Άμεση αντίδραση με... σεληνιασμένο Λόπες (Φώτος / Βίντεο)

13.04.2014 - 18:53

Έχοντας ως απόλυτο πρωταγωνιστή τον Χιούγκο Λόπες, ο Απόλλωνας αντέδρασε άμεσα στον μεσοβδόμαδο αποκλεισμό από τον θεσμό του Κυπέλλου και επικράτησε με 4-0 του Ερμή στο "Αμμόχωστος". Ο Ισπανός ακραίος χαφ τα έκανε... όλα στο σημερινό παιχνίδι, σκοράροντας τρεις φορές και έχοντας την ασίστ στο τέταρτο γκολ, που σημείωσε ο Σανγκόι. Καλύτερος σε όλη την διάρκεια του αγώνα ο Απόλλωνας, έφτασε στην άνετη και δίκαιη επικράτηση.

Οι επιλογές του Παναγιώτου

Κάτω απ' τα γκολπόστ ήταν ο Αραμπατζής, δεξί μπακ ο Μαχράντζε, αριστερό μπακ ο Τσίνα και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Ντε Πίνα και Ταραλίδης. Αμυντικό χαφ ο Μπεμπά, δημιουργικά χαφ οι Αλίμι και Σεσίνια, στα άκρα οι Μοράν και Μανού και στην κορυφή της επίθεσης ο Ενρίκε.

Οι επολογές του Χριστοφόρου

Κάτω απ' τα γκολπόστ ήταν ο Βάλε, δεξί μπακ ο Στυλιανού, αριστερό μπακ ο Βασιλείου και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Μερκής και Χαραλάμπους. Αμυντικά χαφ οι Χαμντανί και Μεριέμ, δεξί χαφ ο Ρέινα, αριστερό χαφ ο Λόπες, σε πιο ελεύθερο ρόλο ο Σανγκόι και στην κορυφή της επίθεσης ο Γκιέ.

Γρήγορο γκολ ο Απόλλωνας

Μόλις στο 4' στην πρώτη επιθετική προσπάθεια του αγώνα, ο Απόλλωνας πήρε προβάδισμα στο σκορ. Ο Σανγκόι από δεξιά πέρασε κάθετη πάσα στον Γκιέ που έφυγε στην πλάτη της άμυνας, αυτός έκανε το γύρισμα στο ύψος της μεγάλης περιοχής στον Λόπες, ο οποίος κοντρόλαρε.. αδειάζοντας τον προσωπικό του αντίπαλο και με αριστερό δυνατό σουτ νίκησε τον Αραμπατζή... ανοίγοντας το σκορ.

Ευκαιρίες με Μανού και Σανγκόι

Άμεση η αντίδραση του Ερμή, με τον Μανού να χάνει σπουδαία ευκαιρία, όταν... φάτσα στον Βάλε πλάσαρε έξω. Το παιχνίδι συνέχισε να έχει εξαιρετικό ρυθμό, με τον Απόλλωνα να πλησιάζει στο δεύτερο γκολ μόλις στο 10', όταν ο Λόπες... χόρεψε τον Μαχράντζε από αριστερά και έκανε το παράλληλο γύρισμα, ο Σανγκόι έκανε το σουτ με την μπάλα να παίρνει περίεργη τροχιά και τον Ρέινα να μην προλαβαίνει να κάνει την προβολή.

Κοντά στο δεύτερο γκολ

Απ' εκεί και πέρα ο ρυθμός άρχισε να πέφτει αισθητά και οι φάσεις μειώθηκαν μπροστά από τις δύο εστίες. Ο Απόλλωνας ήταν ελαφρώς καλύτερος και στο 40' έχασε διπλή ευκαιρία για να σκοράρει, αρχικά με τον Σανγκόι και στην συνέχεια με τον Λόπες με το σουτ του πρώτου να αποκρούει ο Αραμπατζής και το σουτ του δεύτερου να κοντράρει. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, οι "γαλάζιοι"... άγγιξαν το δεύτερο γκολ όταν ο Ρέινα από το ύψος της μεγάλης περιοχής ελίχθηκε και πέρασε την μπάλα πάνω από τον αντίπαλό του, την έφερε στο αριστερό και έκανε το σουτ όμως η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων.

Με την γνωστή... συνταγή

Στο ξεκίνημα του β' μέρους, οι ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα δοκίμασαν την γνωστή... συνταγή με τις βαθιές μπαλιές από τον άξονα με προορισμό την πλάτη της αντίπαλης άμυνας και τον ταχύτατο Λόπες, όμως ο Ισπανός άσος δεν είχε καλά τελειώματα στις δύο φάσεις που του έτυχαν στο πρώτο πεντάλεπτο.

Τρίτη και... φαρμακερή

Η τρίτη ήταν και... φαρμακερή για τον Χιούγκο Λόπες στην επανάληψη, ο οποίος κατάφερε να σκοράρει για δεύτερη φορά και ο Απόλλωνας να θέτει τις βάσεις για την νίκη. Μετά από κόρνερ από αριστερά στο πρώτο δοκάρι, ο Γκιέ έκανε την πισινή κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι όπου ο Λόπες κινήθηκε ανενόχλητος και με κοντινή κεφαλιά... έγραψε το 2-0, στο 56'.

Από εκτελεστής... δημιουργός και 3-0

Στο 77' ο Λόπες από εκτελεστής... μεταμορφώθηκε σε δημιουργός και αφού είδε την κάθετη κίνηση του Σανγκόι, πέρασε την κάθετη πάσα στον Αργεντινό ο οποίος βλέποντας την έξοδο του Αραμπατζή, πλάσαρε πάνω από το σώμα του στέλνοντας την μπάλα στα δίκτυα και ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Χατ τρικ και... τέλος

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Λόπες έφυγε για μία ακόμη φορά στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, έφτασε απέναντι στον Αραμπατζή και πλάσαρε με το εξωτερικό του δεξιού του ποδιού, σκοράροντας και διαμορφώνοντας το τελικό Ερμής - Απόλλωνας 0-4.

ΕΡΜΗΣ: Αραμπατζής, Μαχράντζε, Τσίνα, Ντε Πίνα, Ταραλίδης, Σεσίνια (59'Παπαθανασίου), Ενρίκε, Αλίμι, Μοράν (46'Ταγκπατζούμι), Μπέμπα, Μανού (73'Δημητρίου).

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Βάλε, Στυλιανού, Βασιλείου, Μερκής, Χαραλάμπους, Λόπες, Γκιέ (81'Χάμπερ), Μεριέμ (86'Γκουγιόν), Χαμντανί, Ρέινα, Σανγκόι (84'Γκαρσία).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μαχράντζε, Ταγκπατζούμι, Τσίνα - Στυλιανού (8η), Σανγκόι.

*Διαιτητής της αναμέτρησης ορίστηκε ο Λούκας Σωτηρίου με βοηθούς τους Νίκο Καλησπέρα και Κυριάκο Κυριάκου.

*Στα παιχνίδια πρωταθλήματος, ο Απόλλωνας είχε μία νίκη με 1-0 και ένα παιχνίδι ολοκληρώθηκε ισόπαλο 0-0.

*Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν και στα ημιτελικά του Κυπέλλου, με τον Ερμή να εξασφαλίζει την πρόκριση με νίκη 4-1 και ήττα 2-1.

*Κεκλεισμένων των θυρών πραγματοποιήθηκε η αναμέτρηση λόγω της τιμωρίας του Ερμή.

*Οκτώ κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Μάριος Στυλιανού και θα απουσιάσει από το επόμενο παιχνίδι του Απόλλωνας.

*Με τα τρία σημερινά γκολ, ο Λόπες έφτασε στα εφτά στο πρωτάθλημα, πέντε με την φανέλα του Απόλλωνα και δύο με την φανέλα της ΕΝΠ.

*Στα 17 γκολ έφτασε ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος Γκαστόν Σανγκόι.

*Το 0-4 είναι η πιο βαριά ήττα για την ομάδα του Ερμή στο φετινό πρωτάθλημα.