Δοκάρια ο Απόλλωνας, "τρίποντο" ο Εθνικός (Φώτος)

06.02.2014 - 19:00

Μια εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μάρκο Αουρέλιο μόλις στο 3' ήταν αρκετή για τον Εθνικό Άχνας για να πραγματοποιήσει μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις της χρονιάς, επικρατώντας με 1-0 του Απόλλωνα μέσα στο "Τσίρειο". Η Λεμεσιανή ομάδα που έχασε την μεγάλη ευκαιρία για να... πιάσει την ΑΕΛ στην κορυφή, παρουσιάστηκε κατώτερη των προσδοκιών κυρίως στο πρώτο μέρος ενώ στην επανάληψη που βελτιώθηκε ήταν άτυχη, σταματώντας στα δοκάρια (ένα με Ρέινα και ένα με Σανγκόι) και στον Κουντούλ ο οποίος είχε αρκετές επεμβάσεις.

Λάθος και πέναλτι ο Γκουγιόν, Αουρέλιο το γκολ

Πριν προλάβουν να... ζεσταθούν οι δύο ομάδες, μόλις στο 3' ο Εθνικός κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Γκουγιόν στον Μπούργκιτς, με τον Ισπανό μεσοαμυντικό να κάνει λάθος και στην συνέχεια να ανατρέπει τον αντίπαλό του. Ο Αουρέλιο ανέλαβε την εκτέλεση νικώντας τον Βάλε και... ανοίγοντας το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Η απάντηση του Απόλλωνα ήταν άμεση και τρία λεπτά αργότερα... άγγιξε την ισοφάριση, όταν μετά από λάθος διώξιμο του Κουντούλ η μπάλα χτύπησε στον Σανγκόι όμως δεν κατέληξε στα δίκτυα.

Ορεξάτος ο Γκαστόν - Ευκαιρία ο Λάζιτς

Ο Σανγκόι έδειχνε ορεξάτος και από οποιοδήποτε σημείο του γηπέδου... δοκίμαζε το πόδι του, φτάνοντας κοντά στο γκολ στο 17' και στο 19' όμως στην πρώτη του προσπάθεια η  μπάλα πέρασε έξω και στην δεύτερη ο Κουντούλ είπε "όχι". Ο Απόλλωνας έδειχνε αποσυντονισμένος με τις πολλές αλλαγές στο αρχικό σχήμα και πέραν του Σανγκόι, δεν υπήρχε άλλος τρόπος για να... απειλήσει. Παρ' όλα αυτά, η επόμενη μεγαλη ευκαιρία ανήκε στον Εθνικό με τον Λάζιτς να πλασάρει από εξαιρετική θέση, στέλνοντας την μπάλα έξω στο 24'.

Ευκαιρία με Χαμντανί

Στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου μέρους, ο Απόλλωνας άσκησε μεγαλύτερη πίεση και έψαξε το γκολ της ισοφάρισης, χάνοντας σπουδαία ευκαιρία με τον Χαμντανί στο 45', όμως στο τετ α τετ νικήθηκε από τον Κουντούλ και κράτησε το 1-0 σαν αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Ξεκίνημα με καλή φάση

Με την έναρξη της επανάληψης, ο Χριστάκης Χριστοφόρου πέρασε στο παιχνίδι τους Μεριέμ και Παπουλή θέλοντας να κάνει πιο ουσιαστική επιθετικά την ομάδα του, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία μόλις στο πρώτο λεπτό του δευτέρου μέρους με τον Ρέινα να κάνει την κεφαλιά και να αναγκάζει τον Κουντούλ σε σπουδαία επέμβαση.

Πίεζε ο Απόλλωνας, περίμενε ο Εθνικός

Ο Απόλλωνας συνέχισε να είναι πιεστικός και να φτιάχνει τις φάσεις για να φτάσει στην ισοφάριση, χάνοντας καλές ευκαιρίες με τον  Σανγκόι  σε 52' και 67' και τον Ρέινα στο 57', με την προσπάθεια του τελευταίου να σταματά στο δοκάρι. Παράλληλα ο Εθνικός ναι μεν πρόσεχε τα μετόπισθεν, χωρίς όμως να έχει παθητικό ρόλο και στο 70' ο Λεντέσμα έφτασε μια... ανάσα από το γκολ όμως ο Βάλε έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

Δεύτερο δοκάρι ο Απόλλωνας - Τρίποντο ο Εθνικός

Ο Κουντούλ έμοιαζε ανίκητος και είχε ως σύμμαχο και τα δοκάρια του, αφού ο Απόλλωνας είχε και δεύτερο σουτ στο δοκάρι. Συγκεκριμένα στο 86' ο Σανγκόι εκτέλεσε το φάουλ από πλάγια θέση, με τον Σενεγαλέζο γκολκίπερ να διώχνει δύσκολα και την μπάλα να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, με τον Εθνικό Άχνας να επικρατεί με 1-0 του Απόλλωνα μέσα στο "Τσίρειο" και να κάνει την μεγάλη έκπληξη της αγωνιστικής.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βάλε, Ρόχας (46'Παπουλής), Μερκής, Γκουγιόν, Βασιλείου (67'Ρομπέρ), Χαμντανί, Κυριάκου, Σανγκόι, Γκαρσία (46'Μεριέμ), Λόπες, Ρέινα.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Κουντούλ,Ταλ, Αντέλκοβιτς, Αουρέλιο, Χάτζιαρος, Μπαρμπούδης (51'Κατσής), Στόλερ, Φροξυλιάς (68'Λεντέσμα), Λάζιτς, Αμεσάν, Μπούργκιτς (57'Τσιντί).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκουγιόν, Λόπες - Μπούργκιτς, Xάτζιαρος.

ΚΟΚΚΙΝΗ: Λάζιτς (2η κίτρινη)

*Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Λεόντιος Τράττος με βοηθύς τους Μιχάλη Μαρίνου και Χριστάκη Σπανό.

*Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου ο Απόλλωνας επικράτησε με 3-1 του Εθνικού στο «Δασάκι».

*Αντίπαλος με την μέχρι πρότινος ομάδα του τέθηκε ο μεσοαμυντικός του Εθνικού Δημήτρης Φροξυλιάς.

*Στο γήπεδο βρέθηκε και ο ομοσπονδιακός μας τεχνικός Πάμπος Χριστοδούλου.

*"Διπλό" μετά τις 24 Νοεμβρίου και την νίκη απέναντι στην Αλκή για τον Εθνικό Άχνας. Αυτή ήταν η δεύτερη εκτός έδρας νίκη για την ομάδα της Άχνας.

*Τρίτο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Μάρκο Αουρέλιο.

*Εντός έδρας ήττα για πρώτη φορά μετά τις 7 Δεκεμβρίου και τον αγώνα με την Νέα Σαλαμίνα για τον Απόλλωνα.