Πρώτη νίκη με... παρατράγουδα (Φώτος)

27.04.2014 - 16:46

Την πρώτη της νίκη στα μπαράζ και συνάμα την πρώτη της νίκη από την 19 η αγωνιστική όταν και επικράτησε της Αλκής, πέτυχε το απόγευμα της Κυριακής (27/04) η Δόξα. Η προσφυγική ομάδα υποδέχθηκε στο «Μακάρειο» τον Εθνικό Άχνας και με γκολ του Βιλέλα στο 72’ πανηγύρισε την σπουδαία νίκη. Έντονα τα παράπονα από πλευράς Εθνικού για την διαιτησία του αγώνα, με αποκορύφωμα την φάση στο 92’ όταν ο Πογιατζής ανατράπηκε καθαρά εντός περιοχής όμως ο διαιτητής της αναμέτρησης Χρήστος Ηλία υπέδειξε φάουλ εκτός περιοχής. Πλέον η Δόξα ανέβηκε στους 33 βαθμούς, ξεπερνώντας τον σημερινό της αντίπαλο που έμεινε στουε 32 και πλέον βρίσκεται αυτός στην θέση που οδηγεί στην Β' Κατηγορία.

Από μία στο πρώτο τέταρτο

Από μία καλή ευκαιρία οι δύο ομάδες στο πρώτο τέταρτο. Αρχικά στο 7’ ο Εθνικός έφτασε πρώτος στο γκολ όμως το σουτ του Χριστοφή από το ύψος της περιοχής πέρασε λίγο έξω και στην συνέχεια στο 13’ μετά από αντεπίθεση από δεξιά για λογαριασμό της Δόξας, ο Καρλίτος μπήκε στην περιοχή και έκανε το διαγώνιο σουτ με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω.

Αντιστράφηκαν τα δεδομένα

Στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο ο Εθνικός ήταν η ομάδα που είχε την κατοχή και η Δόξα έψαχνε κενά για να φύγει στις αντεπιθέσεις, όμως απ’ εκεί και πέρα το σκηνικό άλλαξε, με τους γηπεδούχους να παίρνουν την κατοχή της μπάλας και να είναι πιο επιθετικοί γυροφέρνοντας έξω από την εστία του Κουντούλ. Αντίθετα οι φιλοξενούμενοι οπισθοχώρησαν δίνοντας χώρο στον αντίπαλο, θέλοντας να… χτυπήσει στην κόντρα, κυρίως με τον γρήγορο Αμεσάν.

Επίθεση η Δόξα, άμυνα ο Εθνικός

Από τα πρώτα λεπτά της επανάληψης η ομάδα της Δόξας έδειξε ξεκάθαρα ότι ήταν η ομάδα που… καιγόταν για την νίκη και τους τρεις βαθμούς. Η ομάδα του Δημήτρη Ιωάννου έγινε πιο επιθετική, με τους δραστήριους Βιλέλα και Καρλίτος να δημιουργούν τις προϋποθέσεις, όμως να μην υπάρχει η σωστή τελική πάσα που θα φέρει το γκολ. Αντίθετα ο Εθνικός σταδιακά έδειχνε να συμβιβάζεται με την «λευκή» ισοπαλία.

Η υπεροχή... καρποφόρησε

Η υπεροχή της Δόξας ήταν δεδομένη και… καρποφόρησε στο 72’. Ο Αουρέλιο έχασε την μπάλα, ο Καρλίτος έκλεψε και έκανε την παράλληλη πάσα από δεξιά, ο Φραγκέσκου γλίστρησε και… έχασε την πορεία της μπάλας, με τον Βιλέλα να το εκμεταλλεύεται και να κάνει το πλασέ με το δεξί, νικώντας τον Κουντούλ και… ανοίγοντας το σκορ!

Πέναλτι, που έγινε φάουλ και πήγε στο δοκάρι

Στα εναπομείναντα λεπτά, παρά το ότι ο Εθνικός βρισκόταν πίσω στο σκορ και έπρεπε να αντιδράσει, εντούτοις έδειχνε ανήμπορος να φτιάξει φάση μπροστά από την εστία του Ματέο. Στο 92’ ο Πογιατζής ανατράπηκε εντός περιοχής, όμως ο Χρήστος Ηλία υπέδειξε λανθασμένα φάουλ εκτός περιοχής. Ο Στόλερ ανέλαβε την εκτέλεση, σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με την Δόξα να παίρνει την νίκη με 1-0.

ΔΟΞΑ: Ματέο, Μπακέρο, Πάβλοβιτς, Τορτολέρο, Αντόνιο (57΄Ράμος), Οικονομίδης, Σουάρεζ, Ρόντρι, Βιλέλα, Καρλίτος, Σόουζα (90'Πεδρίνιο)

ΕΘΝΙΚΟΣΚουντούλ, Αουρέλιο, Φραγκέσκου, Ταλ, Σίλας, Τσιντί, Σοάρες (67'Πογιατζής), Αντέλκοβιτς, Χριστοφή (46'Μπούργκιτς), Λεντέσμα (7'Αμεσάν), Στόλερ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τορτολέρο (4η), Σόουζα, Ράμος - Αουρέλιο, Αντέλκοβιτς.

*Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Χρήστος Ηλία με βοηθούς τους Νίκο Καλησπέρα και Νίκο Εγγλέζου.

*Αναγκαστική ήταν η αλλαγή του Λεντέσμα με τον Αμεσάν μόλις στο 7', λόγω τραυματισμού του πρώτου.

*Αναγκαστική ήταν η αλλαγή του Νίλσον Αντόνιο με τον Ράμος στο 57', λόγω τραυματισμού του πρώτου.

*Τέσσερις κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Τορτολέρο και θα απουσιάσει από το επόμενο παιχνίδι της Δόξας.

*Τραγικό λάθος από τον διαιτητή της αναμέτρησης Χρήστο Ηλία. Στο 92’ του αγώνα και με το σκορ στο 1-0 υπέρ της Δόξας, ο Πογιατζής ανατράπηκε εντός περιοχής όμως ο Ηλία υπέδειξε φάουλ έξω από την περιοχή.

*Πολλά τα λάθη από τον κ. Ηλία γενικότερα. Σημαντικότερα πέραν του πέναλτι που μετατράπηκε σε φάουλ, ο Αουρέλιο όντας χρεωμένος με κίτρινη κάρτα είχε 2-3 φάουλ στα οποία έπρεπε να πάρει δεύτερη κίτρινη και να αποβληθεί ενώ στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Ταλ χτύπησε με αγκωνιά αντίπαλο στο κεφάλι, όμως δεν τιμωρήθηκε.