Δεν κερδίζει στο Τσίρειο η Ομόνοια - Ενδέκατο "Χ" ο Άρης (Δηλώσεις / Φώτος)

23.02.2014 - 19:53

Ισόπαλη 1-1 τελείωσε η αναμέτρηση της 23ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Γλαύκος Κληρίδης ανάμεσα στον Άρη και την Ομόνοια, που διεξήχθη το βράδυ της Κυριακής (23/02) στο Τσίρειο Στάδιο. Ένα αποτέλεσμα που δεν ικανοποιεί καμία από τις δύο ομάδες τόσο όσον αφορά τους στόχους τους, αλλά και σύμφωνα με την εξέλιξη του αγώνα. 19 τελικές προσπάθειες είχε η ομάδα της Λευκωσίας, τις σπουδαιότερες, όμως, ευκαιρίες της είχε η "Ελαφρά Ταξιαρχία" στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού. Οι γηπεδούχοι... άνοιξαν το σκορ με τον Τουράμ στο 6΄ και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 63΄ με το Ρούμπιο, που είχε και δοκάρι στο 17΄. Πλέον, ο Άρης απέχει μόλις τρεις βαθμούς από την 13η ΕΝΠ, η οποία υπερτερεί σε περίπτωση ισοβαθμίας, και δυσκολεύει το έργο του -βάσει και προγράμματος- στην προσπάθεια που κάνει για αποφυγή του απευθείας υποβιβασμού, ενώ η Ομόνοια μένει μακριά από την 4η θέση, που... οδηγεί σίγουρα στα ευρωπαϊκά κύπελλα.

Γκολ... με το καλησπέρα στο Τσίρειο. Ο Πιντσέλι εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, ο Οζίας κέρδισε την πρώτη κεφαλιά και ο Τουράμ με δεύτερη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μορέιρα "γράφοντας" το 1-0 για τον Άρη μόλις στο 6΄.

Η ομάδα της Λευκωσίας προσπάθησε να αντιδράσει και στο 15΄ η κεφαλιά του Εφραίμ, μετά από σέντρα του Κυριάκου, ...έφυγε άουτ, ενώ στο 17΄ ο Πάνος Κωνσταντίνου απέκρουσε το σουτ του Σκαραμοτσίνο και στην εξέλιξη της φάσης ο Ρούμπιο έγινε κάτοχος της μπάλας κι έκανε το σουτ με το αριστερό, με την μπάλα... να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι της "Ελαφράς Ταξιαρχίας".

Από εκεί και πέρα, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν για το γκολ της ισοφάρισης, αλλά η κεφαλιά του Αλαμπί στο 30΄, όπως και του Γκικίεβιτς στο 32΄, ...έφυγαν άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε το σουτ του Λεάντρο στο 34΄, αλλά και η κεφαλιά του Ρούμπιο στο 42΄. Παράλληλα, στο 45΄ ο Κωνσταντίνου απέκρουσε με διπλή προσπάθεια το μακρινό σουτ του Κυριάκου, ενώ στις καθυστερήσεις ο Εφραίμ δεν αξιοποίησε όπως θα έπρεπε την πάσα του Σερτζίνιο, με αποτέλεσμα και αυτή η ευκαιρία να... κάνει φτερά και το ημίχρονο να τελειώσει με την ομάδα του Κάανεν να προηγείται με 1-0.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο. Μετά από σέντρα από τα αριστερά, ο Γκικίεβιτς βρέθηκε αμαρκάριστος στη μικρή περιοχή, αλλά η κεφαλιά του... έφυγε άουτ στο 47΄.

Η... απάντηση του Άρη "ήρθε" στο 49΄, όταν ο Ντίνα βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, αλλά ο Κυριάκου τον πρόλαβε και "έσωσε" την ομάδα του από ένα δεύτερο γκολ, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Μορέιρα απέκρουσε το σουτ του Τουράμ.

Και αφού η "Ελαφρά Ταξιαρχία" δεν κατάφερε να πετύχει ένα δεύτερο γκολ, η Ομόνοια το εκμεταλλεύτηκε και έφερε το παιχνίδι στα ίσια στο 63΄. Ωραία ενέργεια και πλασέ του Σκέμπρι, με τον Κωνσταντίνου να αποκρούει και το Ρούμπιο να παίρνει το "ριμπάουντ" και προ κενής εστίας να... γράφει το 1-1.

Αυτό το γκολ βοήθησε τη φιλοξενούμενη να... ανεβάσει ακόμα περισσότερες στροφές και στο 79΄, έχασε σπουδαία ευκαιρία για να προηγηθεί, όταν μετά από κεφαλιά του Γκικίεβιτς ο Σκέμπρι δεν πρόλαβε από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Κωνσταντίνου.

Νέα μεγάλη στιγμή για το "τριφύλλι" στο 88΄, όταν ο Ρουσιάς βγήκε στην αντεπίθεση, αλλά ο κήπερ του Άρη βγήκε έξω από την περιοχή και πρόλαβε και απομάκρυνε την μπάλα, κρατώντας το 1-1.

Στα εναπομείναντα λεπτά, το παιχνίδι απέκτησε μία... άγρια ομορφιά, αφού στις καθυστερήσεις χάθηκαν εκατέρωθεν ευκαιρίες. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, το σουτ του Χαραλάμπους... πέρασε άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε το σουτ του Ρούμπιο στο ίδιο λεπτό.

Παράλληλα, στα επόμενα δύο λεπτά ο Μορέιρα σταμάτησε ισάριθμα σουτ του Τουράμ από πλεονεκτική θέση, ενώ στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Τουράμ σκόραρε, αλλά προτού σουτάρει... είχε σφυρίξει για χέρι -όντως η μπάλα βρήκε στο χέρι του επιθετικού της Λεμεσιανής ομάδας- ο Μάριος Νικολάου κι έτσι δεν μέτρησε το γκολ, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να τελειώσει ισόπαλο 1-1.

ΑΡΗΣ: Κωνσταντίνου, Οζίας, Γκράτσι, Χριστοφόρου, Ολίβα, Κέρκεζ, Ντάεμεν (71΄ Αριστείδου), Πιντσέλι (46΄ Χαραλάμπους), Γιούσεφ (46΄ Θεοδώρου), Τουράμ, Ντίνα.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Μορέιρα, Αλαμπί, Σκαραμοτσίνο, Κυριάκου (67΄ Θερβέρα), Λεάντρο, Σερτζίνιο, Φερνάντες, Εφραίμ (78΄ Πλατινί), Ρούμπιο, Σκέμπρι, Γκικίεβιτς (87΄ Ρουσιάς).

Κίτρινες Κάρτες: Πιντσέλι, Κέρκεζ, Θεοδώρου - Φερνάντες.

** Στον αγώνα του Α΄ Γύρου οι δύο ομάδες είχαν αναδειχθεί ισόπαλες 1-1.

** Οι δύο ομάδες είχαν αναμετρηθεί και για το θεσμό του κυπέλλου και συγκεκριμένα στη φάση των «16». Η ομάδα της Λευκωσίας πήρε την πρόκριση χάρις στη νίκη με 1-0 στο ΓΣΠ και την ισοπαλία 1-1 στη ρεβάνς, που διεξήχθη στο Τσίρειο Στάδιο.

** Με τέσσερις αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα της 22ης αγωνιστικής με αντίπαλο τη Νέα Σαλαμίνα παρέταξε τον Άρη ο Τον Κάανεν. Ο Οζίας πήρε τη θέση του Αριστείδου, ο Γκράτσι του Λόπεζ, ο Ολίβα του Χαραλάμπους και ο Κέρκεζ του Οκόγιε.

** Με τέσσερις αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα κυπέλλου με αντίπαλο τον Απόλλωνα παρέταξαν την Ομόνοια οι Κάσερες, Στάροβλαχ και Μπούις. Ο Σκαραμοτσίνο πήρε τη θέση του Αντράντε, ο Φερνάντες του Ασίς, ο Σκέμπρι του Μαργκάσα και ο Γκικίεβιτς του Πλατινί.

** Με το γκολ που σημείωσε ο Τουράμ έφτασε τα 5 στο φετινό πρωτάθλημα.

** Δεύτερο φετινό γκολ για το Ρούμπιο στο πρωτάθλημα.

** Αυτή ήταν η ενδέκατη ισοπαλία του Άρη στο πρωτάθλημα.

** Η Ομόνοια σε πέντε επισκέψεις της στο Τσίρειο δεν κατάφερε να φύγει με το "διπλό". Δέχθηκε δύο ήττες από τον Απόλλωνα σε πρωτάθλημα και κύπελλο, ηττήθηκε από την ΑΕΛ στο πρωτάθλημα, ενώ αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 και στο κύπελλο και στο πρωτάθλημα με αντίπαλο τον Άρη.

** Ο Ζοσέ Μορέιρα είναι ο μοναδικός ποδοσφαιριστής της Ομόνοιας που έχει αγωνιστεί και στα 23 παιχνίδια πρωταθλήματος χωρίς να έχει χάσει λεπτό.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μάριος Νικολάου, με βοηθούς τους Μιχάλη Μαρίνου και Κυριάκο Κυριάκου, ενώ τέταρτος ήταν ο Θωμάς Μούσκος.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ

ΤΟΝ ΚΑΑΝΕΝ: "Νομίζω ότι το παιχνίδι ήταν πολύ ενδιαφέρον από τακτικής πλευράς. Ξέραμε τις απουσίες των δυο κεντρικών αμυντικών του αντιπάλου και θέλαμε να βάλουμε πίεση. Από μια άποψη είναι καλό αυτό, από την άλλη ο Σκαραμοτσίνο ήταν ο καλύτερος παίκτης της Ομόνοιας. Ερχόταν από την άμυνα, δημιουργούσε συνεχώς κινδύνους. Το 1-0, δυστυχώς, ...ήρθε πολύ νωρίς, με αποτέλεσμα οι παίκτες μου να αρχίσουν να αμφισβητούν την τακτική μας. Στο ποδόσφαιρο όταν αμφισβητείς την τακτική, δύσκολα θα κρατήσεις ειδικά κόντρα σε μια ομάδα όπως η Ομόνοια. Στο δεύτερο ημίχρονο πήγαμε πίσω βάσει τακτικής για να κρατήσουμε το σκορ. Οι παίκτες της Ομόνοιας έπαιξαν σωστά την τακτική, οι αμυντικοί μας, όμως, πήγαν πολύ καλά. Δεν συνηθίζω να αναφέρομαι ατομικά σε ποδοσφαιριστές, αλλά θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον Πάνο Κωνσταντίνου, που έκανε φανταστικό παιχνίδι. Είχαμε ως τώρα 11 ισοπαλίες και αυτές δεν σε βοηθάνε πολύ εδώ που είμαστε, όμως αν παίξουμε τέσσερις φορές κόντρα στην Ομόνοια και πάρεις τρεις φορές ισοπαλία δεν έχουμε παράπονο. Για να είμαι ειλικρινής έχουμε πολλές ισοπαλίες, γιατί δεν έχουμε το "εύκολο" γκολ. Το κλίμα στα αποδυτήρια είναι πολύ καλό και θα το... παλέψουμε".

ΝΕΝΑΝΤ ΣΤΑΡΟΒΛΑΧ: "Περάσαμε ένα δύσκολο διάστημα, αφού είχαμε 13 παιχνίδια σε 6 εβδομάδες. Είχαμε και πολλούς τραυματισμούς, όμως το σημερινό παιχνίδι ήταν πολύ σημαντικό και για τις δύο ομάδες. Τα παιδιά προσπάθησαν, είχαμε καλή κατοχή της μπάλας, είχαμε κλασσικές ευκαιρίες, όμως δεν κερδίζει πάντα ο καλύτερος. Θα μπορούσαμε, μάλιστα, να χάναμε το παιχνίδι στο τέλος όταν ρισκάραμε. Είχαμε μια πολύ καλή ομάδα απέναντί μας, την οποία αντιμετωπίσαμε τέσσερις φορές και κερδίσαμε μόνο μία".