Από ένα ημίχρονο, από ένα βαθμό (Δηλώσεις / Φώτος)

06.04.2014 - 18:54

Ισόπαλη 1-1 τελείωσε η αναμέτρηση ανάμεσα στον Άρη και τον Εθνικό Άχνας, που διεξήχθη το απόγευμα της Κυριακής (06/04) στο Τσίρειο Στάδιο, με τους "μπλε" να είναι σαφώς πιο ικανοποιημένοι για το τελικό αποτέλεσμα, αφού παρέμειναν ένα βαθμό πιο πάνω από τον αντίπαλό τους. Οι "πράσινοι"... άνοιξαν το σκορ με τον Τουράν στο 15΄ και η ομάδα της Άχνας ισοφάρισε με τον Τσιντί στο 85΄.

Kαλύτερος στο πρώτο δεκάλεπτο ο φιλοξενούμενος, ο οποίος είχε την κατοχή της μπάλας και προσπάθησε να δημιουργήσει κάποιες φάσεις μπροστά από την εστία του Κωνσταντίνου, έχοντας για πρωταγωνιστή τον Τσιντί.

Το γκολ, ωστόσο, έμελλε να... έρθει για το γηπεδούχο, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πιντσέλι, ο Τουράν με κεφαλιά... νίκησε τον Κουντούλ κι "έγραψε" το 1-0 στο 15΄.

Μάλιστα, στο 20΄ η "Ελαφρά Ταξιαρχία"... πλησίασε και σ'ένα δεύτερο γκολ με πανομοιότυπο μάλιστα τρόπο, αφού ο Πιντσέλι εκτέλεσε νέο κόρνερ και ο Οζίας έκανε την κεφαλιά, με τον Κουντούλ, ωστόσο να διώχνει την μπάλα σε κόρνερ.

Ακολούθως, η ομάδα του Μακρίδη προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά η κεφαλιά του Αντέλοβιτς στο 34΄... πέρασε άουτ, με τη Λεμεσιανή ομάδα να... απαντά στο 45΄, όταν ο Κουντούλ απέκρουσε σε κόρνερ την κεφαλιά του Πιντσέλι, μετά τη σέντρα του Οκόγιε.

Καλύτερα ξεκίνησε το δεύτερο μέρος ο Εθνικός και στο 58΄ είχε μία καλή στιγμή για να ισοφαρίσει το παιχνίδι, όταν το σουτ του Φραγκέσκου κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Κωνσταντίνου.

Από την άλλη, όμως, ο Άρης έβρισκε αρκετούς κενούς χώρους και προσπαθούσε να... απειλήσει με την πρώτη ευκαιρία που έβρισκε, κάτι που έπραξαν με σουτ οι Χάκολα και Οκόγιε στο 62΄ και στο 64΄ αντίστοιχα.

Με την πάροδο του χρόνου, οι "μπλε" ρίσκαραν όλο και περισσότερο και στο 80΄ έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσουν, όταν ο Τσιντί -ήταν σε θέση οφσάιντ και κακώς δεν υποδείχθηκε- βγήκε μόνος απέναντι στον Κωνσταντίνου, αλλά σούταρε έξω.

Πέντε λεπτά αργότερα, όμως, ο Τσιντί ήταν πιο εύστοχος και μετουσίωσε σε γκολ την ευκαιρία που βρήκε, μετά την καταπληκτική μπαλιά του Αμεσάν, ισοφαρίζοντας με δεξί σουτ σε 1-1, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

ΑΡΗΣ: Κωνσταντίνου, Οζίας, Γκράσι, Χριστοφόρου, Ολίβα, Κέρκεζ, Ντάεμεν, Πιντσέλι (80΄ Λόπες), Οκόγιε, Χάκολα, Τουράν (60΄ Ντίνα).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ: Κουντούλ, Ταλ, Αντέλκοβιτς, Φραγκέσκου, Αουρέλιο, Κατσής (46΄ Λάζιτς), Στόλερ, Σίλας, Φροξυλιάς (64΄ Μπούργκιτς), Μπαρμπούδης (46΄ Αμεσάν), Τσιντί.

Κίτρινες Κάρτες: Ντάεμεν (4η), Οκόγιε (8η), Οζίας - Ταλ, Σίλας.

** "Κόπηκαν" 221 εισιτήρια.

** Στα δύο παιχνίδια της κανονικής φάσης, οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στον Α΄ Γύρο και 2-2 στο Β΄.

** Με το γκολ που σημείωσε ο Τουράν έφτασε τα 10 στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ σκόραρε για δεύτερο σερί παιχνίδι.

** Τέσσερις κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Ντάεμεν και θα απουσιάσει από τον επόμενο αγώνα πρωταθλήματος του Άρη με αντίπαλο τη Δόξα Κατωκοπιάς στο Τσίρειο Στάδιο, όπως και ο Οκόγιε, που συμπλήρωσε οκτώ.

** Στο Τσίρειο Στάδιο βρέθηκαν οι Μίχαλ και Μάρτσιν Ζεβλάκοφ, οι οποίοι είναι σκάουτερ και τεχνικός διευθυντής αντίστοιχα της Λέγκια Βαρσοβίας.

** Με το γκολ που σημείωσε ο Τσιντί έφτασε τα 7 στο φετινό πρωτάθλημα.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μάριος Τσαγγάρης, με βοηθούς τους Ιωάννη Λαζάρου και Μιχάλη Τσεντή, ενώ τέταρτος ήταν ο Χαράλαμπος Σκαπούλλης.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ

ΤΟΝ ΚΑΑΝΕΝ: «Παίξαμε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι, εκτός από τα πρώτα 10 λεπτά. Μετά το γκολ που πετύχαμε, προσπαθήσαμε να σκοράρουμε και άλλο, όμως δεν τα καταφέραμε. Είναι κρίμα που πήραμε την ισοπαλία. Ο Εθνικός έκανε δύο ευκαιρίες και πέτυχε ένα γκολ. Αυτό είναι το ποδόσφαιρο. Όταν είσαι ο Άρης πρέπει να δεχτείς γκολ στο τέλος. Θα παλέψουμε όλα τα παιχνίδια, κάθε βδομάδα. Είμαστε απογοητευμένοι που δεν κερδίσαμε, όμως υπάρχουν ακόμα εφτά παιχνίδια. Το παιχνίδι με τη Δόξα δεν είναι το πιο σημαντικό. Και αν κερδίζαμε σήμερα θα ήταν ίδια τα πράγματα. Αν η διαιτησία συνεχίσει έτσι, όπως στο προηγούμενο παιχνίδι, αλλά και σήμερα, θα παλέψουμε για το καλύτερο».

ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΜΑΚΡΙΔΗΣ: «Συγχαρητήρια στους ανθρώπους του Άρη για την εξαιρετική φιλοξενία. Είχαμε στο μυαλό μας να μην χάσουμε αυτό το παιχνίδι. Και η ισοπαλία μας βολεύει, αφού κρατήσαμε τον Άρη, κάτω από εμάς. Τα πρώτα 10 λεπτά μπήκαμε καλά, όμως στο πρώτο κόρνερ του Άρη δεχτήκαμε το γκολ. Δυσκολευτήκαμε με τον Τουράν στο ψηλό παιχνίδι. Στο δεύτερο ημίχρονο κάναμε αλλαγές και το παιχνίδι άνοιξε. Είχαμε μια μεγάλη ευκαιρία με τον Τσιντί, όμως στο τέλος καταφέραμε να ισοφαρίσουμε. Δεν μας χαλά η ισοπαλία. Είναι ένα καλό αποτέλεσμα. Συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μας. Πλέον, βλέπουμε το παιχνίδι με την Νέα Σαλαμίνα. Αν αξιοποιήσουμε την έδρα μας θα μείνουμε στην κατηγορία».