Τρίποντο από την άσπρη βούλα στο τελευταίο δευτερόλεπτο (Δηλώσεις/Φώτος)

07.12.2014 - 17:56

Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αζεβέδο στο ένατο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ερμής Αραδίππου κέρδισε με 2-1 τη Δόξα Κατωκοπιάς και σημείωσε την πέμπτη διαδοχική του νίκη. Οι "φτεροπόδαροι", οι οποίοι πλέον εδραιώθηκαν στην 3η θέση της βαθμολογίας, μειώνοντας τη διαφορά από τη 2η θέση και τον Απόλλωνα στους δύο βαθμούς, προηγήθηκαν με τον Ονίλο, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν προσωρινά με το Φερνάντες. Από ένα δοκάρι είχαν οι δύο ομάδες, με Ιμπραΐμι και Ράμος αντίστοιχα.

Καλύτερα ξεκίνησαν το παιχνίδι οι γηπεδούχοι και αφού έφτασαν κοντά στο γκολ στο 28΄, όταν το σουτ του Ιμπραΐμι... σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Σιδεράκη, τρία λεπτά αργότερα... άνοιξαν το σκορ με σουτ του Ονίλο λίγο έξω από την περιοχή.

Ακολούθως, η ομάδα του Κρισμάρεβιτς προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά το σουτ του Ράμος αποκρούστηκε αρχικά από τον Μπογκατίνοφ και στη συνέχεια... σταμάτησε στο δοκάρι του κήπερ του Ερμή στο 33΄.

Το παιχνίδι είχε... ανοίξει για τα καλά και στο 36΄ η κεφαλιά του Ράμος, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Φερνάντες, ...έφυγε άουτ, ενώ στο 38΄ οι "φτεροπόδαροι"... απάντησαν στις χαμένες ευκαιρίες, όταν ο Ονίλο δεν μπόρεσε στην αντεπίθεση να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Σιδεράκη.

Η τελευταία καλή φάση του πρώτου μέρους καταγράφηκε στο 45΄ και ήταν και πάλι για την ομάδα της Αραδίππου, όταν μετά από γύρισμα του Ονίλο από δεξιά, ο Τσίνα... σούταρε μόλις άουτ.

Στην επανάληψη, η Δόξα προσπάθησε να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης και αφού στο 62΄ ο Μπογκατίνοφ απέκρουσε το σουτ του Ράμος, επτά λεπτά αργότερα ο Ρικάρντο Φερνάντες με απευθείας εκτέλεση φάουλ κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια, "γράφοντας" το 1-1.

Στα εναπομείναντα λεπτά η ομάδα του Παπαβασιλείου άσκησε έντονη πίεση για να πετύχει το δεύτερο γκολ που θα της χάριζε τη νίκη, ωστόσο ο Αζεβέδο στο 75΄, ο Ονίλο στο 80΄ και στο 81΄ και ο Ζάρκοβιτς στο 90΄ δεν κατάφεραν να βρουν στόχο.

Εν τέλει, οι γηπεδούχοι λυτρώθηκαν στο ένατο λεπτό των καθυστερήσεων, αφού κέρδισαν πέναλτι -στο 90+8΄ και για τον καταλογισμό του οποίου διαμαρτυρήθηκαν έντονα οι φιλοξενούμενοι και σωστά, μιας και δεν υπήρχε παράβαση-, με τον Αζεβέδο να αναλαμβάνει την εκτέλεσή του και να διαμορφώνει το τελικό 2-1.

ΕΡΜΗΣ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ: Μπογκατίνοφ, Μουσταφά, Σαμάρας, Ζάρκοβιτς, Ντε Πίνα, Παουλίνιο, Ιμπραΐμι (68΄ Αζεβέδο), Τσίνα, Μοράν (88΄ Ταραλίδης), Πάκερ (80΄ Παπαθανασίου), Ονίλο.

ΔΟΞΑ ΚΑΤΩΚΟΠΙΑΣ: Σιδεράκης, Ρ. Γκονζάλες, Μάρκες, Λεονάρντο, Νίλσον Αντόνιο, Γκιλ, Καλδερόν (90+3΄ Χριστοδούλου), Ράμος (90+4΄ Αχούλου), Φερνάντες, Εμάνουελ (77΄ Αμπροίς), Νοβόα.

Kίτρινες Κάρτες: Πάκερ - Μάρκες (4η), Σιδεράκης, Καλδερόν.

** Στον αγώνα του Α΄ Γύρου ο Ερμής είχε επικρατήσει με 2-0.

** Με δύο αλλαγές παρέταξε τον Ερμή Αραδίππου ο Νικόδημος Παπαβασιλείου σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος με αντίπαλο τον Εθνικό Άχνας. Ο Ντε Πίνα πήρε τη θέση του Ουόν και ο Πάκερ του Μπεμπά.

** Με τρεις αλλαγές παρέταξε τη Δόξα Κατωκοπιάς ο Μπόμπαν Κρισμάρεβιτς σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος με αντίπαλο την ΑΕΚ. Ο Μάρκες πήρε τη θέση του Ζόρζε, ο Φερνάντες του Σιόντη και ο Εμάνουελ του Φεράν.

** Τέσσερις κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Κάρλος Μάρκες και θα απουσιάσει από τον επόμενο αγώνα πρωταθλήματος της Δόξας Κατωκοπιάς με αντίπαλο την Αγία Νάπα.

** Με το γκολ που σημείωσε ο Ονίλο έφτασε τα 6 στο φετινό πρωτάθλημα.

** Με το γκολ που σημείωσε ο Φερνάντες έφτασε τα 4 στο φετινό πρωτάθλημα.

** Πρώτη συμμετοχή για τον Κωνσταντίνο Χριστοδούλου στο φετινό πρωτάθλημα, όπως και για τον Άλμπερτ Αχούλου.

** Δεύτερο γκολ για τον Αζεβέδο στο φετινό πρωτάθλημα.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ο Μάριος Νικολάου, με βοηθούς τους Δώρο Τούρο και Χριστάκη Σπανό, ενώ τέταρτος ο Κώστας Ψευδιώτης.

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ:

ΝΙΚΟΔΗΜΟΣ ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ: "Έχω πει ότι δεν υπάρχουν εύκολα παιχνίδια και αυτό το μήνυμα το μετέφερα στους παίκτες μου. Αντιμετωπίσαμε μια ομάδα που πάντα παλεύει, με παίκτες πολύ σημαντικούς, όπως ο Φερνάντες, που μας δημιούργησε προβλήματα. Είχαμε τις ευκαιρίες, αλλά δεν καταφέραμε στο πρώτο μέρος να βάλουμε το δεύτερο γκολ, και στο δεύτερο μέρος η Δόξα μας πίεσε. Είμαστε και τυχεροί με το πέναλτι στο τέλος, αλλά πιστεύω ότι το αποτέλεσμα ήταν δίκαιο με βάση τις ευκαιρίες που είχαμε. Είμαι σίγουρος ότι Σλόμπονταν θα πετύχει με την ομάδα της Δόξας".

ΜΠΟΜΠΑΝ ΚΡΙΣΜΑΡΕΒΙΤΣ: "Συγχαρητήρια στον Ερμή που μας κέρδισε. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου που έπαιξαν καλό ποδόσφαιρο. Παλέψαμε και αξίζαμε κάτι περισσότερο ακόμα και από την ισοπαλία".