Έγινε... του Σανγκόι (138 Φώτος)

12.01.2014 - 16:57

Με μεγάλο πρωταγωνιστή το Γκαστόν Σανγκόι, που σημείωσε δύο γκολ και δημιούργησε ακόμα ένα, ο Απόλλωνας κέρδισε με 4-2 την Ομόνοια, στο μεγάλο ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής, που διεξήχθη το απόγευμα της Κυριακής (12/01) στο ΓΣΠ. Τα άλλα δύο γκολ των "κυανόλευκων" σημείωσαν οι Παπουλής και Γκουγιόν, ενώ για τους "πράσινους", οι οποίοι έχασαν πέναλτι με τον Αγκουιάρ και ενώ το σκορ ήταν 1-0 για τη Λεμεσιανή ομάδα, σκόραραν οι Γκικίεβιτς και Τέιλορ στους χρόνους των καθυστερήσεων.

Η πρώτη καλή στιγμή ήταν για τους γηπεδούχους μόλις στο 5΄, όταν το φαλτσαριστό σουτ του Σκέμπρι λίγο έξω από την περιοχή... έφυγε μόλις άουτ από την εστία του Βάλε, ενώ στο 8΄ ο Λεάντρο έκανε ωραία μπαλιά, αλλά τόσο ο Πλατινί όσο και ο Αλίπιο δεν πρόλαβαν την μπάλα κι ενώ η άμυνα των φιλοξενούμενων δεν βρισκόταν σε ισορροπία.

Νέα καλή στιγμή για τους "πράσινους" στο 10΄, όταν ο Πλατινί έδωσε ωραία πάσα στον Αλίπιο, ο οποίος βρέθηκε τετ-α-τετ με το Βάλε, πλάσαρε, αλλά... νικήθηκε από τον Πορτογάλο κήπερ.

Οκτώ λεπτά αργότερα ήταν η πρώτη φορά που ο Απόλλωνας έκανε αισθητή την παρουσία του στο παιχνίδι, όταν μετά από σέντρα-σουτ του Ρομπέρ, ο Μορέιρα έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 23΄, όμως, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Γκιέ από το Θερβέρα -Τα ριπλέι είναι μακρυνά. Σύμφωνα με τα όσα είδαμε, ίσως να είναι αυστηρή η απόφαση του ρεφ- και ο Σανγκόι ένα λεπτό αργότερα... νίκησε το Μορέιρα από τα έντεκα βήματα κι "έγραψε" το 1-0.

Στο 29΄ ήταν η σειρά της Ομόνοιας για να κερδίσει πέναλτι, όταν ο Στυλιανού ανέτρεψε τον Πλατινί, με τον κύριο Ψευδιώτη να καταλογίζει για δεύτερη φορά στην αναμέτρηση την εσχάτη των ποινὠν -σωστά κατελόγισε πέναλτι, αφού όπως φαίνεται από τον τηλεοπτικό φακό, ο Στυλιανού ανατρέπει καθαρά τον Καποβερντινό. Ο Αγκουιάρ, ωστόσο, σημάδεψε... το δεξί κάθετο δοκάρι κι έτσι απώλεσε την ευκαιρία για να φέρει το ντέρμπι στα ίσια στο 30΄.

Το παιχνίδι... είχε ανάψει, με τις δύο ομάδες να "ψάχνουν" το γκολ και τη Λεμεσιανή ομάδα να είναι αυτή που τα κατάφερε και πάλι. Αφού έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 35΄, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο αμαρκάριστος Μερκής δεν μπόρεσε με σουτ από κοντά να... νικήσει το Μορέιρα, δύο λεπτά αργότερα ο Σανγκόι... πήρε την μπάλα, μετά από σέντρα από τα αριστερά, πέρασε και το Μορέιρα και τροφοδότησε από τα δεξιά τον Παπουλή, ο οποίος προ κενής εστίας δεν δυσκολεύτηκε με κεφαλιά-ψαράκι να "γράψει" το 2-0, που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους, μιας και τίποτα δεν έμελλε να αλλάξει στη συνέχεια. Μία κεφαλιά του Αλίπιο κατέληξε στην αγκαλιά του Βάλε στο 43΄, ενώ και το σουτ του Γκιέ στο 45΄ απέκρουσε ο Μορέιρα.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως και το πρώτο, με την ομάδα του Λοτίνα να μπαίνει πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο. Στο 47΄ και στο 49΄ ο Βάλε απέκρουσε τα σουτ του Τέιλορ, ενώ το -νέο- μακρινό σουτ του Αμερικανού στο 50΄... έφυγε άουτ.

Οι "πράσινοι" συνέχισαν να ασκούν πίεση και στο 51΄ ο Βάλε... σταμάτησε την προσπάθεια του Λεάντρο και στη συνέχεια το σουτ του Τέιλορ... χτύπησε σε αντίπαλα σώματα και κατέληξε σε κόρνερ, ενώ ένα λεπτό αργότερα και στην εξέλιξη της φάσης οι Σερφά και Θερβέρα δεν μπόρεσαν να βρουν στόχο μέσα από την περιοχή, με το "τριφύλλι" να χάνει ακόμα μία ευκαιρία στο 54΄, όταν ο Βάλε απέκρουσε την εκτέλεση φάουλ του Αλίπιο.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Απόλλωνας... χτύπησε και πάλι. Ο Σανγκόι... έφυγε στην αντεπίθεση και πάσαρε στον Παπουλή, ο οποίος έκανε το πλασέ, με το Μορέιρα να αποκρούει και τον Αργεντινό να παίρνει το "ριμπάουντ" και από κοντά να "γράφει" το 3-0 στο 69΄, "καθαρίζοντας" ουσιαστικά το παιχνίδι, αφού η Ομόνοια... αδυνατούσε να σκοράρει ακόμα και προ κενής εστίας, κάτι που φάνηκε και στο 70΄, όταν ο Τέιλορ μόνος και με εξουδετερωμένο το Βάλε δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Πορτογάλου.

Παρότι τα πάντα είχαν κριθεί, οι "τριφυλλοφόροι" προσπάθησαν και στα επόμενα λεπτά για να πετύχουν κάποιο γκολ, ωστόσο δεν μπορούσαν με τίποτα να σκοράρουν. Στο 77΄ ο Βάλε απέκρουσε τη σέντρα-σουτ του Τέιλορ, στο 81΄ η εκτέλεση φάουλ του Μαργκάσα... έφυγε μόλις άουτ, στο 84΄ η κεφαλιά του Γκικίεβιτς αποκρούστηκε από το Βάλε, ενώ στο 87΄ η νέα κεφαλιά του Πολωνού φορ δεν βρήκε στόχο.

Εν τέλει, η Ομόνοια κατάφερε να πετύχει το γκολ της τιμής στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν μετά από ωραία πάσα του Αλίπιο, ο Γκικίεβιτς με πλασέ... νίκησε το Βάλε.

Μάλιστα, ο... χορός των γκολ δεν είχε τελειώσει εκεί, αφού μέχρι την ολοκλήρωση του ντέρμπι σημειώθηκαν ακόμα δύο τέρματα. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκουγιόν έκανε με πλασέ το 4-1, με τον Τέιλορ ένα λεπτό αργότερα να διαμορφώνει με κεφαλιά το τελικό 4-2.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Μορέιρα, Θερβέρα, Λεάντρο, Σερφά, Αντράντε (15΄ Αλαμπί), Μαργκάσα, Αγκουιάρ (67΄ Γκικίεβιτς), Ασίς, Σκέμπρι, Πλατινί (39΄ Τέιλορ), Αλίπιο.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βάλε, Βασιλείου, Στυλιανού, Μερκής (67΄ Χαραλάμπους), Καρυπίδης, Χαμντανί, Mεριέμ (83΄ Γκουγιόν), Ρομπέρ, Παπουλής, Γκιέ, Σανγκόι (72΄ Κυριάκου).

Κίτρινες Κάρτες: Θερβέρα, Αγκουιάρ, Μορέιρα - Παπουλής, Στυλιανού, Bάλε.

** "Κόπηκαν" 11.218 εισιτήρια.

** Στο παιχνίδι του Α΄ Γύρου o Aπόλλωνας είχε επικρατήσει με 1-0.

** Με μία αλλαγή σε σχέση με τον αγώνα της 15ης αγωνιστικής με αντίπαλο την ΕΝΠ παρέταξε την Ομόνοια ο Μιγκέλ Άνχελ Λοτίνα. Ο Αντράντε πήρε τη θέση του Αλαμπί.

** Με τέσσερις αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα κυπέλλου με αντίπαλο τη Νέα Σαλαμίνα παρέταξε τον Απόλλωνα ο Χριστάκης Χριστοφόρου. Ο Βασιλείου πήρε τη θέση του Ρέινα, ο Στυλιανού του Ντανανάε, ο Μερκής του Χαραλάμπους και ο Μεριέμ του Γκουγιόν.

** Το επίσημό του ντεμπούτο στον πάγκο της Ομόνοιας πραγματοποίησε ο Μιγκέλ Άνχελ Λοτίνα.

** Αναγκαστική η αλλαγή του Αντράντε με τον Αλαμπί στο 15΄, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

** Ο Σανγκόι, ο οποίος είχε σκοράρει και στον αγώνα του Α΄ Γύρου, έφτασε τα 9 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα.

** Δεύτερο πέναλτι που κέρδισε η Ομόνοια στο φετινό πρωτάθλημα και πρώτο χαμένο, αφού στο προηγούμενο είχε ευστοχήσει ο Μάρκο Σοάρες.

** Με το γκολ που σημείωσε ο Παπουλής έφτασε τα 4 στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ σκόραρε για δεύτερο σερί παιχνίδι, μετά το γκολ που πέτυχε στον αγώνα κυπέλλου με τη Νέα Σαλαμίνα.

** Αναγκαστική και η αλλαγή του Πλατινί με τον Τέιλορ στο 39΄, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

** Αναγκαστική η αλλαγή του Μερκή με το Χαραλάμπους στο 67΄, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

** Στο 81΄ υπήρξε προσωρινή διακοπή στο παιχνίδι έτσι ώστε να γίνουν από τα μεγάφωνα του γηπέδου συστάσεις στον κόσμο όπως σταματήσει τη ρίψη αντικειμένων.

** Αναγκαστική η αλλαγή του Μεριέμ με το Γκουγιόν στο 83΄, λόγω του ότι ο Γάλλος υπέστη μία ελαφριά διάσειση.

** Πέμπτο φετινό γκολ για το Λούκα Γκικίεβιτς στο πρωτάθλημα.

** Τρίτο φετινό γκολ για το Μάρκος Γκουγιόν στο πρωτάθλημα.

** Τρίτο φετινό γκολ για τον Τόνι Τέιλορ στο πρωτάθλημα.

** Ο Μορέιρα είναι ο μοναδικός ποδοσφαιριστής της Ομόνοιας που έχει αγωνιστεί και στα δεκαέξι παιχνίδια πρωταθλήματος χωρίς να έχει χάσει λεπτό.

** Οι Βάλε και Καρυπίδης είναι οι μοναδικοί ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα που έχουν αγωνιστεί και στα δεκαέξι παιχνίδια πρωταθλήματος χωρίς να έχουν χάσει λεπτό.

** Αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας ήττα της Ομόνοιας στο φετινό πρωτάθλημα.

** Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Απόλλωνα επί της Ομόνοιας στο ΓΣΠ, για το θεσμό του πρωταθλήματος, από την περίοδο 2003-04, όταν και είχε επικρατήσει με 3-1.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν o Κώστας Ψευδιώτης, με βοηθούς τους Γιάγκο Τζιαπούρα και Πανίκο Δημητρίου, ενώ τέταρτος ήταν ο Γιάννης Αναστασίου.