Mε τριάρα... οι πρώτοι τρεις (φώτος/βίντεο)

01.09.2014 - 18:13

Ο Απόλλωνας έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι μέσα στο "Δασάκι", όπου κέρδισε τον Ερμή με 1-3 και πίστωσε τους πρώτους τρεις βαθμούς στον λογαριασμό του. Τουράν (11'), Ρέζεκ (53') και Μεριέμ (76') τα γκολ των νικητών, ενώ για τους ηττημένους σκόραρε ο Παπαθανασίου στο 85'...

Ο Απόλλωνας την ουσία

Ο Ερμής μπήκε πιο δυνατά και στο 6ο λεπτό έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία, όταν μετά από φάση διαρκείας και διπλή απόκρουση του Βάλε, η μπάλα "έσκασε" μπροστά στον Ονίλο, ο οποίος από το ύψος της μικρής περιοχής σούταρε ψηλά.

Το γκολ, πάντως, δεν άργησε αφού ήρθε στην δεύτερη ευκαιρία - στο 11' - που αυτή την φορά ήταν για τον Απόλλωνα: Ο Τουράν επιτέθηκε κατά μέτωπο, έπαιξε το ένα-δυο με τον Λόπεζ και από κοντά με ένα δυνατό σουτ δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 0-1. Στο 15' ο Βραζιλιάνος κόντεψε να "γράψει" και ασίστ μετά το γκολ, όμως ο Μπογκατίνοφ έβγαλε πολύ δύσκολη επέμβαση σε σουτ του Λόπεζ μέσα απ' την περιοχή.

Από την άλλη, οι "φτεροπόδαροι" που μετά το γκολ δυσκολεύονταν πλέον να φτιάξουν μεγάλες φάσεις, στο 23' είχαν καλή στιγμή με κεφαλιά του Ντε Πίνα που έφυγε λίγο έξω. Την ίδια κατάληξη είχε και η κεφαλιά του Γκουγιόν στο 30', όπως και το σουτ του Ισπανού στο επόμενο λεπτό. Τα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου ανήκαν στον Ερμή, που στο 37' και 43' ολοκλήρωσε άλλες δυο προσπάθειες με Παλαθουέλος και Ονίλο, που έφυγαν έξω.

O Ρέζεκ το δεύτερο, ο Μεριέμ το πιο ωραίο...

Πρώτα ο Ερμής και έπειτα ο Απόλλωνας, στο 49' έχασαν μοναδικές ευκαιρίες με διαφορά δευτερολέπτων. Από γύρισμα του Ονίλο, πρώτα ο Μπελούσο δεν πρόλαβε και έπειτα ο Μερκής έκοψε την υστάτη το σουτ του Παλαθουέλος ενώ στην εξέλιξη της φάσης, ο Λόπεζ από πολύ κοντά και εντελώς αμαρκάριστος, σούταρε ψηλά, χάνοντας άλλη μια καλή ευκαιρία.

Ωστόσο, στο 53' ο Ρέζεκ "έσβησε" την χαμένη ευκαιρία του συμπαίκτη του, αφού μετά από ασίστ του Σανγκόι, πρόλαβε τον Μπογκατίνοφ στην έξοδο και με τεχνικό πλασέ έκανε το 0-2. Ο Αργεντινός από δημιουργός, θα γινόταν και σκόρερ στο 63' αν το διαγώνιο σουτ του, πήγαινε λίγα εκατοστά πιο δεξιά...

Ακολούθησε για ένα δεκάλεπτο μια σχετική πίεση από τον Ερμή αφού ο Απόλλωνας έδωσε χώρο, ωστόσο φάσεις δεν είδαμε. Αυτό μέχρι το 76' όταν ο Μεριέμ χτύπησε εξαιρετικά το φάουλ από το ύψος της περιοχής, πετυχαίνοντας το ωραιότερο γκολ από τα τρία της ομάδας του.

Στο 83' μετά από πολλή ώρα οι "φτεροπόδαροι" είχαν καλή στιγμή με κεφαλιά του Παπαθανασίου που βρήκε έτοιμο τον Βάλε. Στην επόμενη "μονομαχία" ωστόσο, νικητής βγήκε ο πρώτος, ο οποίος στο 85' πλάσαρε εύστοχα για το 1-3, που περιόρισε την έκταση της ήττας.

Ερμής: Μπογκατίνοφ, Παουλίνιο, Ντε Πίνα (56' Ιμπραΐμι), Ουόν, Τσίνα, Ταραλίδης, Παλαθουέλος, Πάκερ, Μοράν (84' Δημητρίου), Μπελούσο (64' Παπαθανασίου), Ονίλο

Aπόλλων: Βάλε, Στυλιανού, Μερκής, Αντράντε, Ρομπέρ, Χαμντανί, Γκουγιόν, Λόπεζ (71' Παπουλής), Σανγκόι (92' Μούλντερ), Ρέζεκ (63' Μεριέμ), Τουράν

Κίτρινες: Ιμπραΐμι / -

Ενδιαφέρουν

- Πρώτο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Τουράν.

- Πρώτο γκολ στο πρωτάθλημα και για τον Γιάν Ρέζεκ.

- Παρθενικό γκολ και για τον Καμέλ Μεριέμ.

- Το πρώτο του γκολ στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε και ο Αντρέας Παπαθανασίου.

- Στα μέσα κάθε ημιχρόνου έγινε σύντομο διάλειμμα για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές.

- Διαιτητής ήταν ο Δημήτρης Μασιάς, με βοηθούς τους Δώρο Τούρο και Χριστάκη Σπανό. Τέταρτος ο Χρίστος Ηλία και παρατηρητής ο Ανδρέας Ξάνθου.