Ο Άρης... εκτροχίασε το τρένο (Δηλώσεις / Φώτος)

24.11.2013 - 20:01

Μεγάλη έκπληξη επεφύλασσε η αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος, αφού η Ομόνοια έμεινε στην ισοπαλία 1-1 με τον Άρη. Η "Ελαφρά Ταξιαρχία"... άνοιξε το σκορ με τον Τουράμ στο 22΄ και το "τριφύλλι" ισοφάρισε με τον Πλατινί στο 50΄. Από ένα δοκάρι είχαν οι δύο ομάδες. Οι "πράσινοι" της Λεμεσού με τον Ντίνα στο 78΄ και οι "πράσινοι" της Λευκωσίας με το Σκέμπρι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

H oμάδα του Τόνι Σαβέφσκι ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση και μόλις στο 4΄ έχασε καλή ευκαιρία για να... ανοίξει το σκορ, όταν μετά από πάσα του Σοάρες... ο Πλατινί έκανε αμαρκάριστος το σουτ, με την μπάλα να... φεύγει μόλις άουτ.

Ο ίδιος παίκτης... απείλησε και στο 8΄, με την εξέλιξη της φάσης να είναι ίδια με αυτή στο 4΄, στο 12΄ ο Χριστοφόρου έδιωξε προτού η μπάλα καταλήξει στην εστία του Άρη, μετά το πλασέ του Αλαμπί, ενώ στο 15΄ ο Πάνος Κωνσταντίνου απέκρουσε δύσκολα το σουτ του Σκέμπρι.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, η ομάδα της Λεμεσού... ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στο 22΄. Εκτέλεση φάουλ του Ολίβα και ο Τουράμ με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μορέιρα "γράφοντας" το 1-0 για την "Ελαφρά Ταξιαρχία".

Όπως ήταν λογικό, αυτό το γκολ "πάγωσε" κάπως τους ποδοσφαιριστές της Ομόνοιας, αφού με εξαίρεση τη φάση του 23΄, όταν ο Κωνσταντίνου απέκρουσε το σουτ του Σκέμπρι και ακολούθως η κεφαλιά του Γκικίεβιτς... έφυγε άουτ, οι "πράσινοι" της Λευκωσίας αποσυντονίστηκαν στα επόμενα λεπτά, μιας και το γκολ που δέχθηκαν... ήρθε εκεί που δεν το περίμεναν.

Ο κόσμος της ομάδας προσπάθησε, ωστόσο, να τους εμψυχώσει έτσι ώστε να μπορέσουν να αντιδράσουν το συντομότερο δυνατό και στο 39΄... άγγιξαν την ισοφάριση, όταν ο Σκέμπρι έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα απομακρύνθηκε προ της γραμμής από το Μέλιο Αριστείδου.

Η τελευταία φάση του πρώτου 45λεπτου καταγράφηκε στο 42΄, όταν ο Λοπες ανέτρεψε το Σοάρες και κακώς δεν υποδείχθηκε πέναλτι, με τους γηπεδούχους δικαίως να διαμαρτύρονται.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Σαβέφσκι μπήκε και πάλι δυνατά και κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια. Ο Τέιλορ... σέρβιρε στον Πλατινί και ο τελευταίος... νίκησε τον Πάνο Κωνσταντίνου "γράφοντας" με κεφαλιά το 1-1 στο 50΄.

Τρία λεπτά αργότερα, ο αγώνας διεκόπη, αφού ο τέταρτος διαιτητής δέχθηκε αντικείμενο από την κερκίδα και ο διαιτητής Αβραάμ Τσούκκας αποχώρησε για τα αποδυτήρια μαζί με τους βοηθούς του, με αποτέλεσμα να γίνει σχετική προειδοποίηση από τα μεγάφωνα του γηπέδου πως εάν επαναληφθεί κάτι ανάλογο θα υπάρξει οριστικά διακοπή.

Το παιχνίδι επανήρχισε μετά από έξι λεπτά, ωστόσο ο ρυθμός είχε "σπάσει", με τους ποδοσφαιριστές της Ομόνοιας να προσπαθούν να βρουν και πάλι τα... πατήματά τους και να μπορέσουν να πετύχουν και δεύτερο γκολ.

Από την άλλη, αυτό βόλευε τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι μάλιστα... έφτασαν μία ανάσα από το να "παγώσουν" για δεύτερη φορά το ΓΣΠ, αφού μετά από εκτέλεση φάουλ του Λόπες και απόκρουση του Μορέιρα στο 78΄, ο Ντίνα έκανε το σουτ, με την μπάλα να... χτυπάει στο δοκάρι του Πορτογάλου κήπερ και να... φεύγει άουτ.

Εννιά λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του "τριφυλλιού" για να... απειλήσει, αλλά το σουτ του Αντράντε από καλή θέση... έφυγε άουτ, ενώ στο 90΄ ο Λεάντρο έκανε το μακρινό σουτ, στέλνοντας την μπάλα επίσης άουτ, κάνοντας τη χειρότερη δυνατή επιλογή, αφού θα μπορούσε να πασάρει στους συμποδοσφαιριστές του που... ανέβαιναν.

Ένα λεπτό αργότερα οι γηπεδούχοι... πλησίασαν στο 2-1, αλλά στάθηκαν άτυχοι, αφού η κεφαλιά του Σκέμπρι... σταμάτησε στο δοκάρι του Πάνου Κωνσταντίνου, ενώ στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κύπριος κήπερ απέκρουσε το σουτ του Μαλτέζου, στην τελευταία ουσιαστικά καλή φάση στον αγώνα, με αποτέλεσμα το τελευταιό σφύριγμα του διαιτητή να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες 1-1. Ένα αποτέλεσμα που σαφώς ικανοποιεί τη Λεμεσιανή ομάδα, αφού πήρε βαθμό σε ένα παιχνίδι... εκτός προγράμματος, εν αντιθέσει με την Ομόνοια που έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία για να μειώσει τη διαφορά από την κορυφή στους δύο βαθμούς.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Μορέιρα, Κυριάκου, Σκαραμοτσίνο, Αλαμπί, Αντράντε, Αγκουιάρ (46΄ Τέιλορ), Σοάρες, Μαργκάσα (90΄ Ασίς), Πλατινί (80΄ Λεάντρο), Σκέμπρι, Γκικίεβιτς.

AΡΗΣ: Κωνσταντίνου, Αριστείδου, Κέρκεζ, Ολίβα (75΄ Μ. Ιωάννου), Γκράσι, Χριστοφόρου, Λόπες, Κωνσταντίνου (90+1΄ Χρυσοστόμου), Οκόγιε, Ντίνα (80΄ Χρ. Χαραλάμπους), Τουράμ.

Κίτρινες Κάρτες: Μαργκάσα, Γκικίεβιτς - Λόπες (4η), Π. Κωνσταντίνου, Ολίβα, Αριστείδου.

** Με τρεις αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα της 9ης αγωνιστικής με αντίπαλο την ΑΕ Κουκλιών παρέταξε την Ομόνοια ο Τόνι Σαβέφσκι. Ο Αλαμπί πήρε τη θέση του Σερφά, ο Αγκουιάρ του Ασίς και ο Πλατινί του Εφραίμ.

** Με δύο αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα της 9ης αγωνιστικής με αντίπαλο τη Νέα Σαλαμίνα παρέταξε τον Άρη ο Τον Κάανεν. Ο Χριστοφόρου πήρε τη θέση του Οζίας, και ο Παναγιώτης Κωνσταντίνου του Θεοδώρου.

** Πρώτη φετινή εμφάνιση για τον Κύπρο Χριστοφόρου με τη φανέλα του Άρη σε αγώνα πρωταθλήματος.

** Πρώτη παρουσία του Αλαμπί μετά τις 20 Οκτωβρίου και το νικηφόρο αγώνα με 1-0 επί της ΑΕΚ.

** Πρώτο γκολ για τον Τουράμ στο φετινό πρωτάθλημα.

** Ο Μορέιρα δέχθηκε γκολ στο πρωτάθλημα μετά από 651 λεπτά.

** Δεύτερο φετινό για τον Πλατινί στο πρωτάθλημα.

** Τέσσερις κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Λόπες και θα απουσιάσει από τον επόμενο αγώνα πρωταθλήματος του Άρη με τον Ερμή Αραδίππου στη Λεμεσό.

** Αναγκαστική η αλλαγή του Ολίβα με τον Ιωάννου στο 75΄, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

** Επανεμφάνιση για το Λεάντρο μετά τον τραυματισμό του, με το Βραζιλιάνο με Ουγγρικό διαβατήριο να αγωνίζεται και πάλι μετά τις 29 Σεπτεμβρίου και το ισόπαλο 0-0 με την ΑΕΛ.

** Αυτός ήταν ο πρώτος βαθμός που κερδίζει ο Άρης με τον Τον Κάανεν στον πάγκο του, μετά από τις δύο ήττες από ΑΕΚ και Νέα Σαλαμίνα.

** Οι Αντρἀντε και Μορέιρα είναι οι μοναδικοί ποδοσφαιριστές της Ομόνοιας που έχουν αγωνιστεί και στα δέκα παιχνίδια πρωταθλήματος χωρίς να έχουν χάσει λεπτό.

** Ο Γκράσι είναι ο μοναδικός ποδοσφαιριστής του Άρη που έχει αγωνιστεί και στα δέκα παιχνίδια πρωταθλήματος χωρίς να έχει χάσει λεπτό.

** Το νικηφόρο σερί της Ομόνοιας σταμάτησε στο έκτο παιχνίδι, αφού η ομάδα του Τόνι Σαβέφσκι προερχόταν από πέντε συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα.

** Το γκολ του Τουράμ ήταν το πρώτο που δέχθηκε η Ομόνοια στο ΓΣΠ.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ο Αβραάμ Τσούκκας, με βοηθούς τους Μιχάλη Τσεντή και Πέτρο Πέτρου, ενώ τέταρτος ο Μάριος Τσαγγάρης.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ:

TONI ΣΑΒΕΦΣΚΙ: "Υπάρχει απογοήτευση και στεναχώρια, αλλά αυτό είναι το ποδόσφαιρο. Δεν αξιοποιήσαμε τις ευκαιρίες και μείναμε πίσω στο σκορ. Παρότι είχαμε κάποιες ευκαιρίες, όπως παραδέχτηκε και ο κόουτς, επέλεξε ένα παιχνίδι πολύ αμυντικό, ήμασταν και κάπως άτυχοι. Αξίζουν συγχαρητήρια οι παίκτες μας για την προσπάθεια, δεν ήμασταν εύστοχοι, αλλά συνεχίζουμε. Πραγματικά, όπως είπα και στα προηγούμενα παιχνίδια, πρέπει να σκοράρουμε. Υπήρχαν πολλές διακοπές στο παιχνίδι και μας επηρέασαν πολύ. Ειδικά μετά που ισοφαρίσαμε χάσαμε τον ενθουσιασμό. Ορισμένοι νεαροί από την αντίπαλη ομάδα, μπάλα δεν έχουν παίξει ακόμα και το μόνο που είχαν στο μυαλό τους ήταν να πέφτουν και να κλέβουν χρόνο. Μπορεί να το κάνουμε κι εμείς κάποιες φορές, αλλά όχι έτσι. Πρέπει να έχουμε καλύτερη νοοτροπία σε αυτό το θέμα. Ποδόσφαιρο παίζουμε".

ΤΟΝ ΚΑΑΝΕΝ: "Φανταστικό παιχνίδι από κάθε άποψη. Δύο πολύ διαφορετικές ομάδες. Η Ομόνοια θέλει το πρωτάθλημα, ο Αρης να σωθεί και ήταν καλό μάθημα για τους παίκτες μου. Παίζαμε με την καλύτερη ομάδα αυτή τη στιγμή στην Κύπρο και το είπα στους παίκτες μου πως πρέπει να τα δώσουν όλα. Δέκα φορές να παίξουμε κόντρα στην Ομόνοια, οι οκτώ θα είναι ήττες, μία ισοπαλία και μία ήττα. Σήμερα πήραμε ένα βαθμό. Λυπάμαι που δεν μπορούμε να παίξουμε ανοικτό ποδόσφαιρο, αλλά κόντρα σε μια φανταστική ομάδα δεν μπορείς να παίξεις αλλιώς. Είμαστε χαρούμενοι για το βαθμό. Συγχαίρω τους ποδοσφαιριστές μου για το βαθμό και συνεχίζουμε".