Τον κέρδισε και τον έστειλε στη Β΄ Κατηγορία (Φώτος / Βίντεο)

11.05.2014 - 18:57

Η Δόξα Κατωκοπιάς ήταν η μεγάλη νικήτρια στον κυριακάτικο αγώνα με αντίπαλο τον Άρη, του οποίου επικράτησε με 2-0 χάρις σε γκολ των Ράμος στο 20΄ και Καρλίτος στο 83΄, και παρέμεινε στα "μεγάλα σαλόνια". Παράλληλα, η Λεμεσιανή ομάδα υποβιβάστηκε και μαθηματικά στη Β΄ Κατηγορία, μετά κι από τη νίκη του Εθνικού Άχνας επί της Νέα Σαλαμίνας.

Μεγάλη ευκαιρία με το... καλησπέρα για την "Ελαφρά Ταξιαρχία", αφού μόλις στο 4΄ ο Οκόγιε έκανε το ψηλοκρεμαστό πλασέ, μετά το κακό διώξιμο του Ματέο, με τον Περέιρα να απομακρύνει την μπάλα προ της γραμμής.

Ο Άρης ήταν η ομάδα που... έψαχνε το γκολ στα πρώτα λεπτά και στο 9΄ έχασε νέα ευκαιρία για να... ανοίξει το σκορ, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πιντσέλι, ο Γιούσεφ έκανε το σουτ, με το Ματέο να αποκρούει δύσκολα.

Έξι λεπτά αργότερα, η ομάδα του Δημήτρη Ιωάννου... απάντησε στις καλές ευκαιρίες. Ο Ράμος, μετά από μπαλιά του Καρλίτος, βρέθηκε απέναντι στον Κόβατς, αλλά το σουτ που επιχείρησε... σταμάτησε πάνω στον κήπερ της Λεμεσιανής ομάδας.

Ότι δεν κατάφερε στο 15΄, το πέτυχε ο Ράμος πέντε λεπτά αργότερα, όταν μετά την μπαλιά του Καρλίτος... νίκησε με κεφαλιά τον Κόβατς, "γράφοντας" το 1-0.

Μάλιστα, στο 25΄, ο ίδιος ποδοσφαιριστής λίγο έλειψε να διπλασιάσει τόσο τα προσωπικά του τέρματα, όσο και της ομάδας του, όταν η κεφαλιά που επιχείρησε... έφυγε μόλις άουτ.

Απ' εκεί και πέρα, η "Ελαφρά Ταξιαρχία" προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά δεν μπόρεσε να... απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Ματέο, με αποτέλεσμα το πρώτο μέρος να λήξει, με τη Δόξα να προηγείται με 1-0.

Κατά τη διάρκεια, ωστόσο, της αποχώρησης των ποδοσφαιριστών προς τα αποδυτήρια, υπήρξε αρκετή ένταση, ενώ... υπήρξαν αψιμαχίες ανάμεσα σε παίκτες και παράγοντες των δύο ομάδων.

Στην επανάληψη, οι ποδοσφαιριστές του Τον Κάανεν πίεσαν για το γκολ της ισοφάρισης, με την προσφυγική ομάδα να προσπαθεί να υπερασπιστεί τα μετόπισθεν και να... χτυπήσει στην αντεπίθεση.

Χρειάστηκε, ωστόσο, να περάσουν σχεδόν τριάντα λεπτά για να καταγραφεί μία καλή φάση. Στο 73΄ η εκτέλεση φάουλ του Πιντσέλι... έφυγε άουτ, ενώ την ίδια τύχη είχε το σουτ του Γιούσεφ τρία λεπτά αργότερα.

Ακολούθως, η Δόξα... πέρασε μπροστά και αφού έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία για να "κλειδώσει" τη νίκη, όταν ο Λεάντρο δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κόβατς στο τετ-α-τετ, ο Καρλίτος με πλασέ... σφράγισε το τρίποντο στο 83΄, κερδίζοντας παράλληλα και την παραμονή της ομάδας του και τη νέα σεζόν στα "μεγάλα σαλόνια" -Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για οφσάιντ, χωρίς να ξεκαθαρίζει κάτι τέτοιο από τον τηλεοπτικό φακό.

ΔΟΞΑ ΚΑΤΩΚΟΠΙΑΣ: Ματέο, Μάρκες, Ρόντρι, Περέιρα (68΄ Νίλσον Αντόνιο), Μπακέρο, Σουάρες, Οικονομίδης, Πάβλοβιτς, Πεδρίτο (79΄ Βιλέλα), Καρλίτος, Ράμος (73΄ Λεάντρο).

ΑΡΗΣ: Κόβατς, Ολίβα (29΄ Αριστείδου), Χριστοφόρου, Οζίας, Χαραλάμπους, Ντάεμεν, Πιντσέλι (76΄ Κωνσταντίνου), Γιούσεφ, Τίμοφ (55΄ Ντίνα), Οκόγιε, Τουράν.

Κίτρινες Κάρτες: Πάβλοβιτς, Περέιρα, Μπακέρο, Πεδρίτο, Λεάντρο, Ματέο, Βιλέλα - Χριστοφόρου, Οζίας (8η), Πιντσέλι (6η), Οκόγιε.

** Tην αναμέτρηση παρακολούθησε και ο Ομοσπονδιακός μας τεχνικός, Πάμπος Χριστοδούλου.

** Με το γκολ που σημείωσε ο Ράμος έφτασε τα 7 στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ σκόραρε για τρίτο σερί παιχνίδι.

** Οκτώ κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Οζίας και θα απουσιάσει από τον τελευταίο αγώνα πρωταθλήματος του Άρη με αντίπαλο τη Νέα Σαλαμίνα στο Τσίρειο Στάδιο, όπως και ο Πιντσέλι, που συμπλήρωσε έξι.

** Δεύτερο φετινό γκολ για τον Καρλίτος στο πρωτάθλημα.

** Αυτή ήταν η τέταρτη σερί νίκη της Δόξας στο πρωτάθλημα.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Χρίστος Νικολαΐδης, με βοηθούς τους Μιχάλη Σωτηρίου και Χαράλαμπο Γεωργίου, ενώ τέταρτος ήταν ο Λοΐζος Παναγιώτου.