Με... πάρτι του Εζέ (Φώτος/Βίντεο/Δηλώσεις)

29.03.2014 - 17:22

Με τον Βίνσεντ Εζέ να είναι… σεληνιασμένος, η Νέα Σαλαμίνα επικράτησε με 3-1 της Δόξας στο «Μακάρειο» και… έμπλεξε για τα καλά την γηπεδούχο ομάδα. Τραγικά λάθη στην αμυντική γραμμή της Δόξας, με τον Εζέ να κάνει… πάρτι, να έχει δύο γκολ, να μοιράζει και μία ασίστ (στον Πάντο) και να έχει ευκαιρίες για περισσότερα γκολ. Η Δόξα μείωσε προσωρινά σε 2-1 με πέναλτι του Λεάντρο.

Α΄Μέρος

Μόλις στο 9’ και στην πρώτη αξιόλογη φάση του αγώνα, η Νέα Σαλαμίνα ευτύχησε να πάρει νωρίς το προβάδισμα στο σκορ. Ο Εζέ ελίχθηκε από δεξιά και εκμεταλλεύτηκε την ασυνεννοησία ανάμεσα σε Πάβλοβιτς και Ματέο, δίνοντας έτοιμο γκολ στον Πάντο ο οποίος από κοντά πλάσαρε εύστοχα, για το 1-0.

Απ’ εκεί και πέρα ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, με την Νέα Σαλαμίνα όντας μπροστά στο σκορ να κάνει συντήρηση του αποτελέσματος και να προσπαθεί να… χτυπήσει στην κόντρα και την Δόξα που ήταν η ομάδα που ήθελε πάση θυσία την νίκη, να προσπαθεί να φτιάξει φάσεις όμως να είναι αναποτελεσματική στην τελική πάσα.

Β' Μέρος

Με την έναρξη της επανάληψης, η Νέα Σαλαμίνα έχασε απίστευτη ευκαιρία για να… διπλασιάσει τα τέρματά της, με τον Εζέ από πάρα πολύ κοντά να κάνει την κεφαλιά και την μπάλα να φεύγει έξω. Στο 60’ όμως, ο νεαρός φορ της Νέας Σαλάμίνας δεν συγχώρεσε, αφού μετά από τραγικό λάθος του Πάβλοβιτς, έφυγε μόνος απέναντι στον Ματέο πλασάροντας εύστοχα, κάνοντας το 2-0.

Πέντε λεπτά αργότερα, η Δόξα κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ψιάνου στον Λεάντρο. Ο ίδιος ο επιθετικός της Δόξας ανέλαβε την εκτέλεση και ήταν εύστοχος, μειώνοντας σε 2-1 και δίνοντας (προσωρινά) νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Και αυτό γιατί τρία λεπτά αργότερα, συγκεκριμένα στο 68’ ο Παύλου τροφοδότησε και πάλι τον Εζέ, ο οποίος πρόλαβε τον Ματέο και από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 3-1 για την Νέα Σαλαμίνα.

ΔΟΞΑ: Ματέο, Μάρκες, Αντόνιο, Μπακέρο, Πάβλοβιτς, Οικονομίδης, Σουάρεζ, Βιλέλα (37΄ Καρλίτος), Πεδρίτο, Λεάντρο, Ράμος.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Φωτίου, Ψιάνος, Ζιλέ, Τζούρτζουριτς, Καλογέρης, Παναγή, Πάντος (57'Παύλου), Βαττής, Εζέ, Σκβορτς, Κούσουλος.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ψιάνος, Καλογέρης.

Οι δηλώσεις των δύο τεχνικών:

Σοφόκλης Σοφοκλέους: «Πρώτα θα πρέπει να δώσω συγχαρητήρια στη Νέα Σαλαμίνα για τη δίκαιη και καθαρή νίκη της. Όσο αφορά το παιχνίδι, το τελικό αποτέλεσμα μιλά από μόνο του. Εμείς δεν ανταποκριθήκαμε στις απαιτήσεις του αγώνα και χάσαμε ένα σημαντικό παιχνίδι. Πρέπει να παραδεχτώ ότι είμαστε σε δύσκολη θέση και πρέπει να είμαστε ρεαλιστές. Όλα όμως εξαρτώνται από εμάς. Η Δόξα που είδαμε σε αυτό το παιχνίδι δεν είναι πραγματική ομάδα. Όσο και αν ακούγεται κουραστικό, εγώ θα επαναλάβω ότι έχουμε τις δυνατότητες και ότι  αυτή η ομάδα αξίζει να παραμείνει στην κατηγορία».

Νεόφυτος Λάρκου: «Αξίζουν συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μας για τη νίκη και την προσπάθεια. Κύριο συστατικό ήταν η σοβαρότητα που έδειξαν οι ποδοσφαιριστές. Θα πρέπει να σημειώσουμε ότι ήταν σημαντικό το ότι δεν είχαμε καθόλου άγχος έναντι του αντιπάλου μας που είχε μεγαλύτερη ανάγκη τους βαθμούς».