"Ερυθρόλευκο" διπλό, με δέκα παίκτες (Φώτος)

07.12.2013 - 18:14

Αν και έπαιζε για ένα ημίχρονο με παίκτη λιγότερο λόγο της αποβολής του Μιντίκκη στο 43', εντούτοις η Νέα Σαλαμίνα βγάζοντας μέγα πάθος ανάγκασε τον Απόλλωνα στην εντός έδρας. Οι "ερυθρόλευκοι" επικράτησαν των "κυανολεύκων" με 2-1, έχοντας ως σκόρερ τους Ντιαγιέ στο 31' και Λεόν στο 75'. Για τον Απόλλωνα μείωσε ο Στυλιανού στο  85' ενώ στο 78' ο Ρομπέρ αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι.

Α’ Μέρος

Μέτριος ο ρυθμός στο πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να κερδίσουν την μάχη του κέντρου και να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν τις προθέσεις τους στο 16’ με τον Βαττή να μην ολοκληρώνει την προσπάθεια του από καλή θέση.

Και στο 31’ η Νέα Σαλαμίνα έφτασε στο γκολ… παγώνοντας το «Τσίρειο». Ο Βαττής σέντραρε ωραία και  Εντιαγιέ που κινήθηκε πίσω από την αντίπαλη άμυνα έκανε το πλασέ, νικώντας τον Βάλε και… ανοίγοντας το σκορ.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος, είχαν κάποιες καλές στιγμές με τους Σανγκόι και Γκιέ, όμως το μόνο που κατάφεραν ήταν να αποκτήσουν αριθμητική υπεροχή, αφού ο Μιντίκκης αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 43’ σε μαρκάρισμα πάνω στον Κωνσταντίνου.

Β' Μέρος

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο τεχνικός του Απόλλωνα Χριστάκης Χριστοφόρου πέρασε στο παιχνίδι τον Ρομπέρτο Γκαρσία, μετατρέποντας το σύστημα της ομάδας του σε 4-4-2. Ο Ισπανός φορ στο πρώτο κιόλας λεπτό της επανάληψης έγινε απειλητικός, όμως το σουτ του από καλή θέση δεν βρήκε στόχο.

Όπως αναμενόταν ο Απόλλωνας άσκησε μεγάλη πίεση και έψαξε την γρήγορη ισοφάριση, εκμεταλλευόμενος και την αριθμητική του υπεροχή, όμως αν και έφτανε σχετικά εύκολα έξω από την αντίπαλη  περιοχή, έλειπε η καλή τελική πάσα.

Και αφού ο Απόλλωνας δεν έδειχνε ικανός να ισοφαρίσει, ήρθε η... τιμωρία από πλευράς Νέας Σαλαμίνας. Στο 75' ο Ντιαγιέ κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο, ο Λεόν ανέλαβε την εκτέλεση στέλνοντας την μπάλα με αριστοτεχνικό τρόπο στα δίκτυα του Βάλε, για το 2-0.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Απόλλωνας έχασε μοναδική ευκαιρία για να... μπει και πάλι στο παιχνίδι. Ο Σανγκόι ανατράπηκε εντός περιοχής από τιη Σέτκους, όμως την εκτέλεση πέναλτι που ανέλαβε ο Ρομπέρ την... σπατάλησε, στέλνοντας την μπάλα έξω.

Η μείωση του σκορ ήρθε τελικά στο 85' για τον Απόλλωνα, μετά από σέντρα στην αντίπαλη περιοχή και κεφαλιά του Γκριγκόριε, ο Στυλιανού μπήκε στην πορεία της μπάλας η οποία κατέληξε στα δίκτυα του Σέτκους. Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Γκιέ έχασε σπουδαία ευκαιρία για να... σώσει τον βαθμό της ισοπαλίας, όμως τίποτα δεν έλλαξε και η Νέα Σαλαμίνα έφυγε από την Λεμεσό με την νίκη και τους τρεις βαθμούς.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βάλε, Στυλιανού, Βασιλείου (82'Γκριγκόριε), Καρυπίδης, Μερκής, Χαμντανί, Γκουγιόν (46'Γκαρσία), Μεριέμ, Κωνσταντίνου (60'Ρομπέρ), Σανγκόι, Γκιέ.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Σέτκους, Ψιάνος, Μιντίκκης, Σκβορτς, Μοντέιρο, Ντομπρασίνοβιτς, Παναγή, Λεόν, Βαττής, Λαλίν (54'Τσιούρτσουριτς), Εντιαγέ (80'Δημοσθένους).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σκβορτς. Σέτκους.

ΚΟΚΚΙΝΗ: Μιντίκκης (2η κίτρινη).

*Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Λοΐζος Παναγιώτου με βοηθούς τους Νίκο Καλησπέρα και Μιχάλη Μαρίνου.

*Στο περσινό αντίστοιχο παιχνίδι ο Απόλλωνας επικράτησε με 3-1.

*Τρίτο γκολ στο πρωτάθλημα για τον επιθετικό της Νέας Σαλαμίνας Τενεμά Ντιαγιέ.

*Τρίτο γκολ και για τον μέσο των "ερυθρολεύκων" Ντιέγκο Λεόν.

*Πρώτο γκολ στο πρωτάθλημα για τον αμυντικό του Απόλλωνα Μάριο Στυλιανού.

*Για πρώτη φορά μετά το παιχνίδι με την Ανόρθωση, ο Απόλλωνας δέχεται περισσότερα από ένα γκολ.