Ισοπαλία, που δεν συμφέρει καμία (Δηλώσεις)

20.10.2013 - 18:54

Μετά από ένα πολύ καλό παιχνίδι στο οποίο κυριάρχησε μεν η δύναμη, αλλά υπήρχαν και πολλές ευκαιρίες Άρης και Ένωση συμβιβάστηκαν στο ισόπαλο 1-1, αποτέλεσμα που δεν αφήνει καμία εκ των δύο ικανοποιημένη.  Καλύτερη η Ένωση στην μεγαλύτερη διάρκεια του α’ μέρους, καλύτερος ο Άρης στην μεγαλύτερη διάρκεια της επανάληψης με τα δύο γκολ να σημειώνονται μέσα σ’ ένα δίλεπτο. Η ΕΝΠ… άνοιξε το σκορ με τον Γκάβριτς στο 37’ και ο Άρης απάντησε με τον Γκράσι στο 39’.

Οι επιλογές του Κυριάκου

Κάτω απ’ τα γκολπόστ ήταν ο Κόβατς, δεξί μπακ ο Κόφι, αριστερό μπακ ο Ολίβα και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Οζίας και Γκράσι. Αμυντικά χαφ οι Κέρκεζ και Λόπες, σε πιο ελεύθερο ρόλο ο Μουτίνιο, έξω δεξιά ο Τουράμ, έξω αριστερά ο Οκόγιε και στην κορυφή της επίθεσης ο Ντίνα.

Οι επιλογές του Κκαρά

Κάτω απ’ τα γκολπόστ ήταν ο Μάστρου, δεξί μπακ ο Μουλαζίμης, αριστερό μπακ ο Ανγκούλο και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Γκαλ και Κωνσταντίνου. Αμυντικά χαφ οι Γκάβριτς και Γουίλιαμ, σε πιο ελεύθερο ρόλο ο Κατσιάνα, έξω δεξιά ο Λόπες, έξω αριστερά ο Τόφας και στην κορυφή της επίθεσης ο Ζαννέτου.

Α' Μέρος

Πιο επιθετικά ξεκίνησε την αναμέτρηση η Ένωση, με τον Μάριο Κκαρά να… φορτώνει την αριστερή του πλευρά με τον Ανγκούλο μπακ και τον Τόφα χαφ, θέλοντας να αιφνιδιάσει. Και λίγο έλειψε να το πετύχει στο 12, όταν ο Τόφας ελίχθηκε από αριστερά και μπήκε στην περιοχή, όμως το παράλληλο γύρισμα του ανακόπηκε από τον Κόβατς.

Η Ένωση συνέχισε να… πατά καλύτερα, όμως η πρώτη κλασική ευκαιρία ήρθε από πλευράς Άρη. Μετά από βαθιά μπαλιά από τον χώρο της μεσαίας γραμμής, ο Τουράμ έφυγε στην πλάτη της άμυνας και… φάτσα απέναντι στον Μάστρου, όμως το ψηλοκρεμαστό πλασέ του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο τελευταίο τέταρτο του ημιχρόνου, η Ένωση άρχισε να ασκεί μεγαλύτερη πίεση, κέρδισε αρκετά στημένα τα οποία πέρασαν ανεκμετάλλευτα όμως στο 37’ ήρθε το γκολ. Μετά από ωραίο συνδυασμό η μπάλα έφτασε στον Γκάβριτς στο ύψος της μεγάλης περιοχής, αυτός έκανε το πρώτο σουτ, η μπάλα κόντραρε και στρώθηκε ξανά στον ίδιο ο οποίος κάνοντας ένα έξυπνο και χλιαρό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Κόβατς.

Η χαρά των φιλοξενουμένων διήρκησε μόλις για δύο λεπτά. Και αυτό γιατί στην πρώτη επίθεση του μετά το γκολ, ο Άρης έφτασε στην ισοφάριση. Μετά από μακρινό πλάγιο του Ολίβα στην αντίπαλη περιοχή, ο Γκράσι με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά ξεγέλασε τον Μάστρου… φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα.

Β’ Μέρος

Με κλασική ευκαιρία ξεκίνησε την επανάληψη η  γηπεδούχος ομάδα του Άρη αφού μετά από κόρνερ του Ολίβα από αριστερά, ο Τουράμ έκανε την κεφαλιά με τον Γουίλιαμ να διώχνει πάνω στην γραμμή με το γόνατο. Ο ρυθμός συνέχισε να είναι εξαιρετικός με τον Άρη να κυριαρχεί και να μπαίνει εύκολα στην αντίπαλη περιοχή… φλερτάροντας με δεύτερο γκολ.

Σταδιακά ο ρυθμός άρχισε να πέφτει και οι φάσεις ελαχιστοποιήθηκαν μπροστά από τις δύο εστίες παρά το γεγονός ότι η ισοπαλία δεν βόλευε καμία από τις δύο ομάδες. Η επόμενη καλή φάση ανήκε και πάλι στον Άρη, με τον Ντίνα να κάνει το κοντινό πλασέ στο 75’ με την μπάλα να φεύγει ψηλά.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες τα έπαιξαν όλα για όλα, ρίσκαραν και έψαξαν το γκολ αφού η ισοπαλία δεν ευνοούσε καμία ομάδα και η Ένωση έχασε μοναδική ευκαιρία με τον Πιερέττη στο 86’, το βολέ του από το ύψος του πέναλτι όμως κόντραρε στον Γκράσι. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, με τις δύο ομάδες να μένουν το ισόπαλο 1-1.

ΑΡΗΣ: Κόβατς, Κόφι, Γκράσι, Οζίας, Ολίβα, Κέρκεζ, Λόπες (46’Θεοδώρου), Μουτίνιο, Τουράμ (73’Τίμοφ), Οκόγιε (86’Πιττάκας), Ντίνα.

ΕΝΠ: Μάστρου, Μουλαζίμης, Γκάβριτς, Γκαλ, Κωνσταντίνου, Γουίλιαμ (72’Τσιακλής), Ανγκούλο, Κατσιάνα (88’Αρέστη), Τόφας, Λόπες, Ζαννέτου (72’Πιερέττης).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κέρκεζ, Μουτίνιο – Τόφας, Αρέστη.

*Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Χρήστος Νικολαΐδης με βοηθούς τους Χαράλαμπο Χαραλάμπους και Μιχάλη Μαρίνου.

*Πρώτη φορά για φέτος που ο Μάριος Κκαράς είναι πρώτος προπονητής της Ένωσης.

*Πρώτο παιχνίδι που η Ένωση έχει βαθμολογικό κέρδος και δεν γνωρίζει την ήττα.

*Εξακολουθεί να είναι χωρίς νίκη στο «Τσίρειο» ο Άρης.

*Πρώτο γκολ στο πρωτάθλημα για τον μεσοαμυντικό της Ένωσης Ντίνο Γκάβριτς.

*Πρώτο γκολ στο πρωτάθλημα για τον αμυντικό του Άρη Γκράσι.

*Πρώτο εκτός έδρας γκολ για την Ένωση και δεύτερο συνολικά στο πρωτάθλημα.

*Αναγκαστική η αλλαγή του Γουίλιαμ με τον Τσιακλή ήταν αναγκαστική λόγω τραυματισμού του πρώτου.

*Ντεμπούτο για την Ένωση πραγματοποίησε ο νεαρός Γιώργος Αρέστη.

Οι δηλώσεις των δύο τεχνικών

Τάσος Κυριάκου: «Όσοι ήταν γήπεδο πρέπει να έμειναν ευχαριστημένοι από την προσπάθεια των παικτών. Κάναμε ότι μπορούσαμε όμως για άλλη μια φορά χάσαμε χρυσή ευκαιρία για να κάνουμε μεγάλο βήμα  στη βαθμολογία. Χάσαμε πολλές ευκαιρίες και κάτι που επαναλαμβάνεται δεν είναι τυχαίο. Είτε κερδίζαμε, είτε χάναμε πάλι θα κυνηγούσαμε τον στόχο της παραμονής. Πρέπει να σηκώσουμε το κεφάλι».

Μάριος Κκαράς: «Συγχαρητήρια στους παίκτες για την προσπάθεια και τις δυνάμεις που έδωσαν. Αντιλήφτηκαν ότι θα έπρεπε να παίξουμε δυνατά και πειθαρχημένα για να πάρουμε αποτέλεσμα στην Λεμεσό. Στο πρώτο μέρος ήμασταν καλύτεροι όμως θα μπορούσαμε να ήμασταν πιο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια. Σκοράραμε πρώτοι όμως δεχθήκαμε αμέσως την ισοφάριση, αυτό μας αποσυντόνισε και ο Άρης θα μπορούσε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου να έβαζε και δεύτερο γκολ. Στην επανάληψη άνοιξε το παιχνίδι, δυστυχώς δεν βάλαμε άλλο γκολ, θέλαμε τη νίκη όμως δεν παύει από το να είναι το πρώτο μας φετινό θετικό αποτέλεσμα».