Την νίκησε και την προσπέρασε (Φώτος/Δηλώσεις)

23.12.2013 - 21:02

Σε ένα ισοδύναμο παιχνίδι που είχε εξαιρετικό ρυθμό κυρίως στο πρώτο μέρος, η Νέα Σαλαμίνα επικράτησε με 1-0 της Δόξας στο "Αμμόχωστος" με γκολ του Βαττή στο 30' και την προσπέρασε, ανεβαίνοντας στους 21 βαθμούς και την 7η θέση.

Α' Μέρος

Εξαιρετικός ο ρυθμός στο πρώτο μισάωρο, με τις δύο ομάδες να έχουν διάθεση να παίξουν επιθετικό ποδόσφαιρο και να ψάξουν το γρήγορο γκολ, με αποτέλεσμα η μπάλα να ανεβοκατεβαίνει μπροστά από τις δύο εστίες.

Μόλις στο 7' ο Ντομπρασίνοβιτς με κεφαλιά ανάγκασε τον Μορφή σε δύσκολη επέμβαση ενώ στο 19' ο Καρλίτος μπήκε στην περιοχή από αριστερά, όμως ο Σέτκους βγήκε έγκαιρα και αποσόβησε τον κίνδυνο.

Σε ένα σημείο που η Δόξα έδειχνε να πατά καλύτερα στο γήπεδο, η Νέα Σαλαμίνα στο 30' ευτύχησε να φτάσει πρώτη σρο γκολ. Μετά από διεκδικήσιμη μπαλιά, η μπάλα κόντραρε και έφτασε στον Βαττή ο οποίος από την γραμμή της μεγάλης περιοχής έκανε το έξυπνο και φαλτσαριστό πλασέ, στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία του Μορφή... ανοίγοντας το σκορ.

Η Νέα Σαλαμίνα συνέχισε να είναι επικίνδυνη με τις κάθετες πάσες της στην πλάτη της άμυνας, εκμεταλλευόμενη την ταχύτητα του Βαττή. Κάπως έτσι έφτασε μια... ανάσα από το δεύτερο γκολ, όμως το αριστερό πλασέ του Κύπριου άσου από πλάγια θέση έφυγε ελάχιστα έξω.

Β' Μέρος

Σταδιακά στην επανάληψη άρχισε να... πέφτει ο ρυθμός, με την Δόξα να προσπαθεί να πιέσει, να πέχει την μπάλα στην κατοχή της όμως να μην μπορεί να παραβιάσει την εστία του Σέτκους.

Αντίθετα η Νέα Σαλαμίνα έδωσε χώρο στον αντίπαλο και περίμενε στο μισό γήπεδο, θέλοντας να εκμεταλλευτεί την ταχύτητα των μεσοεπιθετικών της.

Φάση που θα συζητηθεί ήταν αυτή του 83', με τον Λεάντρο να πέφτει στο έδαφος σε μαρκάρισμα του Σκβορτς, ο διαιτητής της αναμέτρησης αρχικά υπέδειξε πέναλτι όμως στην συνέχεια άλλαξε άποψη, τιμωρώντας τον επιθετικό της Δόξας με θέατρο.

Το τελικό σφύριγμα βρήκε την Νέα Σαλαμίνα να κερδίζει με 1-0 και να φτάνει στους 21 βαθμούς και την 7η θέση.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Σέτκους, Ντομπρασίνοβιτς, Έντερ, Βαττής (87'Κούσουλος), Λεόν, Τζούρτζουριτς, Παναγή (78΄Ταραλίδης), Σκβορτς, Μιντίκκης, Εντιαγέ (81΄Ρόκε), Ψιάνος

ΔΟΞΑ: Μορφής, Μπακέρο, Περέιρα, Ρόντρι, Φερνάντες, Καρλίτος (46'Βιλέλα), Λεάντρο, Σουάρεζ (46'Οικονομίδης), Λεονάρντο, Χαραλάμπους, Πεδρίτο (75'Λόπο).

*Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μάριος Νικολάου με βοηθούς τους Πανίκο Δημητρίου και Χρήστο Χρήστου.

*Στο παιχνίδι του α' γύρου, η Δόξα επικράτησε της Νέας Σαλαμίνας με 2-0.

*Τρίτο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Ηλία Βαττή.

Οι δηλώσεις των δύο τεχνικών

Στέλιος Αντωνίου: "Ξέραμε από την αρχή τις δυσκολίες που θα βρίσκαμε στον αγώνα, ξέραμε ότι η Δόξα είναι μία πολύ καλή ομάδα. Εντούτοις το ζητούμενο για μας ήταν οι τρεις βαθμοί. Καταφέραμε και πετύχαμε ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο, στην επανάληψη οι ποδοσφαιριστές βρήκαν τις ψυχικές δυνάμεις, ανταποκριθήκαν στην πίεση του αγώνα και πήραμε τους τρεις βαθμούς. Θα δουλέψουμε για να βελτιωθούμε, έχουμε δύσκολη συνέχεια".

Λούκας Χατζηλούκας: "Στο πρώτο ημίχρονο, μετά τα πρώτα 25 λεπτά, η Νέα Σαλαμίνα ζήτησε περισσότερο το παιχνίδι, κατάφερε να πετύχει ένα τέρμα και δίκαια προηγήθηκε. Στο δεύτερο ημίχρονο προσπαθήσαμε πάρα πολύ, όμως ήμασταν νευρικοί και δεν μπορέσαμε να τελειώσουμε τις φάσεις που δημιουργήσαμε. Συγχαρητήρια στη Νέα Σαλαμίνα για την νίκη και καλή συνέχεια. Εύχομαι σε όλους καλές γιορτές".