Αποθεώστε τον! (φώτος)

16.12.2013 - 18:05

Για 95 λεπτά ο Απόλλωνας έχανε απίστευτες ευκαιρίες κόντρα στον Άρη και φλέρταρε με την απώλεια... Στο τέλος, όμως, μίλησε ο Γκαστόν Σανγκόι, που με κεφαλιά στο 96' έδωσε στην ομάδα του την νίκη με 0-1, μετά από ένα εξαιρετικό ματς. Οι "κυανόλευκοι" έπαιζαν για μεγάλο διάστημα με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Μερκή στο 59', ενώ στο 91' αποβλήθηκε και ο Πιττάκας του Άρη...

Ημίχρονο σαν... καρδιογράφημα

Το πρώτο ημίχρονο δεν ήταν βαρετό για όσους το παρακολούθησαν, αφού παρότι δεν υπήρξαν πολλές φάσεις, οι δυο ομάδες έπαιξαν με πάθος και έδωσαν ρυθμό. Η εικόνα μέχρι το 45' θύμιζε... καρδιογράφημα, αφού στην αρχή δεν υπήρχαν ευκαιρίες, με τον Απόλλωνα (που έχασε τον Γκιέ με τραυματισμό στο 10') ασφαλώς να ξεκινά με κατοχή και επιθετικό πλάνο, αλλά τον Άρη να σταματά τις προσπάθειές του χωρίς δυσκολία.

Από το 25' και για ένα δεκάλεπτο, ο αγώνας θύμισε πραγματικό ντέρμπι αφού έγιναν αρκετές φάσεις και αμφότερες οι ομάδες θα μπορούσαν να σκοράρουν. Πρώτος ο Απόλλωνας, που στο 26ο λεπτό είδε την κεφαλιά του Γκριγκόριε από το ύψος της μικρής περιοχής να φεύγει λίγο πάνω απ' τα δοκάρια. Στο 30' ο Ντίνα έφυγε μόνος απέναντι στον Βάλε μετά από μεγάλο λάθος του Καρυπίδη όμως δεν έλεγξε καλά την μπάλα, ενώ στο 32' ο Ελλαδίτης αμυντικός έσωσε - αυτή την φορά - την ομάδα του, αφού με καίριο τάκλιν σταμάτησε την μπαλιά του Τίμοφ προς τον Ντίνα, που ήταν έτοιμος να σκοράρει. Το καλύτερο διάστημα του ημιχρόνου είχε επίλογο μια ατομική προσπάθεια του Σανγκόι στο 33', ο οποίος έφυγε απέναντι στον Κωνσταντίνου, όμως ο κίπερ του Άρη τον πρόλαβε και έδιωξε με τα πόδια.

Το διάστημα που ακολούθησε δεν επεφύλαξε κάτι ουσιαστικό αφού και πάλι έλειψαν οι φάσεις, με τον Απόλλωνα να προσπαθεί για το γκολ και την ομάδα του Κάανεν να αντιμετωπίζει τις επιθέσεις του αντιπάλου χωρίς πρόβλημα.

Κράτησε καλά ο Άρης, αλλά... μίλησε ο ηγέτης

Αντίθετα με το πρώτο, το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε πολύ δυνατά, με πολλές φάσεις. Στο 49' ο Σανγκόι έκανε δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι όμως η μπάλα σταμάτησε στα αντίπαλα σώματα, στο 50' ο Χάμπερ μπήκε από αριστερά στην περιοχή και από εξαιρετική θέση σούταρε ψηλά, ενώ στο 54' ο Γκριγκόριε έκανε διαγώνιο σουτ από δεξιά και ο Κωνσταντίνου ήταν έτοιμος για το μπλοκ.

Ο Απόλλωνας δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί αυτό το διάστημα στο οποίο επιβλήθηκε πλήρως, έτσι ήρθε η... σειρά του Άρη, με αποτέλεσμα να αλλάξουν και οι ισορροπίες. Στο 55' ο Τίμοφ σούταρε από το ύψος της περιοχής και ο Βάλε έδιωξε δύσκολα ενώ στο 59' οι τυπικά φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες, όταν ο Μερκής... έπεσε πάνω στον Ντίνα λίγο πριν ο δεύτερος μπει στην περιοχή, με αποτέλεσμα να αποβληθεί με δεύτερη κίτρινη.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, όμως, η ομάδα του Χριστοφόρου συνέχισε να έχει τον πρωταγωνιστικό ρόλο και μάλιστα όσο περνούσε η ώρα, έκανε ακόμα πιο έντονη την πίεσή της... Στο 76' μετά από αρκετή ώρα είχαμε ξανά μεγάλη φάση στο παιχνίδι, όταν ο Σανγκόι από κοντά αλλά πολύ πλάγια έκανε το σουτ και αστόχησε, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Στυλιανού από εξαιρετική θέση πλάσαρε ψηλά. Στο 82' ο Στυλιανού και πάλι σούταρε από το ύψος της περιοχής, η μπάλα κόντραρε κάπου και πήρε κατεύθυνση στα δίκτυα, όμως ο Κωνσταντίνου έβγαλε την δύσκολη απόκρουση.

Και αφού δεν δέχθηκε το γκολ, η "Ελαφρά Ταξιαρχία" λίγο έλειψε να προηγηθεί κιόλας, όταν στο 88' ο Γκράτσι έκανε το ανάποδο με τον Βάλε εξουδετερωμένο, όμως ο Καρυπίδης "ακολούθησε" την πορεία της μπάλας και έδιωξε πάνω στην γραμμή.

Στο 91' επανήλθε η αριθμητική ισορροπία όταν ο Πιττάκας αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη για σκληρό φάουλ ενώ δυο λεπτά αργότερα ο Απόλλωνας έφτιαξε και πάλι ευκαιρία με μακρινό σουτ του Μεριέμ, που έπιασε ο Κωνσταντίνου.

Κάπου εκεί φάνηκε να τελειώνει το παιχνίδι, όμως στο τέλος μίλησε ο ηγέτης της Λεμεσιανής ομάδας... Στο 96' ο Σανγκόι πήρε το ριμπάουντ μετά από σταθή απόκρουση του Κωνσταντίνου και με κοντινή κεφαλιά έστειλε τον Απόλλωνα στους 30 βαθμούς και τους οπαδούς του, στους εφτά ουρανούς.

Άρης (Τ. Κάανεν): Κωνσταντίνου, Χριστοφόρου, Οζίας, Γκράτσι, Ολίβα, Χαραλάμπους (78'  Π. Ιωάννου), Κωνσταντίνου, Τίμοφ (75' Χρυσοστόμου), Οκόγιε, Τουράν (85' Πιττάκας), Ντίνα

Απόλλων (Χ. Χριστοφόρου): Βάλε, Στυλιανού, Μερκής, Καρυπίδης, Βασιλείου, Χαμντανί, Γκριγκόριε (62' Χάμπος), Μεριέμ, Σανγκόι, Ρομπέρ, Γκιέ (10' Χάμπερ - 85' Γκαρσία)

Κίτρινες: Ολίβα (4η), Τουράν, Οκόγιε / Στυλιανού (4η)

Κόκκινες: Πιττάκας / Μερκής (2η κίτρινη)

Ενδιαφέρουν

- Με πρόβλημα τραυματισμού αποχώρησε ο Γκιέ, που έδωσε στο 10' την θέση του στον Χάμπερ.

- Το όριο των τεσσάρων καρτών έφτασε ο Μάξι Ολίβα και θα χάσει το εντός έδρας παιχνίδι με την Αλκή.

- Η αντικατάσταση του Τίμοφ από τον Χρυσοστόμου ήταν αναγκαστική.

- Στον πάγκο του Άρη έμειναν οι Κόβατς, Αριστείδου, Μ. Ιωάννου και Θεοφάνους.

- Στις τέσσερις κίτρινες έφτασε ο Στυλιανού, που θα χάσει το εκτός έδρας παιχνίδι με τον Ερμή.

- Στον πάγκο του Απόλλωνα έμειναν οι Χίντι, Γκουγιόν, Ρόχας, Εζέ, Χαραλάμπους και Φράγκου.

- Διαιτητής ήταν ο Λεόντιος Τράττος, με βοηθούς τους Αθηνόδωρο Ιωάννου και Ανδρέα Π. Ανδρέου. Τέταρτος ο Χαράλαμπος Σκαπούλλης και παρατηρητής ο Κυριάκος Χαραλάμπους.