Πεντάρα και... περιμένει (φώτος)

10.05.2014 - 17:12

Με σκόρερ τους Παπουλή (20', 42'), Γκιέ (22', 82') και Λόπες (90'), ο Απόλλωνας κέρδισε τον Ερμή με 5-1 και περιμένει την αυριανή αναμέτρηση του ΑΠΟΕΛ αλλά και την τελευταία αγωνιστική, για να... μάθει σε ποια Ευρωπαϊκή διοργάνωση θα συμμετέχει στην νέα σεζόν. Μετά την νίκη της ΑΕΛ επί της Ομόνοιας, οι "κυανόλευκοι" είπαν αντίο στις λίγες πιθανότητες που είχαν για την πρώτη θέση. Το γκολ των φιλοξενουμένων ο Μπεμπά στο 68'...

Ο Ερμής ήταν η ομάδα που μπήκε πιο δυνατά, όμως ο Απόλλωνας ήταν εξαιρετικά αποτελεσματικός στο πρώτο ημίχρονο, έτσι "καθάρισε" το τρίποντο... Στο πρώτο δεκάλεπτο οι "φτεροπόδαροι" ήταν πιο επιθετικοί και έφτιαξαν σε μια-δυο περιπτώσεις τις προϋποθέσεις για το γκολ, αλλά η άμυνα των γηπεδούχων ήταν έτοιμη όποτε χρειάστηκε. Από την άλλη, οι "κυανόλευκοι" είχαν στο 14' την πρώτη τους καλή στιγμή, όταν ένα μακρινό σουτ του Λόπες έφυγε λίγο έξω.

Η επόμενη καλή φάση για τον Απόλλωνα ήταν και... φαρμακερή, αφού στο 20' ο Παπουλής έκανε το 1-0. Ο Βασιλείου έκανε το γέμισμα, ο Αραμπατζής ήταν άστοχος στην έξοδο και ο Γκιέ "έστρωσε" στον Ελλαδίτη που από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ. Η "κόμπρα" χτύπησε και δυο λεπτά αργότερα, όταν από δημιουργός, έγινε εκτελεστής και με πλασέ "έγραψε" το 2-0.

Aκολούθησε μια αναιμική αντίδραση από τον Ερμή, που έκανε μια-δυο καλές επιθέσεις και έψαξε το γκολ, όμως ήταν ανούσιος. Αντίθετα, στο 42' ο Παπουλής με ωραίο σουτ εκτός περιοχής έκανε το 3-0 και έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο, ένα εξαιρετικό 45λεπτο για την ομάδα του.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, με τον Ταραλίδη στο 47' να κάνει μακρινό σουτ και τον Βάλε να βγάζει την δύσκολη απόκρουση. Στο 56' είχαν μεγάλη φάση και οι γηπεδούχοι, με τον Λόπες να πλασάρει και να "σημαδεύει" το δοκάρι. Ο Ισπανός δεν ήταν αποτελεσματικός ούτε στο 60' όταν από καλή θέση πλάσαρε χλιαρά, με τον Αραμπατζή να κάνει την απόκρουση.

Έτσι, ο Ερμής εκμεταλλεύτηκε τις δυο χαμένες ευκαιρίες του Απόλλωνα αλλά και το δικό του ανέβασμα στο δεύτερο μέρος και στο 68' μείωσε σε 3-1 με σουτ του Μπεμπά λίγο έξω απ' την περιοχή.

Λίγο αργότερα, όμως, ο Απόλλωνας "απάντησε" και έφτασε στο 4-1, στο 82', με σκόρερ και πάλι τον Γκιέ μετά από ωραία ατομική ενέργεια και σουτ μέσα απ' την περιοχή. Στο 90' ήταν η σειρά του Λόπες να γράψει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, αφού ο Ισπανός με πλασέ απ' το ύψος της περιοχής, διαμόρφωσε το τελικό 5-1.

Απόλλων (Χ. Χριστοφόρου): Βάλε, Ντανανάε, Χαραλάμπους, Γκουγιόν, Βασιλείου, Χαμντανί, Μεριέμ, Λόπες, Παπουλής (80' Χάμπερ), Ρέινα (71' Γκαρσία), Γκιέ (88' Στυλιανού)

Ερμής (Ν. Παναγιώτου): Αραμπατζής, Μαχράτζε, Κωνσταντίνου, Ντε Πίνα, Τσίνα, Ταραλίδης, Μπεμπά, Αλίμι (58' Πουτζιουρής), Δημητρίου, Μανού (46' Ενρίκε), Ταγκπατζούμι (68' Παπαθανασίου)

Κίτρινες: Ντανανάε / Κωνσταντίνου, Τσίνα

* Με τα σημερινά, ο Παπουλής έφτασε τα 12 γκολ στο πρωτάθλημα.

* Ο Άμπραχαμ Γκιέ ανέβηκε στα 7 γκολ στον θεσμό.

* Πρώτο φετινό γκολ στο πρωτάθλημα για τον Μαθιού Μπεμπά.

* Έκτο γκολ για τον Χιούγκο Λόπες.

* Διαιτητής ήταν ο Μάριος Τσαγγάρης. Βοηθοί οι Χαράλαμπος Χαραλάμπους - Μιχάλης Τσεντής, τέταρτος ο Μάριος Νικολάου και παρατηρητής ο Μηνάς Χατζηχαραλάμπους.

* Στον πρώτο γύρο κέρδισε ο Απόλλωνας με 1-0 (Γκαρσία), στον δεύτερο οι δυο ομάδες έμειναν στο 0-0 ενώ στην 30η αγωνιστική κέρδισε και πάλι η Λεμεσιανή ομάδα, με 0-4 (Λόπεζ 3, Σανγκόι).