Καρδιοχτύπησε αλλά... ξέφυγε (δηλώσεις/φώτος)

11.11.2013 - 18:09

Δυσκολεύτηκε στο Παραλίμνι ο Απόλλωνας, όμως κατάφερε να... δραπετεύσει από το "Τάσος Μάρκου" με το 0-1 επί της Ένωσης και έτσι ξέφυγε τέσσερις βαθμούς μακριά από τον δεύτερο Ερμή. Ο Μεριέμ με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε ο ίδιος στο πρώτο μέρος, ήταν ο παίκτης που έκρινε την τύχη του αγώνα...

O Aπόλλωνας, όπως αναμενόταν, ήταν η ομάδα που "κατέβηκε" στο γήπεδο με επιθετικό πλάνο και προσπάθησε για το γρήγορο γκολ που θα έφερνε το παιχνίδι στα δικά του μέτρα. Μόλις στο 4ο λεπτό μετά από κόρνερ, ο Καταλά με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έχασε μεγάλη ευκαιρία ενώ ο Μάστρου "έβγαλε" μακρινό σουτ του Σανγκόι στο 12'.

Μεσολάβησε μια επικίνδυνη αντεπίθεση της ΕΝΠ στο 17', με τον Λόπες να βγαίνει "φάτσα" με τον Βάλε αλλά να κάνει χλιαρό σουτ, σε μια πραγματικά μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Στο επόμενο λεπτό ήταν η σειρά των "κυανολεύκων" να απειλήσουν ξανά, όταν ο Σανγκόι με μακρινή μπαλιά βρήκε ωραία τον Παπουλή, που έκανε το σουτ στην κίνηση και έστειλε την μπάλα λίγο έξω.

Τελικά, το γκολ ήρθε στο 26' και ήταν για τους φιλοξενούμενους, από το σημείο του πέναλτι. Ο Μεριέμ μπήκε ωραία στην περιοχή και ανατράπηκε, ο Ψευδιώτης "σφύριξε" το πέναλτι και ο Γάλλος το εκτέλεσε εύστοχα για το 0-1. Απ' εκεί και πέρα δεν έγινε κάτι ιδιαίτερο στο πρώτο μέρος, με την ΕΝΠ να ανεβαίνει λίγο πριν την λήξη και να προσπαθεί για το γκολ, όμως πέρα από... προϋποθέσεις, δεν έφτιαξε κάτι καλό.

Αντίθετα, οι "βυσσινί" έγιναν πολύ απαιτητικοί στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους, με τον Λόπες να απειλεί τρεις φορές μέσα σε τρία λεπτά (45', 47') και τον Βάλε να είναι έτοιμος στις δυο κεφαλιές και το ένα σουτ του.

Στο 61' ο Απόλλωνας είχε την ευκαιρία να "σκοτώσει" το παιχνίδι, όταν Γκαρσία και Παπουλής έπαιξαν από αριστερά το ένα-δυο, με τον δεύτερο να σουτάρει έξω από ευνοϊκή θέση και να πετά στα σκουπίδια μια μοναδική ευκαιρία, αφού ήταν αμαρκάριστος. Κάτι... παρόμοιο έκανε ο Ελλαδίτης και στο 66' όταν και πάλι ο Γκαρσία τον έβγαλε μόνο του με τον τερματοφύλακα, όμως έκανε κακό σουτ και έστειλε την μπάλα πάνω' απ τα δοκάρια.

Δυο λεπτά αργότερα, ο Κωνσταντίνου με μακρινό κτύπημα φάουλ αστόχησε για λίγο, σε άλλη μια καλή στιγμή για την ΕΝΠ, στο πολύ καλό δεύτερο μέρος. Κάπου εκεί, όμως, ο ρυθμός άρχισε να πέφτει, με τους "βυσσινί" να προσπαθούν μεν για την ισοφάριση, αλλά τον Απόλλωνα να κρατά χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία πλέον και στο τέλος να φτάνει σε άλλο ένα τρίποντο, το έβδομο συνεχόμενο...

ΕΝΠ (Μ. Κκαράς): Μάστρου, Μουλαζίμης, Σωτηρίου, Κωνσταντίνου, Ανγκούλο, Τσιακλής, Κολάνης (65' Γουίλιαμ), Κοσμά (80' Μπόροβετς), Λόπες, Πιερέττης (77' Αρέστη), Ζαννέτου

Aπόλλων (Χ. Χριστοφόρου): Βάλε, Ντανανάε, Μερκής, Καρυπίδης, Καταλά, Χαμντανί, Γκριγκόριε (67' Χάμπος), Μεριέμ, Παπουλής (85' Φροξυλιάς), Σανγκόι (59' Κωνσταντίνου), Γκαρσία

Κίτρινες: Κωνσταντίνου (4η), Ανγκούλο (4η), Γουίλιαμ / Ντανανάε, Καταλά, Καρυπίδης

Κόκκινες: Κολάνης (ενώ ήταν στον πάγκο) / -

Ενδιαφέρουν

- Πρώτο γκολ για τον Καμέλ Μεριέμ.

- Σωστή η υπόδειξη πέναλτι, οι αμυντικοί της ΕΝΠ "παίρνουν" τα πόδια του Μεριέμ.

- Αναγκαστική η αντικατάσταση του Σανγκόι από τον Κωνσταντίνου.

- Ο Κολάνης αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη για διαμαρτυρίες στο 68' και ενώ ήταν στον πάγκο, δυο λεπτά μετά την αντικατάστασή του.

- Διαιτητής ήταν ο Κώστας Ψευδιώτης, με βοηθούς τους Αθηνόδωρο Ιωάννου και Χριστάκη Σπανό. Τέταρτος ο Λοΐζος Παναγιώτου και παρατηρητής ο Κώστας Καπιτανής.

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΤΕΧΝΙΚΩΝ

Χριστάκης Χριστοφόρου: "Ήρθαμε εδώ με αντίπαλο την κούραση αλλά και μια μαχητική ομάδα όπως το Παραλίμνι. Παρά την κούραση, πήραμε μια επαγγελματική νίκη και το πιο σημαντικό είναι οι τρεις βαθμοί. Θα ήθελα να συγχαρώ τον παίκτη της Ένωσης, Μουλαζίμη, που τήρησε το fair play σε μια φάση, παρά την πίεση του αποτελέσματος και του χρόνου γιατί ήταν προς στο τέλος. Επίσης να συγχαρώ τον συνάδελφο για την προσπάθεια που κάνει να κρατήσει την ομάδα του στην κατηγορία".

Μάριος Κκαράς: "Συγχαρητήρια στον Απόλλωνα και στον συνάδελφο για την εξαιρετική πορεία στο πρωτάθλημα και την Ευρώπη. Δυστυχώς και πάλι αρνητικό αποτέλεσμα, παρά την μεγάλη προσπάθεια των παικτών. Δεν μπορώ να έχω παράπονα από την απόδοση, μόνο μελανό σημείο ότι ακόμα μια φορά δεν σκοράραμε. Είχαμε 3-4 ξεκάθαρες ευκαιρίες, όπως και ο Απόλλωνας σίγουρα. Τώρα έχουμε μια σειρά παιχνιδιών με ομάδες που έχουν τους ίδιους στόχους και εκεί θα κριθεί το μέλλον της ομάδας μας. Τίποτε δεν τελείωσε. Έχουμε τέσσερα παιχνίδια που μπορούμε να έχουμε το απόλυτο και να μείνουμε ζωντανοί. Δυστυχώς τα πράγματα δεν πάνε καλά, πρέπει ο κόσμος να έρθει κοντά στην ομάδα και να βοηθήσει το συμβούλιο γιατί είμαστε μόνοι μας τις τελευταίες μέρες. Οι παίκτες θέλουν υποστήριξη και όχι κριτική, η κριτική είναι εύκολη".