Μοίρασε... απαντήσεις με σούπερ Γκιέ (Φώτος)

03.05.2014 - 20:04

Αφήνοντας στις… καφετέριες τις φήμες περί αδιαφορίας και φιλικού, ο Απόλλωνας αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ νωρίς με 1-0 εντούτοις βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να ανατρέχει τα εις βάρος του δεδομένα και να επικρατήσει του ΑΠΟΕΛ με 2-1. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Άμπραχαμ Γκιέ, ο οποίος σκόραρε δύο υπέροχα γκολ… απαντώντας στο γκολ του Μοράις και έδωσε την νίκη και τους τρεις βαθμούς στους «γαλάζιους» με σκορ 2-1. Με την νίκη της η ομάδα του Χριστάκη Χριστοφόρου ανέβηκε στους 70 βαθμούς και έφτασε στο -2 από το ΑΠΟΕΛ και την δεύτερη θέση. Αντίθετα, το ΑΠΟΕΛ γνώρισε για δεύτερη σερί αγωνιστική την ήττα με το ίδιο σκορ, μένοντας στους 72 βαθμούς και μειώνοντας αισθητά τις πιθανότητες του για κατάκτηση του τίτλου.

Οι επιλογές του Χριστοφόρου

Κάτω απ’ τα γκολπόστ ήταν ο Βάλε, δεξί μπακ ο Στυλιανού, αριστερό μπακ ο Ρομπέρ και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Καρυπίδης και Χαραλάμπους. Αμυντικά χαφ οι Χαμντανί και Μεριέμ, δεξί χαφ ο Ρέινα, αριστερό χαφ ο Παπουλής, σε πιο ελεύθερο ρόλο ο Λόπες και στην κορυφή της επίθεσης ο Γκιέ.

Οι επιλογές του Δώνη

Κάτω απ’ τα γκολπόστ ήταν ο Πάρντο, δεξί μπακ ο Σέρτζιο, αριστερό μπακ ο Αντωνιάδης και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Αμορίν και Ολιβέιρα. Αμυντικά χαφ οι Μοράις και Βινίσιους, δεξί χαφ ο Χαραλαμπίδης, αριστερό χαφ ο Αλωνεύτης, σε πιο ελεύθερο ρόλο ο Ντε Βινσέντι και στην κορυφή της επίθεσης ο Μαντούκα

Πρώτη φάση με Στάθη

Η πρώτη αξιόλογη φάση ανήκε στους φιλοξενουμένους, οι οποίοι στο 6’ πλησίασαν στο γκολ. Ο Χαραλαμπίδης ελίχθηκε και έκανε την σέντρα από δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Αλωνεύτη ο οποίος έκανε το αδύναμο πλασέ με τον Βάλε να αποκρούει. Γενικότερα το ΑΠΟΕΛ έδειχνε να στέκει καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο, έχοντας την μπάλα στην κατοχή του και ψάχνοντας τους διαδρόμους για να φτάσουν στο γρήγορο γκολ.

Προβάδισμα με Νούνο

Το δυνατό ξεκίνημα και η ελαφριά υπεροχή του ΑΠΟΕΛ καρποφόρησε στο 12’ και αφού δύο λεπτά νωρίτερα έχασε δεύτερη ευκαιρία με τον Μαντούκα. Ο Βραζιλιάνος επιθετικός αυτή την φορά ήταν ο δημιουργός σε μια ωραία αντεπίθεση, πέρασε την έξοχη πάσα στον Μοράις ο οποίος πλάσαρε εύστοχα τον Βάλε… ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του Γιώργου Δώνη.

Σταδιακή άνοδος και... απάντηση με τους ίδιους πρωταγωνιστές

Από το γκολ και έπειτα, σταδιακά ο Απόλλωνας άρχισε να ισορροπεί και να γίνεται πιο επιθετικός, ανεβάζοντας περισσότερους παίκτες στην αντίπαλη περιοχή. Η επιθετικότητα αυτή απέφερε καρπούς στο 26’, με τους πρωταγωνιστές να είναι οι ίδιοι, όπως και στο παιχνίδι της περασμένης αγωνιστικής με την Ομόνοια. Ο Ρομπέρ σέντραρε από αριστερά, ο Γκιέ σηκώθηκε στον αέρα και με εξαιρετική κεφαλιά… νίκησε τον Πάρντο, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα. Μάλιστα στο 30' λίγο έλειψε οι "γαλάζιοι" να πετύχουν την ολική επαναφορά, όμως ο Ρέινα μετα από ωραία ενέργεια πλάσαρε ελάχιστα έξω.

Μεγάλη ευκαιρία με «Μπίδη»

Μετά την ισοφάριση από πλευράς Απόλλωνα, το ΑΠΟΕΛ θέλησε να απαντήσει άμεσα και να ανακτήσει εκ νέου τα ηνία του αγώνα. Λίγο έλειψε να το πετύχει στο 35’, όταν ο Χαραλαμπίδης πέρασε από τον Ρομπέρ ο οποίος γλίστρησε, όμως η προσπάθεια του «Μπίδη» σταμάτησε στον Βάλε, με το σκορ να διατηρείται στο ισόπαλο 1-1.

Στις καθυστερήσεις... πήρε φωτιά!

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου το παιχνίδι πήρε… φωτιά! Στο 46’ ο Ντε Βινσέντι έκλεψε την μπάλα και έκανε το ψηλοκρεμαστό πλασέ έξω απ’ την περιοχή ξεγελώντας τον Βάλε όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στην επαναφορά ο Αλωνεύτης βρέθηκε σε θέση βολής όμως η κεφαλιά του σταμάτησε στον αντίπαλο γκολκίπερ. Ένα λεπτό αργότερα, ο Απόλλωνας πλησίασε και αυτός στο γκολ όμως η κεφαλιά του Γκιέ εξουδετερώθηκε εντυπωσιακά από τον Πάρντο.

Ξεκίνημα με κλασική ευκαιρία

Η πρώτη αξιόλογη φάση της επανάληψης ήταν και κλασική για λογαριασμό του Απόλλωνα στο 53'. Ο προωθημένος Μερκής πέρασε στον Λόπες ο οποίος από πλεονεκτική θέση είδε τον εξερχόμενο Πάρντο και έκανε το πλασέ, με την μπάλα να περνά ελάχιστα έξω. Πολύ καλύτερος ο Απόλλωνας στα αρχικά στάδια του δευτέρου μέρους.

Ολική ανατροπή με Γκιέ!

Παρά τια μαζεμένες αλλαγές του Δώνη και την είσοδο των Σαντίν και Γκόμες, η εικόνα των φιλοξενουμένων δεν βελτιώθηκε ιδιαίτερα και ο Απόλλωνας συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα. Έτσι στο 67’ μετά από αδράνεια στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ, ο Γκιέ… ξεπετάχτηκε και με ωραίο διαγώνιο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Πάρντο, για την ολική ανατροπή και το 2-1 για τους «γαλάζιους».

Ευκαιρία με Μαντούκα

Το ΑΠΟΕΛ προ του φάσματος της καταδικαστικής ήττας, έριξε όλο το βάρος στην επίθεση και έψαξε, είτε με ορθόδοξο είτε με ανορθόδοξο τρόπο να φτάσει τουλάχιστον στην ισοφάριση. Στο 85’ οι «γαλαζοκίτρινοι» κέρδισαν φάουλ σε καλή θέση, ο Χαραλαμπίδης το εκτέλεσε όμως ο Μαντούκα που έκανε την κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο έξω.

Κράτησε μέχρι τέλους

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε του αγώνα, με τον Απόλλωνα να κρατά το υπέρ του αποτέλεσμα και με το τελικό σφύριγμα πανηγύρισε την πολύτιμη νίκη με 2-1, που του αναπτερώνει τις ελπίδες για εξασφάλιση της δεύτερης θέσης που οδηγεί στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

ΑΠΟΛΛΩΝ:Βάλε, Στυλιανού (39'Ντανανάε), Ρομπέρ, Χαραλάμπους, Καρυπίδης (44'Μερκής), Χαμντανί, Μεριέμ, Παπουλής (72'Γκουγιόν), Ρέινα, Λόπες, Γκιέ.

ΑΠΟΕΛ: Πάρντο, Σέρτζιο, Αμορίν, Ολιβέιρα, Αντωνιάδης (19'Πιπίνης), Μοράις, Βινίσιους (58'Γκόμες), Χαραλαμπίδης, Αλωνεύτης, Ντε Βινσέντι (58'Σαντίν), Μαντούκα.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντανανάε - Ολιβέιρα, Μοράις (6η), Μαντούκα.

*Διαιτητής της αναμέτρησης ορίστηκε ο Γιώργος Νικολάου με βοηθούς τους Αθηνόδωρο Ιωάννου και Μιχάλη Μαρίνου.

*Οι δύο ομάδες έχουν αναμετρηθεί άλλες τέσσερις φορές φέτος. Το ΑΠΟΕΛ μετρά τρεις νίκες (1-0 στο Σούπερ Καπ, 2-1 εντός έδρας στην κανονική διάρκεια και 3-0 εντός έδρας στα πλέι οφ) και ο Απόλλωνας μία νίκη (2-0 εντός έδρας στην κανονική διάρκεια).

*Οι δύο ομάδες ηττήθηκαν την προηγούμενη αγωνιστική. Το ΑΠΟΕΛ εντός έδρας 2-1 από τον Ερμή και ο Απόλλωνας εκτός έδρας με το ίδιο σκορ από την Ομόνοια.

*Αναγκαστική ήταν η αλλαγή του Αντωνιάδη με τον Πιπίνη στο 19' λόγω τραυματισμού του πρώτου.

*Αναγκαστική ήταν η αλλαγή του Στυλιανού με τον Ντανανάε στο 39' λόγω τραυματισμού του πρώτου.

*Αναγκαστική ήταν η αλλαγή του Καρυπίδη με τον Μερκή στο 44' λόγω τραυματισμού του πρώτου.

*Αναγκαστική ήταν και η αλλαγή του Παπουλή με τον Γκουγιόν στο 72' λόγω τραυματισμού του πρώτου.

*Έξι κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Νούνο Μοράις και θα απουσιάσει από το επόμενο παιχνίδι της ομάδας του, με αντίπαλο την Ομόνοια.

*Στις καθυστερήσεις του αγώνα υπήρξε ολιγόλεπτη διακοπή λόγω ρήξης αντικειμένων από την κερκίδα του Απόλλωνα.

*Μετά το τέλος του αγώνα οι οπαδοί του ΑΠΟΕΛ αποδοκίμασαν Πρόεδρο, ποδοσφαιριστές και τεχνική ηγεσία.

*Με τα δύο σημερινά ο Άμπραχαμ Γκιέ έφτασε στα τέσσερα γκολ στο φετινό πρωτάθλημα.

*Πέμπτο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Νούνο Μοράις.