Από ένα γκολ, από ένα βαθμό (Δηλώσεις)

05.01.2014 - 16:23

Ισόπαλη 1-1 τελείωσε η αναμέτρηση της 15ης αγωνιστικής ανάμεσα στη Δόξα και τον Άρη, που διεξήχθη το απόγευμα της Κυριακής (05/01) στο Μακάρειο Στάδιο. Η ομάδα της Κατωκοπίας... άνοιξε το σκορ με το Βιλέλα στο 16΄ και η "Ελαφρά Ταξιαρχία" ισόφάρισε με τον Ντίνα στο 45΄. Δοκάρι είχε η ομάδα του Χατζηλούκα με το Φερνάντες στο 51΄.

Η γηπεδούχος ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και από την αρχή επιδίωξε το γκολ, το οποίο πέτυχε στην πρώτη της καλή στιγμή στο 16΄. Ο Βιλέλα εκμεταλλεύτηκε ασταθή απόκρουση του Κωνσταντίνου μετά από σέντρα του Περέιρα κι από κοντά "έγραψε" το 1-0.

Απ' εκεί και πέρα το παιχνίδι κινήθηκε στη μετριότητα μέχρι και το 45΄, όταν ο Ντίνα εκμεταλλεύτηκε λάθος των ποδοσφαιριστών της Δόξας κι ἑφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως και το πρώτο, με την ομάδα της Κατωκοπιάς να πιέζει για να μπορέσει να σημειώσει κάποιο γκολ και στο 51΄ η εκτέλεση κόρνερ του Φερνάντες... σταμάτησε στη συμβολή των δοκαριών του Άρη.

Ακολούθως, η "Ελαφρά Ταξιαρχία"... ανέβασε ρυθμούς και στο 56΄ ο Μορφής απέκρουσε το σουτ του Κέρκεζ, ενώ και στο 59΄ ο Κύπριος κήπερ... σταμάτησε την προσπάθεια του Ντίνα.

Η Λεμεσιανή ομάδα συνέχισε στο ίδιο τέμπο και στο 66΄ έχασε νέα καλή ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματά της, όταν το σουτ του Τουράμ από καλή θέση... έφυγε άουτ.

Η ομάδα του Λούκα Χατζηλούκα προσπάθησε να αντιδράσει και απείλησε στο 67΄, όταν το σουτ του Φερνάντες πέρασε άουτ, ενώ και στο 70΄ ο Λόμπο δεν μπόρεσε να στείλει με ανάποδο ψαλίδι την μπάλα στα δίχτυα του Κωνσταντίνου.

Η επόμενη καλή στιγμή ήταν και πάλι για τους γηπεδούχους και συγκεκριμένα στο 86΄, όταν ο Λόμπο έκανε την κεφαλιά, αλλά ο Πάνος Κωνσταντίνου πραγματοποίησε εντυπωσιακή απόκρουση, διατηρώντας το 1-1.

Μάλιστα, η ομάδα της Λεμεσού είχε με τη σειρά της μία σπουδαία ευκαιρία, αλλά ο Τουράμ δεν μπόρεσε να βρει στόχο από καλή θέση στο 89΄, με αποτέλεσμα το 1-1 να μην αλλάξει μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

ΔΟΞΑ ΚΑΤΩΚΟΠΙΑΣ: Μορφής, Περέιρα, Λεονάρντο, Μπακέρο, Χαραλάμπους (38΄ Μάρκες), Τόρες, Φερνάντες, Σοάρες (56΄ Πάβλοβιτς), Πεδρίτο, Βιλέλα (78΄ Καρλίτος), Λόμπο.

ΑΡΗΣ: Κωνσταντίνου, Κέρκεζ, Ολίβα, Γκράσι, Οζίας, Χριστοφόρου, Θεοδώρου, Οκόγιε, Ντίνα, Τουράμ, Λόπες (46΄ Π. Κωνσταντίνου).

Κίτρινες Κάρτες: Τόρες, Σοάρες, Λεονάρντο, Καρλίτος - Ολίβα, Οζίας, Τουράμ, Γκράσι.

** "Κόπηκαν" 15 εισιτήρια.

** Στο παιχνίδι του Α΄ Γύρου οι δύο ομάδες είχαν αναδειχθεί ισόπαλες 2-2.

** Με δύο αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα της 14ης αγωνιστικής με αντίπαλο τη Νέα Σαλαμίνα παρέταξε τη Δόξα Κατωκοπιάς ο Λούκας Χατζηλούκας. Ο Λόμπο πήρε τη θέση του Καρλίτος και ο Βιλέλα του Λεάντρο.

** Με τρεις αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα της 14ης αγωνιστικής με αντίπαλο την Αλκή παρέταξε τον Άρη ο Τον Κάανεν. Ο Ολίβα πήρε τη θέση του Αριστείδου, ο Θεοδώρου του Παναγιώτη Κωνσταντίνου και ο Τουράμ του Χαραλάμπους.

** Eκτός αποστολής έμεινε την τελευταία στιγμή από πλευράς Άρη ο Τομ Ντάεμεν, αφού σύμφωνα με την επίσημη ενημέρωση δεν θέλησαν να ρισκάρουν τη συμμετοχή του, μιας και εκκρεμούν κάποια χαρτιά της μετεγγραφής του από την Ομοσπονδία.

** Τέταρτο φετινό γκολ στο πρωτάθλημα για το Γκλέισον Βιλέλα.

** Αναγκαστική η αλλαγή του Χαραλάμπους με το Μάρκες στο 38΄, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

** Τέταρτο φετινό γκολ στο πρωτάθλημα για το Μίχαι Ντίνα.

** Ο Γκράσι είναι ο μοναδικός ποδοσφαιριστής του Άρη που έχει αγωνιστεί και στα δεκαπέντε παιχνίδια πρωταθλήματος χωρίς να έχει χάσει λεπτό.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Χρίστος Ηλία, με βοηθούς τους Ιωάννη Λαζάρου και Χαράλαμπο Γεωργίου, ενώ τέταρτος ήταν ο Κώστας Νικολάου.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ

ΛΟΥΚΑΣ ΧΑΤΖΗΛΟΥΚΑΣ: "Έγινε ένα ισοδύναμο παιχνίδι. Στο πρώτο μέρος ήμασταν καλύτεροι, χωρίς όμως να βρούμε τις μεγάλες ευκαιρίες. Ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα το δεύτερο μέρος και θα μπορούσε να σκοράρει. Ακολούθως ελέγξαμε, όμως ο Άρης με τους γρήγορους επιθετικούς θα μπορούσε να κερδίσει. Το αποτέλεσμα είναι δίκαιο. Είμαι ευχαριστημένος από την ισοπαλία. Φανήκαμε και τυχεροί που δεν δεχθήκαμε γκολ στα τελευταία λεπτά, πράγμα που συνέβαινε στον Άρη στα τελευταία παιχνίδια".

ΤΟΝ ΚΑΑΝΕΝ: "Ήταν ένα παιχνίδι δύο ημιχρόνων. Το πρώτο ανήκε στη Δόξα, το δεύτερο στον Άρη. Στο πρώτο μέρος πετύχαμε ένα τέρμα στο τελευταίο λεπτό, που μας έδωσε αυτοπεποίθηση. Ξεκινήσαμε επιθετικά στην επανάληψη, είχαμε ευκαιρίες, είχαμε πάθος, αλλά το λάθος μας ήταν στην τελική πάσα. Η Δόξα προσπάθησε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Το αποτέλεσμα είναι δίκαιο. Προσπαθήσαμε πολύ, όμως δεν τα καταφέραμε. Είναι καλός ο βαθμός".