Από ένα ημίχρονο, από ένα βαθμό (Δηλώσεις)

20.01.2014 - 20:53

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το τελικό σφύριγμα, Εθνικός Άχνας και Άρης έμειναν στο ισόπαλο 2-2. Καλύτεροι οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο μέρος, πέτυχαν δύο γκολ με Πιντσέλι και Ντίνα και έδειχναν να έχουν τον έλεγχοι του αγώνα. Ανεβασμένος στην επανάληψη ο Εθνικός, απάντησε με γκολ των Ταλ και Αμεσάν ενώ είχε τις ευκαιρίες για να ολοκληρώσει την ανατροπή. Συνολικά το ισόπαλο αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο.

Οι επιλογές του Μακρίδη

Κάτω απ' τα γκολπόστ ήταν ο Κουντούλ, δεξί μπακ ο Φραγκέσκου, αριστερό μπακ ο Αουρέλιο και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Μπαρμπούδης και Ταλ. Αμυντικά χαφ οι Σοάρες και Σίλας, δεξί χαφ ο Λάζιτς, αριστερό χαφ ο Χριστοφή και επιθετικό δίδυμο οι Λεντέσμα και Τσιντί.

Οι επιλογές του Κάανεν

Κάτω απ' τα γκολπόστ ήταν ο Κωνσταντίνου, δεξί μπακ ο Αριστείδου, αριστερό μπακ ο Χριστοφόρου και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Γκράσι και Οζίας. Αμυντικό χαφ ο Κέρκεζ, δημιουργικά χαφ οι Πιντσέλι και Ντάεμεν, έξω δεξιά ο Τουράμ, έξω αριστερά ο Χάκολα και στην κορυφή της επίθεσης ο Ντίνα.

Α' Μέρος

Με επιθετική διάθεση ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Εθνικός Άχνας, ο οποίος έχοντας τον Λεντέσμα στο πλάι του Τσιντί προσπάθησε να αιφνιδιάσει. Ο αιφνιδιασμός ήρθε, όμως όχι από παίκτη του Εθνικού αλλά από ένα πρώην του. Ο Άρης κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο από δεξιά, στο 14' ο Πιντσέλι ανέλαβε την εκτέλεση στέλνοντας την μπάλα πρώτα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Κουντούλ και στην συνέχεια στα δίκτυα... ανοίγοντας το σκορ.

Πέντε λεπτά αργότερα και πριν προλάβουν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και σε δεύτερο γκολ, θέτοντας τις βάσεις να φτάσουν νίκη. Μετά από κόρνερ του Χάκολα από αριστερά, ακολούθησε... μελέ στην περιοχή του Εθνικού και ο Ντίνα από κοντά επωφελήθηκε... γράφοντας το 2-0.

Παρά την διπλή αλλαγή από το 21'(!) που πραγματοποίησε ο Απόστολος Μακρίδης, τίποτα δεν άλλαξε μέχρι τέλος του πρώτου μέρους και ο Άρης πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 2-0.

Β' Μέρος

Εντελώς αντίθετη η εικόνα του δευτέρου μέρους, με τον Εθνικό να κυριαρχεί κατά κράτος. Στο 62΄η κεφαλιά του Τσιντί από σέντρα του Μπαρμπούδη πέρασε έξω και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Αουρέλιο εκτέλεσε κόρνερ και ο προωθημένος Ταλ με κεφαλιά μείωσε σε 2-1.

Όχι μόνο αυτό, αλλά στο 71' ο Αμεσάν με ατομική προσπάθεια από αριστερά μπήκε στην περιοχή και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στον... ουρανό των δικτύων του Κωνσταντίνου, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα.

Στα τελικά στάδια του αγώνα, ο Εθνικός ήταν η ομάδα ου έδειχνε να είναι πιο κοντά στο τρίτο γκολ, όμως οι προσπάθειες του δεν ολοκληρώθηκαν και έτσο το τέλος του αγώνα βρήκε Εθνικό και Άρη στο ισόπαλο 2-2.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Κουντούλ, Αουρέλιο, Φραγκέσκου (52΄Μπιντάρι), Ταλ, Μπαρμπούδης, Σίλας, Τσιντί, Σοάρες (21'Κατσής), Λάζιτς, Χριστοφή (21'Αμεσάν), Λεντέσμα.

ΑΡΗΣ: Κωνσταντίνου, Αριστείδου, Κέρκεζ, Γκράσι, Οζίας (46΄Λόπες - 81'Κωνσταντίνου), Χριστοφόρου, Πιντσέλι, Ντάεμεν, Χάκολα, Ντίνα, Τουράμ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ταλ, Μπαρμπούδης - Γκράσι, Κέρκεζ (6η), Κωνσταντίνου, Χαραλάμπους, Αριστείδου.

*Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Χρηστός Νικολαΐδης με βοηθούς τους Χαράλαμπο Χαραλάμπους και Χαράλαμπο Γεωργίου.

*Στο παιχνίδι του α' γύρου δύο ομάδες έμειναν στο ισόπαλο 1-1.

*Για πρώτη φορά τέθηκε αντίπαλος της πρώην ομάδας του ο Εντουάρντο Πιντσέλι, ο οποίος μάλιστα χρίστηκε σκόρερ.

*Έβδομο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Μίχαϊ Ντίνα.

*Τα πρώτα τους γκολ στο πρωτάθλημα σημείωσαν οι Ταλ και Αμεσάν.

Οι δηλώσεις των δύο τεχνικών

Απόστολος Μακρίδης: "Απουσιάζαμε στα πρώτα 15 λεπτά. Δεν ήμασταν καθόλου καλοί στο πρώτο ημίχρονο. Με τις αλλαγές που έγιναν στο δεύτερο ημίχρονο, μόνο ο Εθνικός βρισκόταν στο γήπεδο. Το μόνο ευχάριστο ήταν ότι oι ποδοσφαιριστές έδειξαν ότι έχουν μεγάλη καρδιά. Υπάρχουν αδυναμίες, όμως θα προσπαθήσουμε να τις διορθώσουμε. Θα μπουν τέσσερεις νέοι ποδοσφαιριστές από αυτή τη βδομάδα και θα είναι καλύτερα τα πράγματα. Είμαστε ζωντανοί και είμαι σίγουρος ότι ο Εθνικός θα παραμείνει στην κατηγορία».

Τον Κάανεν: "Χάσαμε δύο βαθμούς από το παιχνίδι. Ήρθαμε για να κερδίσουμε όμως πήραμε μόλις ένα βαθμό. Ξεκινήσαμε πολύ καλά το πρώτο ημίχρονο, πετύχαμε δύο και μπορούσαμε και για τρίτο γκολ, όμως δεν τα καταφέραμε και βάλαμε τον Εθνικό στο παιχνίδι. Όταν άλλαξε την φιλοσοφία του ο Εθνικός παίζοντας πιο επιθετικά, χάρηκα γιατί έτσι θα βρίσκαμε χώρους στην επίθεση. Χάσαμε μια ευκαιρία για να γίνει το 3-0, δεν έγινε μετά ήρθε το γκολ του Εθνικού. Και στο 2-1 πάλι βρήκαμε μια καλή ευκαιρία και μετά έγινε η ισοφάριση. Κάνουμε καλά βήματα μπροστά και βελτιωνόμαστε. Βλέπουμε πλέον το παιχνίδι με το ΑΠΟΕΛ".