Στον... αστερισμό του Ντε Βινσέντι (286 Φώτος)

09.02.2014 - 18:53

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-0 από γκολ του Σανγκόι στο 12΄, το ΑΠΟΕΛ... έφερε τα κάτω πάνω και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τόμας Ντε Βινσέντι, που σκόραρε στο 67΄ με πέναλτι και στο 74΄, επικράτησε με 2-1 στο μεγάλο ντέρμπι της 21 αγωνιστικής του πρωταθλήματος Γλαύκος Κληρίδης, που διεξήχθη το απόγευμα της Κυριακής (09/02) στο ΓΣΠ. Δοκάρι είχαν οι "γαλαζοκίτρινοι" με τον Αλωνεύτη στο 73΄.

Aνοικτό το παιχνίδι στα πρώτα δέκα λεπτά, με την μπάλα να... ανεβοκατεβαίνει και ο ρυθμός να είναι πολύ γρήγορος, χωρίς ωστόσο να καταγραφεί κάποια σπουδαία φάση.

Στην πρώτη ευκαιρία, όμως, που καταγράφηκε... άνοιξε και το σκορ. Ο Ρομπέρ "έκλεψε" την μπάλα από τον Μπενασούρ και... τροφοδότησε το Σανγκόι, ο οποίος αφού απέφυγε τον Ολιβέιρα με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή... νίκησε τον Πάρντο "γράφοντας" το 1-0 για τον Απόλλωνα στο 12΄.

Ακολούθως, το ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει κι έχασε σπουδαία ευκαιρία για να ισοφαρίσει στο 19΄. Σέντρα του Αμορίν, με τον Μπενασούρ να κάνει την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα μόλις άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην αντεπίθεση, ωστόσο το πλασέ του Παπουλή... έφυγε άουτ, χάνοντας έτσι την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, με τους "γαλαζοκίτρινους" να... απαντούν στο 26΄, όταν το σουτ του Σέρτζιο... έφυγε επίσης έξω.

Στο 35΄ η ομάδα του Γιώργου Δώνη... άγγιξε την ισοφάριση. Μετά από πάσα του Αμορίν προς τον Ολιβέιρα, ο Βραζιλιάνος έκανε το σουτ, με το Μερκή να απομακρύνει προ της γραμμής του τέρματος κι ενώ ο Βάλε είχε αποκρούσει πρώτα την μπάλα.

Ένα λεπτό αργότερα, η εκτέλεση φάουλ του Αμορίν... έφυγε άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε το σουτ του Ολιβέιρα στο 38΄.

Η τελευταία αξιόλογη φάση στο πρώτο μέρος καταγράφηκε στο 44΄, όταν οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι για ανατροπή του Αλωνεύτη από το Γκουγιόν, με το Δημήτρη Μασιά να "κιτρινίζει" για θέατρο τον Κύπριο ποδοσφαιριστή -δεν ξεκαθαρίζει ο τηλεοπτικός φακός κατά πόσον υπήρξε παράβαση ή όχι, αφού ο Ισπανός δεν βρίσκει μπάλα, αλλά ίσως και να μην βρίσκει και πόδια.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μπαίνουν και πάλι δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και να καταγράφονται και οι πρώτες ευκαιρίες στην επανάληψη. Αρχικά, στο 47΄ και μετά από γύρισμα του Σέρινταν, ο Σαντίν δεν μπόρεσε από κοντά να... σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα, κι ακολούθως, δύο λεπτά αργότερα, όταν ο Πάρντο απέκρουσε το δυνατό σουτ του Χαμντανί και στη συνέχεια του Σανγκόι, ο οποίος όμως ήταν σε θέση οφσάιντ και κακώς δεν υποδείχθηκε.

Η επόμενη καλή φάση καταγράφηκε στο 58΄. Ο Σέρινταν έκανε ωραία ατομική ενέργεια κι επιχείρησε το σουτ, με την μπάλα να... φεύγει άουτ.

Επτά λεπτά αργότερα η ομάδα του Γιώργου Δώνη κέρδισε πέναλτι για χέρι του Μερκή -η μπάλα όντως βρήκε στο χέρι του στην προσπάθειά του για να κάνει τάκλιν, αλλά δεν ξεκαθαρίζει κατά πόσον υπήρχε πρόθεση. H παράβαση, όμως, υποδείχθηκε, γιατί με την κίνησή του ο αρχηγός του Απόλλωνα... αύξησε τον όγκο του, κάτι που απαγορεύεται-, και ο Τόμας Ντε Βινσέντι... νίκησε το Βάλε από τα έντεκα βήματα, ισοφαρίζοντας σε 1-1 στο 67΄.

Μάλιστα, ένα λεπτό αργότερα οι "γαλαζοκίτρινοι" πλησίασαν και το 2-1, ωστόσο η κεφαλιά του Σαντίν... έφυγε άουτ από την εστία του Βάλε, ενώ στο 69΄ ο Πορτογάλος κήπερ απέκρουσε το σουτ του Αλωνεύτη.

Στο 74΄, όμως, ο πορτιέρε του Απόλλωνα δεν μπόρεσε να... αποτρέψει το μοιραίο κι αφού είχε προηγηθεί σουτ του Αλωνεύτη στο δοκάρι ένα λεπτό νωρίτερα, ο Τόμας Ντε Βινσέντι πήρε την μπαλιά από το Σέρινταν κι από πλάγια θέση και κοντά στη γραμμή του κόρνερ έστειλε με πλασέ την μπάλα στα δίχτυα των "κυανόλευκων", "γράφοντας" το 2-1 για το ΑΠΟΕΛ.

Προ του φάσματος δεύτερης σερί ήττας -είχε προηγηθεί η ήττα από τον Εθνικό στο Τσίρειο-, οι ποδοσφαιριστές της Λεμεσιανής ομάδας προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 80΄ τα σουτ των Παπουλή και Γκουγιόν ...σταμάτησαν σε σώματα αντίπαλων αμυντικών, προτού η μπάλα πάρει κατεύθυνση προς την εστία του Πάρντο, ενώ στο 85΄ ο Βελγοϊσπανός απέκρουσε το σουτ του Παπουλή.

Αυτές ήταν και οι τελευταίες καλές στιγμές στον αγώνα, η λήξη του οποίου βρήκε το ΑΠΟΕΛ να πανηγυρίζει μία πολύ μεγάλη νίκη, συνεχίζοντας αφενός την ανοδική του πορεία και ξεπερνώντας αφετέρου τον αντίπαλό του στο βαθμολογικό πίνακα, ανεβαίνοντας πλέον στη 2η θέση.

ΑΠΟΕΛ: Πάρντο, Σέρτζιο, Αντωνιάδης, Ολιβέιρα, Αμορίν, Μοράις, Βινίσιους, Αλωνεύτης (84΄ Κακά), Μαντούκα (46΄ Σαντίν), Μπενασούρ (46΄ Σέρινταν), Ντε Βινσέντι.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βάλε, Στυλιανού, Ρομπέρ, Μερκής, Χαραλάμπους (88΄ Ρέινα), Γκουγιόν, Χαμντανί, Μεριέμ (77΄ Γκαρσία), Κωνσταντίνου (46΄ Λόπεζ), Παπουλής, Σανγκόι.

Κίτρινες Κάρτες: Αλωνεύτης, Ολιβέιρα, Ντε Βινσέντι, Αμορίν (4η), Σέρτζιο (4η) - Κωνσταντίνου, Μεριέμ, Μερκής, Παπουλής, Ρέινα.

** "Κόπηκαν" 11.801 εισιτήρια.

** Στο παιχνίδι του Α΄ Γύρου είχε επικρατήσει ο Απόλλωνας με 2-0.

** Με τρεις αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα της 20ης αγωνιστικής με αντίπαλο την Ανόρθωση παρέταξε το ΑΠΟΕΛ ο Γιώργος Δώνης. Ο Αντωνιάδης πήρε τη θέση του Πιπίνη, ο Μαντούκα του Σαντίν και ο Μπενασούρ του Χαραλαμπίδη.

** Με έξι αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα της 20ης αγωνιστικής με αντίπαλο τον Εθνικό Άχνας παρέταξε τον Απόλλωνα ο Χριστάκης Χριστοφόρου. Ο Στυλιανού πήρε τη θέση του Ντέηβιντ, ο Ρομπέρ του Βασιλείου, ο Χαραλάμπους του Γκαρσία, ο Μεριέμ του Κυριάκου, ο Κωνσταντίνου του Λόπες και ο Παπουλής του Ρέινα.

** Σε αυτό το παιχνίδι τέθηκαν αντιμέτωπες οι δύο καλύτερες άμυνες του φετινού πρωταθλήματος. 14 γκολ είχε δεχθεί πριν από αυτό το παιχνίδι το ΑΠΟΕΛ και 15 ο Απόλλωνας –δεύτερη άμυνα μαζί με την ΑΕΛ.

** Επιστροφή στο αρχικό σχήμα για το Μάριο Αντωνιάδη σε αγώνα πρωταθλήματος του ΑΠΟΕΛ, μετά τις 4 Ιανουαρίου και το ισόπαλο (2-2) εντός έδρας ντέρμπι με την ΑΕΛ.

** Επιστροφή στο αρχικό σχήμα για τον Άλεξ Κωνσταντίνου σε αγώνα πρωταθλήματος του Απόλλωνα, μετά τις 21 Δεκεμβρίου και την εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με τον Ερμή Αραδίππου.

** Τα 19α γενέθλιά του γιόρτασε σήμερα ο Χαράλαμπος Κυριάκου, ο οποίος γεννήθηκε στις 9 Φεβρουαρίου 1995.

** Με το γκολ που σημείωσε ο Γκαστόν Σανγκόι έφτασε τα 13 στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ σκόραρε για πέμπτο παιχνίδι από τα τελευταία έξι στο πρωτάθλημα.

** Με τα δύο γκολ που σημείωσε ο Τόμας Ντε Βινσέντι έφτασε τα 5 στο φετινό πρωτάθλημα, σκοράροντας για τρίτο σερί παιχνίδι στο πρωτάθλημα -προηγήθηκαν τα παιχνίδια με Ερμή στο ΓΣΠ και Ανόρθωση στο "Αντώνης Παπαδόπουλος".

** Την πρώτη του φετινή εμφάνιση με τη φανέλα του ΑΠΟΕΛ πραγματοποίησε στο πρωτάθλημα ο Κακά, μετά την επιστροφή του στους "γαλαζοκίτρινους".

** Τέσσερις κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Αμορίν και θα απουσιάσει από τον επόμενο αγώνα πρωταθλήματος του ΑΠΟΕΛ με αντίπαλο την Αλκή στο ΓΣΖ, όπως και ο Σέρτζιο, που συμπλήρωσε επίσης τέσσερις.

** Ο Ούρκο Πάρντο είναι ο μοναδικός ποδοσφαιριστής του ΑΠΟΕΛ που έχει αγωνιστεί και στα 21 παιχνίδια πρωταθλήματος χωρίς να έχει χάσει λεπτό.

** Ο Μπρούνο Βάλε είναι ο μοναδικός ποδοσφαιριστής του Απόλλωνα που έχει αγωνιστεί και στα 21 παιχνίδια πρωταθλήματος χωρίς να έχει χάσει λεπτό.

** Αυτή ήταν η δεύτερη εκτός έδρας ήττα για τον Απόλλωνα στο φετινό πρωτάθλημα και πρώτη μετά τη 2η αγωνιστική και την ήττα από την Ανόρθωση με 3-1.

** Για πρώτη φορά φέτος ο Απόλλωνας χάνει δύο σερί παιχνίδια πρωταθλήματος.

** Το ΑΠΟΕΛ παραμένει αήττητο στο φετινό πρωτάθλημα από τις 2 Νοεμβρίου και την 8η αγωνιστική και την ήττα από τον Απόλλωνα στη Λεμεσό με 2-0.

** Αυτή ήταν η πέμπτη σερί νίκη του ΑΠΟΕΛ στο φετινό πρωτάθλημα.

** Η τελευταία φορά που νίκησε ο Απόλλωνας το ΑΠΟΕΛ μέσα στο ΓΣΠ ήταν πριν από 14 χρόνια και συγκεκριμένα την περίοδο 2000-2001, όταν και είχε κερδίσει με 2-0.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Δημήτρης Μασιάς, με βοηθούς τους Δώρο Τούρο και Χριστάκη Σπανό, ενώ τέταρτος ήταν ο Χρίστος Νικολαΐδης.