Τεσσάρα με σούπερ Λόπες (Βίντεο/Φώτος)

27.09.2014 - 21:50

Με ένα Χούγκο Λόπες να είναι εξαιρετικός και να τα κάνει... όλα, ο Απόλλωνας ξεπέρασε με σχετική άνεση το εμπόδιο του Οθέλλου επικρατώντας με 4-0. Τα δύο πρώτα γκολ προήλθαν από τον Ισπανό άσο, από ένα σε κάθε ημίχρονο ενώ στο τρίτο με σέντρα ακριβείας... σέρβιρε στον Τουράμ και στο τέταρτο ήταν αυτός που ξεκίνησε την φάση, πριν ο Βασιλείου δώσει την ασίστ στον Ρόσα.

Τον έλεγχο ο Απόλλωνας

Καλός ο ρυθμός στο ξεκίνημα, με τον Απόλλωνα να έχει την κατοχή μπάλας και την εδαφική υπεροχή, φτιάχνοντας από νωρίς τις προϋποθέσεις για γκολ με τους Τουράμ και Σανγκόι. Η πρώτη πολύ καλή ευκαιρία ήρθε στο 14' με τον Παπουλή από κοντά να μην προλαβαίνει την μπάλα από πλεονεκτική θέση.

Γρήγορο γκολ με Λόπες

Τρία λεπτά αργότερα, στο 17' οι "γαλάζιοι" έφτασαν στο γρήγορο γκολ, κάτι που ήταν και ο μεγάλος στόχος. Μετά από βαθιά μπαλιά του Μεριέμ στην πλάτη της άμυνας, ο Λόπες έγινε κάτοχος της μπάλας και πλάσαρε υπέροχα τον Ρόιν περνώντας την μπάλα πάνω από το σώμα του, στέλνοντας την στα δίκτυα και... ανοίγοντας το σκορ.

Από δεξιά

Ο Απόλλωνας συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και να βγάζει επιθέσεις κυρίως από τα δεξιά με το δίδυμο Μούλντερ - Τουράμ, το οποίο είχε άριστη συνεργασία και δημιουργούσε συνεχώς τις προϋποθέσεις για γκολ. Η επόμενη καλή φάση ήρθε στο 27', με τον Τουράμ να είναι ο δημιουργός και ο Παπουλής ο εκτελεστής, όμως το πλασέ του Ελλαδίτη απέκρουσε ο Ρόιν ενώ τελευταία καλή φάση του πρώτου μέρους ήταν στο 44' με τον Τουράμ, το σουτ του οποίου από καλή θέση πέρασε λίγο έξω.

Επιθετικός ο Οθέλλος στο ξεκίνημα

Καλύτερος ο Οθέλλος στο ξεκίνημα της επανάληψης, που μέσα σε ένα πεντάλεπτο κατάφερε να γίνει απειλητικός και να πλησιάσει δύο φορές κοντά στο γκολ. Αρχικά στο 48' με τον Τιάγκο το πλασέ του οποίου από πλεονεκτική θέση έδιωξε ο Βάλε με τα πόδια και στην συνέχεια στο 53' μετά από μπαλιά του Παναγιώτου, ο Βέρα έκανε την κεφαλιά αλλά δεν βρήκε στόχο.

Λόπες... ξανά!

Τέσσερα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 57', ο Χούγκο Λόπες έδειξε να... καθαρίζει το παιχνίδι για την Λεμεσιανή ομάδα. Ο Ισπανός μεσοεπιιθετικός έγινε αποδέκτης της ασίστ από τον Γκαστόν Σανγκόι και με ωραίο τελείωμα... έγραψε το 2-0 με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στην σημερινή αναμέτρηση.

Από σκόρερ... δημιουργός!

Στο 71' ο Απόλλωνας απλοποίησε τα πράγματα και... κλείδωσε την νίκη. Αυτή την φορά ο Λόπες από σκόρερ... ντύθηκε δημιουργός και με ωραία σέντρα βρήκε τον Τουράμ, ο οποίος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα, διαμορφώνοντας το 3-0 για την ομάδα του Χριστάκη Χριστοφόρου.

Διαστάσεις θριάμβου με Ρόσα

Η νίκη του Απόλλωνα άρχισε να παίρνει διαστάσεις θριάμβου στο 85'. Ο Λόπες ξανά ήταν ο ποδοσφαιριστής από τα πόδια του οποίου άρχισαν όλα, μετά από ωραία ατομική προσπάθεια έδωσε στον Βασιλείου και αυτός στον Ρόσα, ο οποίος από καλή θέση πλάσαρε εύστοχα... διαμορφώνοντας το τελικό 4-0 με το πρώτο του γκολ με την Λεμεσιανή ομάδα.

ΑΠΟΛΛΩΝΒάλε, Μούλντερ, Ρομπέρ (79'Βασιλείου), Μερκής, Αγγελή, Γκουγιόν, Μεριέμ (75'Ρόσα), Τουράμ, Παπουλής (66'Γκριγκόρε), Λόπες, Σανγκόι.

ΟΘΕΛΛΟΣ: Ρόιν, Παναγιώτου, Μενέντες, Βασιλείου, Ευθυμίου, Ουλίσε, Κχμαλάτζε, Λοΐζου (59'Πουτζιουρής), Χατζηγιαννακού, Τιάγκο, Βέρα (62'Σασί).

KITΡΙΝΕΣ: Παπουλής, Τουράμ - Βέρα.

*Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μάριος Τσαγγάρης με βοηθούς τους Νίκο Καλησπέρα και Κυριάκο Κυριάκου.

*Ντεμπούτο για τον Απόλλωνα πραγματοποίησε ο Νικολάε Γκριγκόρε.

*Στα τρία γκολ έφτασε ο μεσοεπιθετικός του Απόλλωνα Χούγκο Λόπες.