Μία Σαλαμίνα... βγαλμένη απ' τα καλύτερα παραμύθια (Φώτος)

06.10.2014 - 21:50

Μία Νέα Σαλαμίνα... βγαλμένη μέσα από τα καλύτερα παραμύθια των οπαδών της, επικράτησε του Απόλλωνα με 4-0 το βράδυ της Δευτέρας (06/10) στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 6η αγωνιστική. Το σκορ... άνοιξε το Κρίστιτς στις καθυστερήσεις του α' μέρους και στην επανάληψη οι Λεόν, Ενρίκε και Γκάμπι διαμόρφωσαν το τελικό 4-0. Με την νίκη τους οι "ερυθρόλευκοι" ανέβηκαν στους 11 βαθμούς και την 3η θέση, συνεχίζοντας την εντυπωσιακή τους πορεία.

Οι επιλογές του Λάρκου (4-2-3-1)

Κάτω απ' τα γκολπόστ ήταν ο Μπρουκς, δεξί μπακ ο Γκράιμς, αριστερό μπακ ο Μιντίκκης και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Μοντέιρο και Λεάντρο. Αμυντικά χαφ οι Μπάμπα και Κρίστιτς, σε πιο ελεύθερο ρόλο ο Λεόν, έξω δεξιά ο Πεδρίτο, έξω αριστερά ο Εζέ και στην κορυφή της επίθεσης ο Ενρίκε.

Οι επιλογές του Χριστοφόρου (4-2-3-1)

Κάτω απ' τα γκολπόστ ήταν ο Βάλε, δεξί μπακ ο Στυλιανού, αριστερό μπακ ο Ρομπέρ και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Αντράντε και Αγγελής. Αμυντικά χαφ οι Χαμντανί και Γκουγιόν, σε πιο ελεύθερο ρόλο ο Μεριέμ, έξω δεξιά ο Τουράμ, έξω αριστερά ο Σανγκόι και στην κορυφή της επίθεσης ο Ρέζεκ.

Ισορροπημένο ξεκίνημα

Ισορροπημένο το ξεκίνημα του αγώνα, με τις δύο ομάδες να παίζουν συντηρητικά στο πρώτο εικοσάλεπτο και τον Απόλλωνα να έχει λίγο περισσότερο την μπάλα στην κατοχή του. Μοναδική καλή φάση, ένα αριστερό σουτ του Ρέζεκ το οποίο έφυγε λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Μπρουκς.

Κέρδισε... μέτρα, επιθέσεις με τους εξτρέμ

Στο δεύτερο μισό του ημιχρόνου, η Νέα Σαλαμίνα άρχισε να κερδίζει... μέτρα στο γήπεδο και να γίνεται πιο απειλητική, έχοντας καλή ευκαιρία με σουτ του Λεόν στο 32' που ανάγκασε τον Βάλε σε σπουδαία επέμβαση. Γενικότερα με τους δραστήριους ακραίους Εζέ και Πεδρίτο, οι γηπεδούχοι δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για να φτάσουν πρώτοι στο γκολ.

Δοκάρι ο Απόλλων, γκολ η Σαλαμίνα

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Απόλλωνα να έχει τα ηνία στα τελευταία λεπτά, να φτάνει με σχετική ευκολία έξω από την περιοχή του Μπρους και να ψάχνει το γκολ έχοντας δοκάρι με φάουλ του Σανγκόι στο 44' και την Νέα Σαλαμίνα να φτάνει στο γκολ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Πεδρίτο πλαγιοκόπησε από δεξιά και έκανε την σέντρα και ο Κρίστιτς που κινήθηκε σαν κρυφός φορ με το στήθος έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

2-0 με το... καλημέρα

Με την έναρξη της επανάληψης και στην πρώτη επιθετική της προσπάθεια, η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε πέναλτι. Συγκεκριμένα στο 51' ο Πεδρίτο ελίχθηκε από δεξιά και μπήκε μέσα στην ανατροπή, με τον Αγγελή να τον ανατρέπει. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Λεόν, ο οποίος ήταν εύστοχος και διαμορφώνοντας το 2-0 για τους γηπεδούχους.

Eυκαιρία σε κενή εστία

Με το σκορ στο 2-0, ο Απόλλωνας προσπάθησε να μειώσει άμεσα, για να μπει εκ νέου στην διεκδίκηση της νίκης. Όπως ήταν αναμενόμενο ανέβασε περισσότερους παίκτες στην επίθεση, ρισκάροντας αφού έμεναν χώροι κενοί μεσοαμυντικά. Οι "γαλάζιοι"... άγγιξαν το γκολ στο 56' με τον Γκιέ, όμως το σουτ του με εξουδετερωμένο τον Μπρουκς ανακόπηκε πάνω στην γραμμή από τον Λεάντρο.

Αντεπιθέσεις και τρίτο γκολ

Όσο ο Απόλλωνας ρίσκαρε, τόσο η Νέα Σαλαμίνα έβρισκε χώρους για να εκδηλώσει αντεπιθέσεις με τους ταχύτατους ακραίους της. Στο 68' ο Πεδρίτο μπήκε στην περιοχή από δεξιά και έκανε το σουτ, με τον Βάλε να διώχνει δύσκολα και δύο λεπτά αργότερα ο Εζέ έφυγε από αριστερά και έκανε το γύρισμα, ο Λεόν έκανε το πρώτο σουτ και ο Ενρίκε που κινήθηκε από κανονική θέση, από κοντά με προβολή... ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Φινάλε... με τον καλύτερο τρόπο

Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τον καλύτερο τρόπο για τους γηπεδούχους και τον χειρότερο για τους φιλοξενούμενους, αφού ο Γκάμπι στις καθυστερήσεις του αγώνα πήρε το... ριμπάουντ μετά την ασταθής επέμβαση του Βάλε σε σουτ του Τσιντί και από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 4-0 για την Νέα Σαλαμίνα.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μπρουκς, Γκράιμς, Μιντίκκης, Μοντέιρο, Λεάντρο, Μπάμπα, Κρίστιτς (62'Γκάμπι), Λεόν, Εζέ (86'Κυριάκου), Πεδρίτο, Ενρίκε (74'Τσιντί).

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βάλε, Στυλιανού, Ρομπέρ, Αγγελής, Αντράντε, Γκουγιόν, Χαμντανί (46'Παπουλής), Μεριέμ, Τουράμ (46'Γκιέ), Σανγκόι (82'Λόπες), Ρέζεκ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κρίστιτς, Γκράιμς, Λεόν - Γκουγιόν.

*Διαιτητής της αναμέτρησης ορίστηκε ο Λεόντιος Τράττος με βοηθούς τους Μιχάλη Σωτηρίου και Χαράλαμπο Χαραλάμπους. Επιπρόσθετοι ορίστηκαν οι Χρίστος Νικολαΐδης, Βασίλης Δημητρίου.

*Στο περσινό αντίστοιχο παιχνίδι ο Απόλλωνας επικράτησε με 3-0.

*Μετά από έξι σερί νίκες σε όλες τις διοργανώσεις, μεσοβδόμαδα ο Απόλλωνας γνώρισε την ήττα με 4-0 από την Βιγιαρεάλ.

*Στον θεσμό του πρωταθλήματος ο Απόλλωνας προερχόταν από νίκη με 4-0 κόντρα στον Οθέλλο.

*Από την πλευρά της η Νέα Σαλαμίνα προερχόταν από εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 κόντρα στην Δόξα.

*Στο 43' ο Γκράιμς έπρεπε να αντικρύσει δεύτερη κίτρινη κάρτα και να αποβληθεί, αφού όντας χρεωμένος με κίτρινη κάρτα έκανε δυνατό φάουλ πάνω στον Μεριέμ.

*Στο πρώτο γκολ της Νέας Σαλαμίνας με τον Κρίστιτς στις καθυστερήσεις, ο τηλεοπτικός φακός έδειξε ότι ο σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιντ.

*Σωστή η υπόδειξη πέναλτι σε μαρκάρισμα του Αγγελή στον Πεδρίτο.

*Δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι στο οποίο ο Απόλλωνας γνωρίζει την ήττα με 4-0, μετά από αυτό κόντρα στην Βιγιαρεάλ.

*Πρώτο παιχνίδι πρωταθλήματος στο οποίο ο Απόλλωνας δεν σκοράρει.