Ολική ανατροπή και σπουδαία νίκη (Βίντεο)

22.03.2014 - 17:53

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 από το 23΄, ο Εθνικός έφερε... τα κάτω πάνω και επικράτησε εντός έδρας της Δόξας Κατωκοπιάς με 3-2, στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής και 1ης της Β΄ Φάσης του πρωταθλήματος "Γλαύκος Κληρίδης". Πλέον, τις δύο ομάδες χωρίζουν δύο βαθμοί, με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν σε περιπέτειες όσον αφορά την παραμονή τους στην κατηγορία. Τα γκολ των νικητών πέτυχαν οι Ταλ στο 33΄, Αντέλκοβιτς στο 52΄ και Μπούργκιτς στο 61', ενώ για την ομάδα της Κατωκοπιάς σκόραραν οι Πεδρίτο στο 14΄ και Ράμος στο 23΄.

Καλύτερη η φιλοξενούμενη στα πρώτα λεπτά του αγώνα, αφού... απείλησε την αντίπαλη εστία σε 1-2 περιπτώσεις κατάφερε να... ανοίξει το σκορ με τον Πεδρίτο μόλις στο 14΄. Ο άσος της ομάδας του Σοφόκλη Σοφοκλέους εκμεταλλεύτηκε λάθος των γηπεδούχων, μπήκε στην αντίπαλη περιοχή, και με πλασέ... νίκησε τον Κουντούλ, "γράφοντας" το 1-0.

Η Δόξα συνέχισε να υπερέχει και εννιά λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματά της, όταν ο Ράμος με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κουντούλ, βάζοντας έτσι τις βάσεις για να... φύγει με το "διπλό" η ομάδα του από το Δασάκι.

Ακολούθως, οι "μπλε" προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 33΄ μείωσαν στο σκορ, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Αουρέλιο, ο Ταλ με κεφαλιά... νίκησε το Ματέο, δίνοντας και πάλι ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Η... αντεπίθεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στην επανάληψη και στο 52΄ έφεραν το παιχνίδι στα ίσια. Ο Τσιντί... σημάδεψε με κεφαλιά το δοκάρι και στην επαναφορά ο Αντέλκοβιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ματέο, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Μάλιστα, η ομάδα του Απόστολου Μακρίδη δεν... έμεινε εκεί, αφού εννιά λεπτά αργότερα έκανε την ολική ανατροπή, με τον Μπούργκιτς με προβολή να "γράφει" το 3-2.

Aπ' εκεί και πέρα, η φιλοξενούμενη προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά τόσο ο Τοροσένκο στο 79΄, όσο και ο Πάβλοβιτς στο 87΄ δεν μπόρεσαν να... νικήσουν τον Κουντούλ, ενώ και ο Εθνικός έχασε ευκαιρία για να... σκοτώσει το παιχνίδι στο 88΄, όταν ο αμαρκάριστος Αντέλκοβιτς έστειλε με κεφαλιά την μπάλα άουτ.

Έτσι, τίποτα δεν έμελλε να αλλάξει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, που βρήκε νικητή τον Εθνικό με 3-2, παίρνοντας παράλληλα ένα πολύτιμο τρίποντο στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή του στην κατηγορία.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ: Κουντούλ, Αουρέλιο, Ταλ, Xάτζιαρος, Αντέλκοβιτς, Σίλας, Φροξυλιάς (31΄ Μπούργκιτς), Στόλερ, Λάζιτς (31΄ Λεντέσμα), Αμεσάν, Τσιντί (59΄ Μπαρμπούδης).

ΔΟΞΑ ΚΑΤΩΚΟΠΙΑΣ: Ματέο, Μάρκες (50΄ Χριστοδούλου), Μπακέρο, Περέιρα, Αντόνιο, Πάβλοβιτς, Ράμος, Σουάρες, Πεδρίτο, Βιλέλα, Λεάντρο (33΄ Τοροσένκο).

Κίτρινες Κάρτες: Χάτζιαρος - Αντόνιο.

** Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν δύο φορές στην κανονική φάση του πρωταθλήματος, με τη Δόξα να επικρατεί με 3-0 στο παιχνίδι του Α΄ Γύρου, ενώ στον αγώνα για το Β΄ Γύρο αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1.

** Χωρίς αλλαγές παρέταξε τον Εθνικό Άχνας ο Απόστολος Μακρίδης σε σχέση με το αρχικό σχήμα που είχε παρατάξει στον αγώνα της 26ης αγωνιστικής με αντίπαλο την ΕΝΠ.

** Με τέσσερις αλλαγές παρέταξε τη Δόξα Κατωκοπιάς ο Σοφόκλης Σοφοκλέους σε σχέση με το αρχικό σχήμα που είχε παρατάξει στον αγώνα της 26ης αγωνιστικής με αντίπαλο την ΑΕΚ. Ο Ματέο πήρε τη θέση του Μορφή, ο Μάρκες του Οικονομίδη, ο Μπακέρο του Τορτολέρο και ο Ράμος του Λεονάρντο.

** Όλοι οι ποδοσφαιριστές αγωνίστηκαν με μαύρα περιβραχιόνια, ενώ τηρήθηκε και μονόλεπτος σιγή πριν την έναρξη της αναμέτρησης, με όλες τις σημαίες στα στάδια που διεξήχθησαν οι αγώνες να κυματίζουν μεσίστια, λόγω του θανάτου του Υπουργού Άμυνας, Τάσου Μητσόπουλου.

** Το παιχνίδι παρακολούθησε και ο πρόεδρος του Ερμή Αραδίππου, Λούκας Φανιέρος.

** Τρίτο φετινό γκολ στο πρωτάθλημα για τον Πεδρίτο.

** Πρώτο φετινό γκολ στο πρωτάθλημα για το Ράμος.

** Τρίτο φετινό γκολ στο πρωτάθλημα για το Γκόρα Ταλ.

** Αναγκαστική η αλλαγή του Λεάντρο με τον Τοροσένκο στο 34΄, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

** Πρώτο φετινό γκολ για τον Αντέλκοβιτς στο πρωτάθλημα.

** Πρώτο φετινό γκολ για τον Μπούργκιτς στο πρωτάθλημα.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Θωμάς Μούσκος, με βοηθούς τους Μάριο Δημητριάδη και Σταύρο Πελέκη, ενώ τέταρτος ήταν ο Χρίστος Νικολαΐδης.