Ο Σκέμπρι... έφερε τα κάτω-πάνω (Φώτος)

27.04.2014 - 19:51

Η Ομόνοια ήταν η νικήτρια του ντέρμπι της 32η αγωνιστικής και 6ης της Β΄ Φάσης του πρωταθλήματος "Γλαύκος Κληρίδης" με αντίπαλο τον Απόλλωνα, του οποίου επικράτησε με 2-1 στο ΓΣΠ και παρέμεινε... ζωντανή στο κυνήγι της 4ης θέσης. Αντίθετα, οι "κυανόλευκοι" έχασαν μία πολύ μεγάλη ευκαιρία για να μπουν γερά στο "κόλπο" για μία από τις δύο πρώτες θέσεις που... οδηγούν στον Γ΄ Προκριματικό Γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ κι εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα συμβιβαστούν με την 3η θέση. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με γκολ του Γκιέ στο 36΄ και θα μπορούσαν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους στο 74΄, αλλά η προσπάθεια του Γκαρσία... σταμάτησε στο δοκάρι του Μορέιρα. Έτσι, στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Σκέμπρι και με δύο γκολ, στο 78΄ και στο 86΄ αντίστοιχα, ...έφερε τα κάτω-πάνω, κάνοντας την ολική ανατροπή, χαρίζοντας παράλληλα τη νίκη στην ομάδα του.

Καλύτερα ξεκίνησαν την αναμέτρηση οι γηπεδούχοι και στο 7΄ είχαν σπουδαία ευκαιρία για να... ανοίξουν το σκορ, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Μαργκάσα και κεφαλιά του Ατάντα, ο Ρούμπιο έγινε αποδέκτης της μπάλας και έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, με το Βάλε να αποκρούει.

Έξι λεπτά αργότερα, η ομάδα του Καϊάφα δημιούργησε κι έχασε ακόμα μία σημαντική ευκαιρία. Μετά από ωραίο συνδυασμό, ο Σκέμπρι... πάτησε την μπάλα για τον Αλίπιο, το πλασέ του οποίου... έφυγε μόλις άουτ.

Με την πάροδο του χρόνου, οι φιλοξενούμενοι... ισορρόπησαν το παιχνίδι και στο 14΄΄... απείλησαν για πρώτη φορά την εστία του Μορέιρα, όταν μετά από μπαλιά του Σανγκόι, ο Γκιέ έκανε το σουτ, με την μπάλα να... φεύγει άουτ, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ιβοριανός έκανε το πλασέ, με τον Πορτογάλο κήπερ του "τριφυλλιού" να... αποκρούει με διπλή προσπάθεια.

Η επόμενη φάση καταγράφηκε στο 25΄ και ήταν για τους γηπεδούχους, όταν ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ το γκολ του Ατάντα, μετά την εκτέλεση φάουλ του Αλίπιο.

Απ' εκεί και πέρα χρειάστηκε να περάσουν έντεκα λεπτά για να υπάρξει κάποια σπουδαία φάση, η οποία μάλιστα έμελλε να... φέρει το πρώτο γκολ στον αγώνα για λογαριασμό των "κυανόλευκων" της Λεμεσού. Σέντρα του Ρομπέρ από τα αριστερά, καρφωτή κεφαλιά του Γκιέ και 1-0 για τον Απόλλωνα στο 36΄.

Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους, με τους "πράσινους" να έχουν έντονα παράπονα για τη διαιτησία και να αποδοκιμάζεται ο Χαράλαμπος Σκαπούλλης. Συγκεκριμένα, διαμαρτυρήθηκαν για δύο φάσεις. Αρχικά, γιατί παρατηρήθηκε με κίτρινη και όχι με κόκκινη κάρτα ο Μερκής για φάουλ πάνω στο Σκέμπρι κι ενώ έφευγε μόνος στο 8΄ -ήταν κοντά ο Βασιλείου και ίσως γι' αυτό... κιτρινίστηκε ο αρχηγός του Απόλλωνα-, κι ακολούθως γιατί δεν καταλογίστηκε πέναλτι για χέρι του Μεριέμ στο 39΄ - όντως η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Γάλλου μέσου μετά από γύρισμα του Πλατινί. Ήταν από κοντά το γύρισμα του Καποβερντινού, αλλά το χέρι του Μεριέμ ήταν απλωμένο.

Στην επανάληψη, η Λεμεσιανή ομάδα ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα και στο 56΄ έχασε σπουδαία ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματά της, όταν η κεφαλιά του Γκιέ, μετά από τη σέντρα του Γκαρσία, ...έφυγε άουτ.

Η Ομόνοια προσπάθησε να αντιδράσει και στο 62΄ ο Πλατινί έκανε το σουτ, με το Βάλε να αποκρούει, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Λεάντρο έκανε νέο σουτ, με τον Πορτογάλο κήπερ των φιλοξενούμενων να αποκρούει με διπλή προσπάθεια.

Τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά της ομάδας του Χριστοφόρου για να... απειλήσει, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Ρομπέρ, ο Γκιέ βρήκε την μπάλα, στέλνοντάς την μόλις άουτ, με τη γηπεδούχο να... απαντά στο 67΄, όταν μετά από σέντρα του Πλατινί, ο Εφραίμ έκανε την κεφαλιά, με την μπάλα να... φεύγει επίσης έξω.

Στο 74΄ ο Απόλλωνας... άγγιξε το 2-0, ωστόσο δεν κατάφερε να "τελειώσει" το παιχνίδι. Μετά από λάθος του Ατάντα, ο Χάμπερ... έδωσε στο Γκαρσία, που έκανε το πλασέ προ κενής εστίας, αλλά... σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Μορέιρα, με το Λόπες στην επαναφορά να σουτάρει άουτ.

Κι αφού δεν κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά της, η Λεμεσιανή ομάδα... τιμωρήθηκε από το Σκέμπρι. Ο Ρουσιάς έφυγε στην αντεπίθεση και... σέρβιρε στο Μαλτέζο, ο οποίος πρόλαβε το Μερκή και με σουτ... νίκησε το Βάλε, "γράφοντας" το 1-1 στο 78΄.

Μάλιστα, η ομάδα του Καϊάφα λίγο έλειψε να διπλασιάσει τα τέρματά της ένα λεπτό αργότερα, όταν το σουτ του Ρουσιά από το ύψος της περιοχής απέκρουσε ο Βάλε.

Στο 86΄, ωστόσο, οι παίκτες του "τριφυλλιού" ήταν πιο εύστοχοι και κατάφεραν να κάνουν την ολική ανατροπή. Σέντρα του Σερτζίνιο, πρώτη κεφαλιά του Λεάντρο και δεύτερη του Σκέμπρι και 2-1 για την Ομόνοια, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό σκορ, αφού στα εναπομείναντα λεπτά δεν καταγράφηκε κάποια άλλη αξιόλογη φάση.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Μορέιρα, Kυριάκου, Λεάντρο, Σκαραμοτσίνο, Ατάντα, Σερτζίνιο, Μαργκάσα (23΄ Χαραλάμπους), Αλίπιο, Πλατινί (71΄ Ρουσιάς), Ρούμπιο (53΄ Εφραίμ), Σκέμπρι.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βάλε, Στυλιανού, Μερκής, Καρυπίδης, Βασιλείου (87΄ Ρέινα), Χαμντανί, Μεριέμ, Ρομπέρ, Λόπες, Σανγκόι (43΄ Γκαρσία), Γκιέ (69΄ Χάμπερ).

Κίτρινες Κάρτες: Λεάντρο, Πλατινί (4η), Σκέμπρι - Mερκής, Ρομπέρ, Στυλιανού, Βασιλείου.

** Αυτή ήταν η έκτη αναμέτρηση ανάμεσα στις δύο ομάδες τη φετινή σεζόν και τέταρτη για το θεσμό του πρωταθλήματος. Στους αγώνες της κανονικής φάσης, ο Απόλλωνας είχε επικρατήσει με 1-0 και 4-2 αντίστοιχα, ενώ στο παιχνίδι της Β΄ Φάσης οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες στη Λεμεσό χωρίς τέρματα. Στο θεσμό του κυπέλλου, η Ομόνοια επικράτησε στο πρώτο παιχνίδι με 2-1, ενώ ο Απόλλωνας στη ρεβάνς με 1-0.

** Με πέντε αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα της 31ης αγωνιστικής και 5ης της Β΄ Φάσης του πρωταθλήματος με αντίπαλο τον Ερμή Αραδίππου παρέταξε την Ομόνοια ο Κώστας Καϊάφας. Ο Ατάντα πήρε τη θέση του Σερφά, ο Μαργκάσα του Φερνάντες, ο Αλίπιο του Ασίς, ο Ρούμπιο του Εφραίμ και ο Πλατινί του Αντράντε.

** Με δύο αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα της 31ης αγωνιστικής και 5ης της Β΄ Φάσης του πρωταθλήματος με αντίπαλο την Ανόρθωση παρέταξε τον Απόλλωνα ο Χριστάκης Χριστοφόρου. Ο Στυλιανού πήρε τη θέση του Ντανανάε και ο Βασιλείου του Ρέινα.

** Eπιστροφή για τον Ατάντα σε αγώνα πρωταθλήματος της Ομόνοιας από τις 15 Φεβρουαρίου και την εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της ΑΕ Κουκλιών - τρίτη συνολικά συμμετοχή στο πρωτάθλημα και δεύτερη στο αρχικό σχήμα.

** Τα 26α γενέθλιά του γιόρτασε ο Σερτζίνιο (γεννήθηκε στις 27 Απριλίου 1988).

** Αναγκαστική η αλλαγή του Μαργκάσα με το Χαραλάμπους στο 23΄, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

** Eπιστροφή για το Χαραλάμπους σε αγώνα πρωταθλήματος της Ομόνοιας από τις 9 Φεβρουαρίου και την εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Νέας Σαλαμίνας - δεύτερη συνολικά συμμετοχή στο πρωτάθλημα.

** Δεύτερο φετινό γκολ για το Γκιέ στο πρωτάθλημα.

** Αναγκαστική η αλλαγή του Σανγκόι με το Γκαρσία στο 43΄, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

** Τέσσερις κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Πλατινί και θα απουσιάσει από τον επόμενο αγώνα πρωταθλήματος της Ομόνοιας με αντίπαλο την Ανόρθωση στο "Αντώνης Παπαδόπουλος".

** Με τα γκολ που σημείωσε ο Σκέμπρι έφτασε τα 16 στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ σκόραρε για δεύτερη σερί αγωνιστική.

** Ο Μορέιρα είναι ο μοναδικός ποδοσφαιριστής της Ομόνοιας που έχει αγωνιστεί και στα 32 παιχνίδια πρωταθλήματος χωρίς να έχει χάσει λεπτό.

** Ο Βάλε είναι ο μοναδικός ποδοσφαιριστής του Απόλλωνα που έχει αγωνιστεί και στα 32 παιχνίδια πρωταθλήματος χωρίς να έχει χάσει λεπτό.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Χαράλαμπος Σκαπούλλης, με βοηθούς τους Αριστείδη Χρίστου και Πέτρο Πέτρου, ενώ τέταρτος ήταν ο Κώστας Ψευδιώτης.