Από ένα ημίχρονο, από ένα βαθμό (Φώτος)

21.12.2013 - 20:00

Μετά από ένα ισοδύναμο παιχνίδι που κυριάρχησε η δύναμη και το πάθος έναντι της ποιότητας και της τεχνικής, Ερμής και Απόλλωνας έμειναν στο ισόπαλο 0-0 το απόγευμα το βράδυ του Σαββάτου (21/12) στο "Αμμόχωστος". Ελάχιστες οι ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες, με τον Απόλλωνα να είναι ελαφρώς καλύτερος στο πρώτο μέρος και τον Ερμή να είναι ελαφρώς καλύτερος στο δεύτερο μέρος. Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε τον αγώνα ο Ερμής λόγω αποβολής του Ζάρκοβιτς, ενώ από πλευράς Απόλλωνα ο Σανγκόι συμπλήρωσε τέσσερις κίτρινες κάρτες και θα απουσιάσει από το επόμενο παιχνίδι με την Ανόρθωση στο "Τσίρειο".

Παιχνίδι κέντρου

Παιχνίδι κέντρου στο πρώτο τέταρτο, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να κερδίσουν την μάχη του κέντρου και να επιβάλουν τον ρυθμό τους, χωρίς αποτέλεσμα. Η πρώτη υποψία φάσης ανήκε στους γηπεδούχους με τον Μοράν να μπαίνει απειλητικά στην περιοχή από δεξιά, όμως ο Αγγελής έκανε την προβολή και η μπάλα έφτασε στον Βάλε.

Μεριέμ αντί Ρόχας

Στο 27' ο Ρόχας έγινε αναγκαστική αλλαγή και ο Χριστάκης Χριστοφόρου πέρασε στο παιχνίδι τον Μεριέμ. Παράλληλα έγιναν και εσωτερικές αλλαγές, με τον Αγγελή να περνά δεξί μπακ, τον Γκουγιόν να οπισθοχωρεί στο κέντρο της άμυνας πλάι στον Καρυπίδη και τον Μεριέμ να γίνεται παρετνέρ του Χαμντανί στα αμυντικά χαφ.

Ελπίδες στα στημένα

Με δεδομένη την δυσκολία που είχαν και οι δύο ομάδες στην δημιουργία, οι ελπίδες τους για κάτι καλό περιορίστηκαν στις στημένες φάσεις. Ο Απολλώνιας κέρδισε αρκετά φάουλ σε καλή θέση για σέντρα, με τον Σανγκόι σε ένα εξ' αυτών στο 31' να στέλνει την μπάλα πλασαριστά να... σκάσει στο έδαφος και να φεύγει ελάχιστα έξω. Πέντε λεπτά αργότερα ο Αργεντινός πέρασε κάθετη πάσα στον Γκαρσία, όμως ο Αραμπατζής... έπεσε σωτήρια στα πόδια του και έσωσε τον Ερμή.

Ολοκληρώθηκε με ευκαιρία

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με νέα ευκαιρία για τον Απόλλωνα, με τον Χαμντανί να κάνει την κατά μέτωπο προσπάθεια και να φτάνει απέναντι στον Αραμπατζή, όμως το πλασέ του να αποκρούεται εντυπωσιακά σε κόρνερ από τον Ελλαδίτη γκολκίπερ.

Κυρίαρχος ο Ερμής

Εντελώς διαφορετικό το σκηνικό στο ξεκίνημα της επανάληψης, με τον Ερμή να κερδίζει την μάχη του κέντρου στο πρώτο τέταρτο και να... γυροφέρνει στην αντίπαλή περιοχή, έχοντας κάποια καλά σουτ όπως αυτό του Τσίνα στο 50' που έφυγε ελάχιστα έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Βάλε.

Κίτρινη ο Σανγκόι, Κόκκινη ο Ζάρκοβιτς

Στο τελευταίο εικοσάλεπτο, ο ρυθμός του αγώνα άρχισε να πέφτει αισθητά με τις φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες να ελαχιστοποιούνται. Στο 81' ο Σανγκόι αντίκρισε κίτρινη κάρτα (η τέταρτη του στο πρωτάθλημα) για σκληρό φάουλ ενώ στην συνέχεια ο Ζάρκοβιτς τον έσπρωξε, βλέποντας την κόκκινη κάρτα και αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες στα τελευταία λεπτά.

Ευκαιρίες στο φινάλε, παρέμεινε το "Χ"

Στα τελευταία λεπτά παρά το ότι ο Ερμής έπαιζε με δέκα ποδοσφαιριστές, δεν... ταμπουρώθηκε και προσπάθησε να φτάσει στο γκολ της νίκης όμως αυτό λίγο έλειψε να το... πληρώσει αφού σε αντεπίθεση του Απόλλωνα στο τέταρτο λεπρό των καθυστερήσεων, ο Μεριέμ έκανε το δυνατό σουτ στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα έξω. Το τελικό σφύριγμα του Χρήστο Νικολαΐδη βρήκε Ερμή και Απόλλωνα να συμβιβάζονται στο δίκαιο 0-0.

ΕΡΜΗΣ: Αραμπατζής, Ζάρκοβιτς, Μοράν, Παουλίνιο (85΄ Παπαθανασίου), Τσίνα, Ντε Πίνα, Αλίμι (71΄Σεσίνια), Ταγκπατζούμι, Αζεβέδο (86'Δημητρίου), Μαχράντζε, Μπέμπα.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βάλε, Γκουγιόν, Γκαρσία, Σανγκόι, Κωνσταντίνου, Ρόχας (27'Mεριέμ), Χαραλάμπους (78'Εζέ), Καρυπίδης, Ρομπέρ, Χαμντανί, Βασιλείου.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντε Πίνα, Παουλίνιο (4η) - Γκουγιόν, Σανγκόι (4η).

ΚΟΚΚΙΝΗ: Ζάρκοβιτς.

*Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Χρήστος Νικολαΐδης με βοηθούς τους Μιχάλη Τσεντή και Χαράλαμπο Γεωργίου.

*Στο παιχνίδι του α' γύρου ο Απόλλωνας επικράτησε με 1-0 χάρις σε γκολ του Γκαρσία.

*Αναγκαστική η αλλαγή του Ρόχας με τον Μεριέμ λόγω τραυματισμού του πρώτου.

*Τέσσερις κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Παουλίνιο και θα απουσιάσει από το επόμενο παιχνίδι του Ερμή.

*Τέσσερις κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Σανγκόι και θα απουσιάσει από το επόμενο παιχνίδι του Απόλλωνα.

*Αήττητος για ένα ολόκληρο γύρο παρέμεινε ο Ερμής, με την μοναδική του ήττα να είναι στο παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής με τον Απόλλωνα.

** To παιχνίδι παρακολούθησε και ο πρώην ποδοσφαιριστής των δύο ομάδων, Περικλής Μουστάκας.

*Ένταση δημιουργήθηκε μετά το τέλος του αγώνα, αφού μερίδα οπαδών του Απόλλωνα έβριζε εν χορώ τον Πρόεδρο του Ερμή Λούκα Φανιέρο, ο οποίος αντέδρασε και απάντησε στις ύβρεις.