Διπλό με Μοράν και Ονίλο (Φώτος/Δηλώσεις)

23.08.2014 - 19:00

Παίζοντας καλύτερα σχεδόν σε όλη την διάρκεια του αγώνα, ο Ερμής ξεκίνησε με το... δεξί το νέο πρωτάθλημα επικρατώντας με 2-0 εκτός έδρας της Δόξας. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ και στην επανάληψη η ομάδα του Νίκου Παναγιώτου σκόραρε δις, με τους Μοράν και Ονίλο.

Πιο δυνατά ο Ερμής

Καλύτερος ο Ερμής στο πρώτο τέταρτο, είχε την κατοχή και κέρδισε κάποια κόρνερ, δημιουργώντας τις προϋποθέσεις για γκολ. Η πρώτη αξιόλογη φάση ανήκε στους "φτεροπόδαρους", όταν στο 13' ο Φερνάντες έκανε λάθος στον χώρο του κέντρου και ο Ονίλο έφυγε στην αντεπίθεση, όμως αντί να τελειώσει την φάση προτίμησε να δοκιμάσει παράλληλη πάσα προς τον Μπελούσο και η άμυνα της Δόξας έδιωξε.

Kακό ποιοτικά

Κακό ποιοτικά το παιχνίδι, με τον Ερμή να συνεχίζει να έχει την ελαφριά υπεροχή χωρίς ωστόσο να μπορεί να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Φερνάντο. Αντίθετα, η Δόξα στην πρώτη αξιόλογη φάση που έφτιαξε, είδε τον Ρικάρντο Φερνάντες από πλεονεκτική θέση και ανενόχλητο να πλασάρει έξω στο 38', χάνοντας σπουδαία ευκαιρία για να... ανοίξει το σκορ, με το 0-0 να παραμένει μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Γκολ ο Ερμής, κλασική ευκαιρία η Δόξα

Η υπεροχή του Ερμή καρποφόρησε με την έναρξη του δευτέρου μέρους. Συγκεκριμένα στο 55' μετά από αντεπίθεση που ξεκίνησε από τον άξονα, η μπάλα έφτασε στον Μοράν ο οποίος από δεξιά και πλάγια εντός περιοχής με μια υπέροχη... λόμπα πέρασε την μπάλα πάνω από τον Φερνάντο και την έστειλε στα δίκτυα... ανοίγοντας το σκορ. Δύο λεπτά αργότερα η Δόξα... άγγιξε την ισοφάριση, όμως το πλασέ του Ζόρζε εντός μικρής περιοχής ήταν εντελώς άστοχο και η μπάλα πέρασε ψηλά έξω.

Καλύτερος και δεύτερο γκολ

Ο Ερμής συνέχισε να έχει τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και ένα τέταρτο πριν το τέλος, έδειξε να... κλειδώνει την νίκη. Μετά από βαθιά μπαλιά από τον μεσοαμυντικό χώρο, ο Ονίλο έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Δόξας και με αριστερό πλασέ νίκησε τον Φερνάντο... γράφοντας στο 75' το τελικό 2-0.

ΔΟΞΑ: Φερνάντο, Ζόρζε, Χιμένεθ, Σιόντης (86΄ Νοβόα), Φερνάντες, Αμπρόις (65΄ Ράμος), Αντόνιο, Ε.Γκονζάλες (76΄Χιγκόν), Εμάνουελ, Λίβινγκστον, Ρ.Γκονζάλες.

ΕΡΜΗΣ: Μπογκατίνοφ, Ζάρκοβιτς (46'Παουλίνιο), Ουόν, Ονίλο, Ταραλίδης, Μοράν, Τσίνα, Ντε Πίνα, Πάκερ (88'Τόφας), Μπελούσο (85'Δημητρίου), Παλαθουέλος.

*Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Γιάννης Αναστασίου με βοηθούς τους Αθηνόδωρο Ιωάννου και Νίκο Καλησπέρα.

*Αναγκαστική ήταν η αλλαγή του Ζάρκοβιτς με τον Παουλίνιο, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

*"Κόπηκαν" 54 εισιτήρια.

Οι δηλώσεις των δύο τεχνικών

Δημήτρης Ιωάννου: «Συγχαρητήρια στον Ερμή για την δίκαιη νίκη του. Ήταν πολύ δύσκολες οι συνθήκες, παρ’ όλα αυτά όλοι οι ποδοσφαιριστές είχαν διάθεση. Στο πρώτο ημίχρονο ο Ερμής είχε την κατοχή και ήταν πιο ομάδα ενώ εμείς δεν αξιοποιήσαμε τις ευκαιρίες που βρήκαμε. Στην επανάληψη από την ποιότητα του Μοράν έγινε το 1-0 και από παιδαριώδες λάθος του Ζόρζε το 2-0».

Νίκος Παναγιώτου: «Μπήκαμε με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα και είμαι πολύ ικανοποιημένος με την προσπάθεια, μέσα σε αντίξοες συνθήκες. Κάναμε πολύ καλό ενενηντάλεπτο και δίκαια κερδίσαμε. Είχαμε ευκαιρίες και κινδυνεύσαμε μόνο σε μια φάση στο πρώτο ημίχρονο. Όταν προηγηθήκαμε είχαμε υπομονή, πετύχαμε και το δεύτερο γκολ και πήραμε τους τρεις βαθμούς. Δικαιούμαστε ακόμα δύο προσθήκες και θα τις κάνουμε».