"Στείρος"... συμβιβασμός (Φώτος)

23.03.2014 - 16:00

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, με καλό ρυθμό και φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, Απόλλωνας και Ομόνοια συμβιβάστηκαν στο ισόπαλο 0-0 στο απογευματινό παιχνίδι του «Τσιρείου», στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής και 1ης στην φάση των πλέι οφ. Καλύτερη η Ομόνοια στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, είχε περισσότερες ευκαιρίες να σκοράρει όμως Σκέμπρι και Ρούμπιο κατά κύριο λόγο ήταν άστοχοι. Καλύτερος ο Απόλλωνας στα τελικά στάδια του αγώνα, χωρίς ωστόσο να μπορέσει να σκοράρει. Πολλά τα παράπονα για την διαιτησία του Μάριο Νικολάου και των βοηθών του και από τις δύο ομάδες.

Οι επιλογές του Χριστοφόρου

Κάτω απ’ τα γκολπόστ ήταν ο Βάλε, δεξί μπακ ο Στυλιανού, αριστερό μπακ ο Ρομπέρ και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Χαραλάμπους και Καρυπίδης. Αμυντικά χαφ οι Γκουγιόν και Χαμντανί, σε πιο ελεύθερο ρόλο ο Μεριέμ, στα άκρα οι Παπουλής και Σανγκόι και στην κορυφή της επίθεσης ο Γκαρσία.

Οι επιλογές του Καϊάφα

Κάτω απ’ τα γκολπόστ ήταν ο Μορέιρα, δεξί μπακ ο Κυριάκου, αριστερό μπακ ο Λεάντρο και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Σερφά και Σκαραμοτσίνο. Αμυντικά χαφ οι Μαργκάσα και Σερτζίνιο, σε πιο ελεύθερο ρόλο ο Φερνάντες, στις πτέρυγες οι Εφραίμ και Ρούμπιο και στην κορυφή της επίθεσης ο Σκέμπρι.

Ευκαιρία από το 1'

Όπως και στο προηγούμενο ντέρμπι με το ΑΠΟΕΛ, έτσι και σήμερα απέναντι στον Απόλλωνα η Ομόνοια ξεκίνησε πολύ δυνατά, με φουλ επιθετική διάθεση και ψάχνοντας το γρήγορο γκολ. Μόλις στο πρώτο λεπτό ο Ρούμπιο ελίχθηκε από αριστερά και έκανε το γύρισμα, με τον Σκέμπρι να παρεμβαίνει στην πορεία όμως η μπάλα έφυγε έξω.

Προϋπόθεση ο Απόλλωνας, κλασική ευκαιρία η Ομόνοια

Ο Απόλλωνας είχε την δική του καλή προϋπόθεση στο 9’ αλλά στο παράλληλο γύρισμα του Παπουλή ο Γκαρσία δεν πρόλαβε την μπάλα. Η επόμενη ευκαιρία ανήκε και πάλι στην Ομόνοια, με πρωταγωνιστή και πάλι τον Σκέμπρι ο οποίος απώλεσε μία απίστευτη ευκαιρία. Ο Ρομπέρ έκανε λάθος και ο Μαλτέζος φορ βρέθηκε… φάτσα με τον Βάλε, όμως το πλασέ του έφυγε λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Πορτογάλου γκολκίπερ.

Ευκαιρίες με Ρούμπιο

Καλός ο ρυθμός στο παιχνίδι, με την Ομόνοια να εξακολουθεί να έχει την ελαφριά υπεροχή μέχρι και το τέλος του πρώτου μέρους. Οι «πράσινοι» έφτιαξαν και μερικές καλές φάσεις με πρωταγωνιστή τον Ρούμπιο σε 18’, 33’ και 37’ όμως η πρώτη του προσπάθεια σταμάτησε στον Βάλε και οι άλλες δύο έφυγαν ολοκληρώθηκαν με σουτ έξω.

Βελτιωμένος ο Απόλλωνας, ευκαιρία η Ομόνοια

Τίποτα το αξιόλογο στο πρώτο τέταρτο της επανάληψης, με τον Απόλλωνα να ισορροπεί το παιχνίδι, χώρος ωστόσο να μπορεί να επιβάλει τον ρυθμό του και να γίνει απειλητικός μπροστά από την εστία του Μορέιρα. Παρά το ότι ο Απόλλωνας ξεκίνησε δυνατά το δεύτερο μέρους, εντούτοις και πάλι η Ομόνοια ήταν η ομάδα που απείλησε με γκολ. Στο 63’ ο Σκέμπρι πέρασε στον Εφραίμ, ο οποίος προσπάθησε από πλάγια θέση να σκοράρει όμως ο Βάλε έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

Και δοκάρι

Και όχι μόνο αυτό, αλλά στο 66’ οι «πράσινοι»… άγγιξαν το γκολ. Ο Σερτζίνιο από καλή θέση έκανε το πλασέ, η μπάλα κόντραρε στον Καρυπίδη και πήρε μία περίεργη τροχιά, χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Βάλε και έφυγε σε κόρνερ.

Ανέβηκε ο Απόλλωνας, ευκαιρία με Γκαστόν

Με το παιχνίδι να οδεύει στο τελευταίο του δεκάλεπτο, ο Απόλλωνας ήταν η ομάδα που έδειχνε μεγαλύτερη επιθετικότητα και έφτασε κοντά στο γκολ με τον Σανγκόι στο 79’,όμως το αριστερό του σουτ έφυγε έξω. Στα τελικά στάδια του αγώνα ο Απόλλωνας δείχνει να είναι η ομάδα που έχει περισσότερες δυνάμεις.

Πάνω - κάτω η μπάλα

Πάνω - κάτω η μπάλα στα τελευταία λεπτά, με τις δύο ομάδες να δείχνουν να μην συμβιβάζονται με την ισοπαλία και να ψάχνουν το γκολ της νίκης. Στο 86’ ο Ασίς πέρασε και τον Βάλε όμως από πλάγια θέση δεν μπόρεσε να βρει συμπαίκτη του, με την μπάλα να διώχνεται σε κόρνερ ενώ δύο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Απόλλωνα να απειλήσει, με την κεφαλιά του Σανγκόι να φεύγει έξω και το παιχνίδι να παραμένει μέχρι τέλους στο ισόπαλο 0-0.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βάλε, Στυλιανού, Ρομπέρ, Χαραλάμπους, Καρυπίδης, Γκουγιόν (90'Χάμπερ), Σανγκόι, Μεριέμ, Παπουλής, Γκαρσία (46'Λόπες - 88'Ρέινα), Χαμντανί.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Μορέιρα, Κυριάκου (46'Θερβέρα), Σκαραμοτσίνο, Σερφά, Λεάντρο, Μαρκάσα, Σερτζίνιο (83'Αντράντε), Φερνάντες (70'Ασίς), Εφραίμ, Σκέμπρι, Ρούμπιο.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σανγκόι (6η) - Εφραίμ.

*Διαιτητής της αναμέτρησης ορίστηκε ο Μάριος Νικολάου με βοηθούς τους Σωτήρη Βίκτωρος και Στέλιο Νικήτα.

*Η σημερινή ήταν η πέμπτη φετινή αναμέτρηση ανάμεσα στις δύο ομάδες. Στις προηγούμενες τέσσερις ο Απόλλωνας πανηγύρισε τρεις νίκες και η Ομόνοια μία.

*Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν και στον θεσμό του Κυπέλλου, με τον Απόλλωνα να παίρνει την πρόκριση με ήττα 2-1 στο «ΓΣΠ» και νίκη 1-0 στο «Τσίρειο».

*Έξι κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Γκαστόν Σανγκόι και θα απουσιάσει από το επόμενο παιχνίδι του Απόλλωνα, με το ΑΠΟΕΛ.