Σπουδαία ανατροπή, μεγάλο άλμα (φώτος/βίντεο)

12.04.2014 - 16:04

Βρέθηκε πίσω στο σκορ με γκολ του Λεάντρο στο 21' με πέναλτι και έμεινε με δέκα παίκτες λόγω απευθείας αποβολής του Οζίας στην ίδια φάση, όμως ο Άρης έκανε σπουδαία ανατροπή, κέρδισε την Δόξα με 3-1 στο "Τσίρειο" και πραγματοποίησε άλμα στον βαθμολογικό πίνακα. Γιούσεφ (25'), Πιντσέλι (63') και Ντίνα (86') οι σκόρερ της "Ελαφράς Ταξιαρχίας"...

"Γεμάτο" το πρώτο ημίχρονο, με δυο γκολ, ένα πέναλτι, μια κόκκινη και ένα δοκάρι... Το πρώτο εικοσάλεπτο ήταν ισορροπημένο, με την Δόξα να ξεκινά φτιάχνοντας τις προϋποθέσεις σε μια-δυο περιπτώσεις, όμως τον Άρη να ανεβαίνει στην συνέχεια και να γυροφέρνει την περιοχή, χωρίς να φτιάχνει την μεγάλη φάση.

Οι ισορροπίες άλλαξαν άρδην στο 20ο λεπτό, όταν ο Λεάντρο μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Οζίας. Ο Μασιάς έδειξε το πέναλτι και απευθείας κόκκινη στον παίκτη του Άρη (ο οποίος πριν δυο λεπτά είχε δεχθεί και κίτρινη) και με εκτελεστή τον Λεάντρο, η Δόξα έκανε το 0-1.

Παρά το ψυχολογικό και αριθμητικό μειονέκτημα, όμως, ο Άρης αντέδρασε άμεσα... Στο 25' μετά από φάση διαρκείας, ο Γιούσεφ από κοντά έκανε το 1-1 με πλασέ, εκμεταλλευόμενος την αδράνεια που υπήρξε στην άμυνα των φιλοξενουμένων. Από την πλευρά της, η Δόξα "άγγιξε" το δεύτερο γκολ στο 36', όμως το φάουλ του Σουάρεζ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και έτσι χάθηκε μια μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα της Κατωκοπιάς.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ο Άρης που μπήκε πιο δυνατά και μέχρι το 60' δημιούργησε αρκετές φορές τις προϋποθέσεις, όμως δεν κατάφερε να φτιάξει την κλασική ευκαιρία. Όλα αυτά μέχρι το 63', όταν ο Πιντσέλι ανέλαβε δράση και με ένα φοβερό κτύπημα φάουλ, έστειλε την μπάλα στο πλεκτό για το 2-1, ολοκληρώνοντας την ανατροπή της ομάδας του.

Aπό την άλλη, η Δόξα άργησε να πάρει στροφές και έχασε την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία στην "επανάληψη" στο 74', όταν ο Λεάντρο από πολύ κοντά γύρισε και έκανε το σουτ, όμως δεν το έπιασε καθόλου καλά και η μπάλα έφυγε μακριά...

Όλα τελείωσαν στο 86', όταν ο Τόνι έκανε τραγικό λάθος σε έξοδό του και στην προσπάθειά του να δώσει στον Μπακέρο, "έστρωσε" στον Ντίνα... Ο επιθετικός του Άρη δεν άφησε ανεκμετάλλευτο το δώρο και με μακρινό πλασέ σε κενή εστία, έκανε το 3-1 και "σφράγισε" το τρίποντο.

Στο διάστημα που απέμεινε - παίχθηκαν και εννέα λεπτά καθυστερήσεις λόγω της διακοπής στο δεύτερο γκολ του Άρη - η Δόξα έπαιξε φουλ επίθεση και προσπάθησε για το γκολ που θα την ξανάβαζε στο ματς. Ωστόσο, οι πολύ καλές αποκρούσεις του Κωνσταντίνου στις προσπάθειες των Λεάντρο (96') και Ρόντι (97'), διατήρησαν το 3-1 και τελικά το χρυσό τρίποντο για τους γηπεδούχους.

Άρης (Τ. Κάανεν): Κωνσταντίνου, Χριστοφόρου, Γκράτσι, Οζίας, Ολίβα, Κέρκεζ, Πιντσέλι, Θεοδώρου (90' Αριστείδου), Τίμοφ, Γιούσεφ (99' Παναγιώτου), Τουράν (74' Ντίνα)

Δόξα (Δ. Ιωάννου): Μορφής (69' Τόνι), Περέιρα (33' Μάρκες), Τορτολέρο, Μπακέρο, Αντόνιο, Σουάρεζ, Πάβλοβιτς, Οικονομίδης (60' Ρόντρι), Πεδρίτο, Καρλίτος, Λεάντρο

Κίτρινες: Κέρκεζ, Κωνσταντίνου, Θεοδώρου / Μπακέρο, Πάβλοβιτς

Κόκκινες: Οζίας / -

Ενδιαφέρουν

- Στα εφτά γκολ έφτασε ο Λεάντρο στο πρωτάθλημα.

- Στα τέσσερα γκολ ανέβηκε ο Κρίστερ Γιούσεφ.

- Τρίτο γκολ για τον Εντουάρντο Πιντσέλι.

- Μετά το δεύτερο γκολ του Άρη ακολούθησε πεντάλεπτη διακοπή λόγω τραυματισμού του Μορφή. Ο τερματοφύλακας της Δόξας δεν μπόρεσε να συνεχίσει και τελικά έδωσε την θέση του στον Τόνι.

- Δέκατο γκολ για τον Μίχαι Ντίνα.

- Ο Περέιρα αντιμετώπισε πρόβλημα και έδωσε την θέση του στον Μάρκες στο 33'.

- Πρόβλημα της τελευταίας στιγμής προέκυψε για τον Άρη, έτσι ο Θεοδώρου πήρε την θέση του Χάκολα στην εντεκάδα.

- Πρώτο παιχνίδι για τον Δημήτρη Ιωάννου στον πάγκο της Δόξας.

- Στην κανονική διάρκεια, οι δυο ομάδες έμειναν στο 2-2 στο "Τσίρειο" και στο 1-1 στο "Μακάρειο".

- Διαιτητής ήταν ο Δημήτρης Μασιάς, με βοηθούς τους Δώρο Τούρο και Χριστάκη Σπανό. Τέταρτος ο Αντώνης Χριστοδούλου και παρατηρητής ο Φρίξος Πέτρου.