα ο Απόλλωνας έφτασε σε δεύτερο γκολ. Μετά από ατομική προσπάθεια και σέντρα του Παπουλή από δεξιά, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι εκεί που ο Σανγκόι αρχικά… πάλεψε με τον Σέρτζιο και κέρδισε τις κόντρες, στην συνέχεια… πάλεψε και με τον Βινίσιους κερδίζοντας και πάλι τις κόντρες, την κατάλληλη στιγμή έστρωσε την μπάλα στον Γκουγιόν ο οποίος από το ύψος του πέναλτι νίκησε τον Πάρντο, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0 για τον Απόλλωνα.

Οι εντεκάδες

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βάλε, Στυλιανού, Βασιλείου, Μερκής, Καρυπίδης, Χαμντανί, Γκουγιόν (87'Γκριγκόριε), Μεριέμ, Παπουλής (90'Κωνσταντίνου), Σανγκόι, Γκαρσία (92'Χάμπερ).

ΑΠΟΕΛ: Πάρντο, Σέρτζιο, Αλεξάνδρου, Μπόρδα (75'Γκονζάλβες), Αμορίν, Μοράις, Βινίσιους, Μαντούκα (81'Μπενασούρ), Χαραλαμπίδης, Αλωνεύτης, Σιέρινταν (46'Μπούντιμιρ).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπούντιμιρ

Μικρά - Μικρά:

*Με τρεις αλλαγές σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι απέναντι στον Εθνικό Άχνας παρέταξε την ομάδα του ο Χριστάκης Χριστοφόρου. Στυλιανού, Βασιλείου και Μερκής πήραν τις θέσεις των Ντανανάε, Καταλά και Χαραλάμπους.

*Με δύο αλλαγές σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι της ομάδας του απέναντι στην Ανόρθωση, παρέταξε το ΑΠΟΕΛ ο Γιώργος Δώνης. Ο Αμορίν πήρε την θέση του Ολιβέιρα και ο Σιέρινταν αυτή του Γκονζάλβες.

*Εκτός αποστολής για το ΑΠΟΕΛ έμεινε ο Διονύσης Χιώτης περισσότερο προληπτικά, λόγω ενοχλήσεων στο γόνατο από χτύπημα.

*Διαιτητής της αναμέτρησης ορίστηκε ο Μάριος Παναγή με βοηθούς Χαράλαμπο Χαραλάμπους και Μιχάλη Μαρίνου.

*Στο περσινό αντίστοιχο παιχνίδι το ΑΠΟΕΛ επικράτησε του Απόλλωνα με 2-1.

*Τελευταία εντός έδρας νίκη του Απόλλωνα σε παιχνίδι με αντίπαλο το ΑΠΟΕΛ.

*Οι δύο ομάδες τέθηκαν αντιμέτωπες στο πλαίσιο του φετινού Σούπερ Καπ, με το ΑΠΟΕΛ να επικρατεί με 1-0 χάρις σε γκολ του Σέρτζιο.

*Μέχρι στιγμής ο τεχνικός του Απόλλωνα Χριστάκης Χριστοφόρου χρησιμοποίησε 26 ποδοσφαιριστές. Μόνο ο τρίτος τερματοφύλακας Μιχάλης Φανή και ο τραυματίας Μπόγιαν Μαρκόφσκι δεν έχουν πάρει χρόνο συμμετοχής.

*Μπρούνο Βάλε, Χρήστος Καρυπίδης και Ρασίντ Χαμντανί είναι οι τρεις ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα που δεν έχασαν λεπτό στο φετινό πρωτάθλημα.

*Ούρκο Πάρντο, Μάριο Σέρτζιο και Νούνο Μοράις είναι οι τρεις ποδοσφαιριστές από πλευράς ΑΠΟΕΛ που δεν έχασαν λεπτό στο φετινό πρωτάθλημα.

*Μετά την ήττα από την Ανόρθωση στην 2η αγωνιστική, ο Απόλλωνας με την σημερινή μετρά έξι σερί νίκες.

*Από την σεζόν 2009-10 είχε να... γευτεί την χαρά της νίκης ο Απόλλωνας σε εντός έδρας παιχνίδι με το ΑΠΟΕΛ.

*Τέσσερις συνεχόμενες νίκες μετρούσε το ΑΠΟΕΛ σε εκτός έδρας παιχνίδια με τον Απόλλωνα.

*Ο αγώνας άρχισε με καθυστέρηση λίγων λεπτών λόγω ανάμματος καπνογόνων αι φωτοβολίδων από την κερκίδα του Απόλλωνα. Παράλληλα στην επανάληψη με την έναρξη του β’ μέρους, ήταν η σειρά των οπαδών του ΑΠΟΕΛ να ανάψου καπνογόνα αι φωτοβολίδες με αποτέλεσμα να υπάρχει τετράλεπτη διακοπή.

*Τρίτο γκολ στο πρωτάθλημα για τον μεσοεπιθετικό του Απόλλωνα Φώτη Παπουλή.

*Δεύτερο γκολ στο πρωτάθλημα για τον μέσο του Απόλλωνα Μάρκος Γκουγιόν.

*Ο Απόλλωνας σκόραρε και στα οκτώ παιχνίδια πρωταθλήματος, ενώ έχει μόνο νίκες στο "Τσίρειο".