Εξάρα και ανεβαίνει... (δηλώσεις/φώτος)

26.10.2013 - 18:35

Όντας εξαιρετικά αποτελεσματική, η Ομόνοια μετέτρεψε την Σαββατιάτικη αναμέτρηση με την Δόξα στο "Μακάριο", σε... ταινία μικρού μήκους. Οι "πράσινοι" κέρδισαν με 0-6 και έφτασαν στην τρίτη συνεχόμενη νίκη τους στο πρωτάθλημα. Μόλις στο πρώτο λεπτό ο Εφραίμ άνοιξε το σκορ, με τους Ασίς (30') και Σκέμπρι (35', 42') να "σκοτώνουν" νωρίς το ματς. Τα τελευταία δυο γκολ ήταν δημιούργημα των "αλλαγών", με τον Αλίπιο να δίνει τις ασίστ στον Τέιλορ (85', 90'). Εξαιρετικός και ο Μαργκάσα, που έδωσε τις τελικές πάσες στα πρώτα δυο γκολ...

Ιδανικό ξεκίνημα, ονειρεμένη συνέχεια...

To παιχνίδι δεν θα μπορούσε να ξεκινήσει καλύτερα για την Ομόνοια, που στην πρώτη της φάση έκανε το 0-1. Αν, μάλιστα, συνυπολογίσει κανείς ότι το γκολ ήρθε μόλις στο πρώτο λεπτό, θα αντιληφθεί ότι η πιο πάνω φράση μας, ισχύει κυριολεκτικά... Ο Μαργκάσα με μακρινή κάθετη μπαλιά βρήκε τον Εφραίμ στην πλάτη της άμυνας, ο οποίος κέρδισε στην μονομαχία τον Χαραλάμπους και με κοντινό σουτ άνοιξε το σκορ.

Το γκολ έδωσε καλό ρυθμό στο παιχνίδι, με την Δόξα να προσπαθεί να αντιδράσει και να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο, να γυροφέρνει την "πράσινη" περιοχή αλλά να μην μπορεί να γίνει επικίνδυνη. Αντίθετα, ήταν η Ομόνοια που στο 7' δεν μπόρεσε να απλοποιήσει τα πράγματα, όταν ο Ασίς αστόχησε εξ επαφής.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε σε όλο το πρώτο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν αλλά να μην μπορούν και το "τριφύλλι" να είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικό... Στο 30' ο Μαργκάσα έδωσε την δεύτερη ασίστ του, αυτή την φορά στον Ασίς που από αριστερά μπήκε στην περιοχή και με διαγώνιο σουτ έκανε το 0-2. Έτσι, τα πράγματα πήραν τον δρόμο τους, με τον Σκέμπρι στο 35' να "σκοτώνει" το ματς, με εύστοχο πλασέ μετά από πάσα του Εφραίμ στην αντεπίθεση.

Η ομάδα του Λούκα Χατζηλούκα είχε την κορυφαία της στιγμή στο 40', με τον Μάρκες να κάνει δυνατό, μακρινό σουτ και την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι... Αντίθετα, η Ομόνοια δυο λεπτά αργότερα ήταν και πάλι αποτελεσματική, με τον Ασίς να παίρνει τον ρόλο του δημιουργού, τον Σκέμπρι με σουτ εντός περιοχής να ζευγαρώνει τα γκολ του και την προδιαγραφόμενη νίκη των "πρασίνων" στην άλλοτε έδρα τους, να αποκτά ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις.

"Επανάληψη" με υπογραφή Αλίπιο και Τέιλορ...

Η Ομόνοια πήγε να ξεκινήσει και το δεύτερο μέρος όπως ακριβώς και το πρώτο, ωστόσο ο Λεονάρντο έσωσε το σίγουρο γκολ... Στο 47' ο Γκικίεβιτς "κυνήγησε" την μπάλα, έκλεψε από τον Κίνγκσον και από πολύ πλάγια αριστερά πλάσαρε στην κενή εστία, με τον κεντρικό αμυντικό της Δόξας να διώχνει την δωδεκάτη.

Κάπου εκεί πήγε να... τελειώσει το παιχνίδι, αφού στην συνέχεια οι δυο ομάδες κατέβασαν εντελώς του ρυθμούς και έμοιαζαν να περιμένουν απλά το τελικό σφύριγμα. Οι "αλλαγές" του Τόνι Σαβέφσκι, όμως, είχαν διαφορετική άποψη αφού Αλίπιο και Τέιλορ μπήκαν στο παιχνίδι λίγο πριν το τέλος και πρόλαβαν να βάλουν τις υπογραφές τους.

Στο 85' ο νεαρός Βραζιλιάνος μπήκε από αριστερά στην περιοχή και έδωσε στον Αμερικανό, που με ωραία ντρίμπλα πέρασε δυο αντιπάλους και με πλασέ "φάτσα" στον Κίνγκσον έκανε το 0-5. Πέντε λεπτά αργότερα, οι δυο συνεργάστηκαν και πάλι, αυτή την φορά από δεξιά, με τον Αλίπιο να γεμίζει και τον Τέιλορ να κάνει κοντινό πλασέ στην κίνηση, για το τελικό 0-6. Το δεύτερο μέρος είχε ασφαλώς την υπογραφή των δυο, που σε λιγότερο από 15 λεπτά, έγραψαν ο μεν Αλίπιο δυο ασίστ και ο δε Τέιλορ δυο γκολ.

Δόξα (Λ. Χατζηλούκας): Κίνγκσον, Οικονομίδης, Λεονάρντο, Πάβλοβιτς, Χαραλάμπους, Λόπεθ (57' Σουάρεζ), Μάρκες (72' Κόστα), Φερνάντες, Πεδρίτο (57' Καρλίτος), Βιλέλα, Λόπο

Ομόνοια (Τ. Σαβέφσκι): Μορέιρα, Κυριάκου, Σερφά, Αντράντε, Σκαραμοτσίνο (76' Αγκουιάρ), Σοάρες, Μαργκάσα, Ασίς, Σκέμπρι (76' Τέιλορ), Εφραίμ, Γκικίεβιτς (81' Αλίπιο)

Κίτρινες: Μάρκες / Μαργκάσα, Σερφά

Ενδιαφέρουν

- Το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Γιώργος Εφραίμ.

- Πρώτο γκολ και για τον Νούνο Ασίς.

- Στα τέσσερα τέρματα έφτασε ο Αντρέ Σκέμπρι.

- Τα πρώτα του δυο γκολ στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Τόνι Τέιλορ.

- Στο 41' και ενώ το σκορ ήταν στο 0-3, ο διαιτητής ακύρωσε γκολ του Πάβλοβιτς με κεφαλιά, μετά από κόρνερ αφού ακριβώς πριν την κεφαλιά, ο Λόπο έσπρωξε τον Αντράντε που προσπαθούσε να αμυνθεί.

- Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Γιάννης Αναστασίου, με βοηθούς τους Μ. Δημητριάδη-Γ. Τζιαπούρα και τέταρτο τον Αντώνη Χριστοδούλου.

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΤΕΧΝΙΚΩΝ

Τόνι Σαβέφσκι: "Το σκορ είναι πολύ μεγάλο και αδικεί την Δόξα γιατί ήταν και είναι μια καλή ομάδα. Ήμασταν πάρα μα πάρα πολύ αποτελεσματικοί στο πρώτο ημίχρονο και σχεδόν όλα τα σουτ πήγαν μέσα. Μετά το 1-0 είχε και η Δόξα ευκαιρίες και μας έβαλε κάποια πίεση. Θα μπορούσε να ισοφαρίσει, όμως ευτυχώς ήμασταν αποτελεσματικοί και πολύ εύστοχοι. Σχεδόν από το πρώτο ημίχρονο τελείωσε το παιχνίδι. Στην συνέχεια κάναμε κάποιες αλλαγές, τα παιδιά βοήθησαν πολύ απ' τον πάγκο και σημειώσαμε άλλα δυο γκολ. Είναι μια καλή νίκη, τρεις βαθμοί και τίποτα παραπάνω... ούτε να πετάμε στα σύννεφα. Βρήκαμε την Δόξα σε κακή μέρα. Τα παιδιά αξίζουν συγχαρητήρια και βλέπουμε το επόμενο παιχνίδι. Θα προτιμούσα να κερδίζαμε τρία παιχνίδια με 2-0 παρά ένα με 6-0, αλλά αυτό είναι το ποδόσφαιρο κάποια στιγμή σου δίνει παραπάνω, κάποια στιγμή σου παίρνει παραπάνω".

Λούκας Χατζηλούκας: "Ήταν μια πολύ εύκολη νίκη για την Ομόνοια, που όπως είπε και ο συνάδελφος, ήταν πολύ αποτελεσματική και πολύ καλή μέσα στο γήπεδο. Το αποτέλεσμα τα λέει όλα. Είναι πολύ άσχημο αποτέλεσμα για εμάς και θα προσπαθήσουμε όσο μικρή ομάδα και αν είμαστε, να σηκώσουμε το κεφάλι για να μπορέσουμε να φέρουμε καλύτερα αποτελέσματα στην συνέχεια. Συγχαρητήρια για την πολύ εύκολη νίκη της Ομόνοιας και καλή συνέχεια".