Καρέ... του Αζεβέδο (Δηλώσεις / Φώτος)

21.09.2013 - 20:52

Τη δεύτερή του συνεχόμενη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Ερμής Αραδίππου, ο οποίος κέρδισε τη Δόξα Κατωκοπιάς με 4-2, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 3ης αγωνιστικής και διεξήχθη το βράδυ του Σαββάτου (21/09) στο Μακάρειο Στάδιο. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Αζεβέδο, ο οποίος σημείωσε και τα τέσσερα τέρματα της ομάδας του (7, 40΄, 50΄, 82΄), ενώ για την προσφυγική ομάδα σκόραραν οι Πεδρίτο στο 51΄ και Λόμπο με πέναλτι στο 88΄.

Καλύτερα ξεκίνησε την αναμέτρηση η ομάδα της Αραδίππου και μόλις στο 7΄… άνοιξε το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αζεβέδο.

Ακολούθως, η ομάδα της Κατωκοπιάς προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά τόσο το σουτ όσο και η εκτέλεση φάουλ του Φερνάντες στο 11΄ και στο 20΄ δεν βρήκαν στόχο (το πρώτο… έφυγε άουτ, ενώ στη δεύτερη περίπτωση απέκρουσε ο Αραμπατζής), με αποτέλεσμα να μην αλλάξει κάτι μέχρι και το 40΄.

Σ’  εκείνο το σημείο οι «φτεροπόδαροι»… χτύπησαν και πάλι, όταν ο Ενρίκε τροφοδότησε τον Αζεβέδο, ο οποίος με διαγώνιο σουτ σημείωσε το δεύτερό του προσωπικό γκολ και διαμόρφωσε το σκορ του πρώτου μέρους.

Όπως τελείωσε το πρώτο ημίχρονο ημίχρονο ξεκίνησε και το δεύτερο, αφού ο Αζεβέδο πήρε την πάσα από το Μοράν και με πλασέ έκανε χατ-τρικ, "γράφοντας" παράλληλα το 3-0 στο 50΄, με τη γηπεδούχο να... απαντά άμεσα και ένα λεπτό αργότερα ο Πεδρίτο με σουτ από κοντά μείωσε σε 3-1.

Ακολούθως, η Δόξα πίεσε και για ένα... δεύτερο γκολ έτσι ώστε να μπορέσει να διεκδικήσει έστω το βαθμό της ισοπαλίας, αλλά δεν μπορούσε να βρει στόχο, αφού ο Πεδρίτο από καλή θέση στο 63΄ έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ στο 77΄ ο Αραμπατζής απέκρουσε την κεφαλιά του Λόμπο.

Στο 82΄ ο Ερμής... έγραψε τους τίτλους τέλους, όταν ο Αζεβέδο σημείωσε και τέταρτο γκολ με καταπληκτικό αριστερό σουτ, "γράφοντας" το 4-1 κι ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα θα μπορούσε και για πέμπτο, αλλά ο Κίνγκσον... σταμάτησε την προσπάθειά του.

Αυτό το σκορ, ωστόσο, δεν ήταν και το τελικό, αφού στο 88΄ σημειώθηκε κι άλλο γκολ, αυτή τη φορά για την ομάδα του Λούκα Χατζηλούκα. Ο Σόουζα ανατράπηκε από τον Αραμπατζή και ο Λόμπο με πέναλτι μείωσε σε 4-2.

Μάλιστα, η Δόξα θα μπορούσε να μειώσει ακόμα περισσότερο το σκορ, ωστόσο ο Αραμπατζής σταμάτησε το σουτ του Λόμπο στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, με αποτέλεσμα το 4-2 για την ομάδα της Αραδίππου να διατηρηθεί και να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

ΔΟΞΑ ΚΑΤΩΚΟΠΙΑΣ: Κίνγκσον, Περέιρα (46΄ Οικονομίδης), Μπακέρο (46΄ Κόστα), Λεονάρντο, Χαραλάμπους, Πάβλοβιτς, Λόπεζ (75΄ Σόουζα), Φερνάντες, Πεδρίτο, Λόμπο, Καρλίτος.

ΕΡΜΗΣ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ: Αραμπατζής, Μαχράντζε (70΄ Δημητρίου), Τσίνα, Ζάρκοβιτς, Ντε Πίνα, Παουλίνιο, Αλίμι (60΄ Μπεμπά), Αζεβέδο, Μοράν, Σεσίνια (67΄ Μέλο), Ενρίκε.

Κίτρινες Κάρτες: Χαραλάμπους, Πάβλοβιτς, Οικονομίδης, Φερνάντες, Κίνγκσον – Ενρίκε.

** "Kόπηκαν" 43 εισιτήρια.

** Με τρεις αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα της 2ης αγωνιστικής με αντίπαλο τον Άρη παρέταξε τη Δόξα Κατωκοπιάς ο Λούκας Χατζηλούκας. Ο Μπακέρο πήρε τη θέση του Κόστα, ο Λόπες του Σουάρες και ο Καρλίτος του Βιλέλα.

** Με μία αλλαγή σε σχέση με τον αγώνα της 2ης αγωνιστικής με αντίπαλο την Αλκή παρέταξε τον Ερμή Αραδίππου ο Νίκος Παναγιώτου. Ο Αλίμι πήρε τη θέση του Μπεμπά.

** Αναγκαστική η αλλαγή του Αλίμι με τον Μπεμπά στο 60΄, αφού ο πρώτος ένιωσε ενοχλήσεις.

** Αναγκαστική η αλλαγή του Μαχράντζε με το Δημητρίου στο 70΄, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

** Τα πρώτα του τέρματα στο πρωτάθλημα σημείωσε ο Αζεβέδο.

** Τα τρία γκολ στο πρωτάθλημα έφτασε ο Λόμπο.

** Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για τη Δόξα μετά από τρεις αγωνιστικές.

** Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του Ερμή.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Χρίστος Ηλία, με βοηθούς τους Στέλιο Νικήτα και Μιχάλη Τσεντή, ενώ τέταρτος ήταν ο Θωμάς Μούσκος.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ

ΛΟΥΚΑΣ ΧΑΤΖΗΛΟΥΚΑΣ: "Κάναμε ένα πολύ κακό παιχνίδι, αλλά πρέπει να παραδεχθούμε ότι και ο Ερμής ήταν πάρα πολύ καλός σήμερα. Έχει δείξει ο φετινός Ερμής πως μπορεί για πολύ περισσότερα πράγματα".

ΝΙΚΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ: "Παίζαμε με μια ομάδα που ομολογουμένως τα τελευταία χρόνια, αλλά και φέτος... βγάζει πολύ καλό πρόσωπο στον αγωνιστικό χώρο. Θέλαμε οπωσδήποτε να έχουμε κέρδος, παρά τον τίτλο του αουτσάιντερ που είχαμε σε αυτό το παιχνίδι. Δουλέψαμε όλη την εβδομάδα γι' αυτό το παιχνίδι, το οποίο για μας ήταν έξι βαθμών. Νομίζω κάναμε ένα καλό πρώτο ημίχρονο. Αν δεν κάνω λάθος μια φορά από μακρινή απόσταση απειληθήκαμε, ενώ πετύχαμε και δύο πολύ όμορφα γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο κάπου... χάλασε ο ρυθμός μας και μας πίεσε η Δόξα. Ξέραμε ότι θα ήταν παιχνίδι αντεπιθέσεων στο δεύτερο ημίχρονο. Ευτυχήσαμε να πετύχουμε ακόμη δύο πολύ όμορφα γκολ. Αυτό που θέλω να κρατήσω ήταν η μεγάλη προσπάθεια που έκαναν τα παιδιά και θέλω να τους ευχαριστήσω και να τους δώσω συγχαρητήρια".