Τεσσάρα... με τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ (Δηλώσεις/Φώτος)

14.09.2013 - 21:48

Χωρίς να... φορτσάρει ιδιαίτερα και έχοντας τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ, η Ομόνοια επικράτησε εύκολα στο άδειο ΓΣΠ της ΕΝΠ με 4-0, πανηγυρίζοντας την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Καλύτερη σε όλη την διάρκεια του αγώνα η γηπεδούχος ομάδα, έφτασε στην μεγάλη νίκη χάρις σε γκολ των Σκέμπρι (35'), Λεάντρο (50'), Γκικίεβιτς (85') και Πλατινί (87).

Οι επιλογές του Τόνι

Κάτω απ' τα γκολπόστ ήταν ο Μορέιρα, δεξί μπακ ο Θερβέρα, αριστερό μπακ ο Σκαραμοτσίνο και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Αλαμπί και Αντράντε. Αμυντικά χαφ οι Σοάρες και Λεάντρο, επιτελικό χαφ ο Ασίς, έξω δεξιά ο Πλατινί, έξω αριστερά ο Σκέμπρι και στην κορυφή της επίθεσης ο Γκικίεβιτς.

Οι επιλογές του Σάσα

Κάτω απ' τα γκολπόστ ήταν ο Μάστρου, δεξί μπακ ο Μουλαζίμης, αριστερό μπακ ο Καντέρο και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Γκαλ και Κωνσταντίνου. Αμυντικό χαφ ο Γκάβριτς, δημιουργικά χαφ οι Κολάνης και Γουίλιαμ, έξω δεξιά ο Ανγκούλο, έξω αριστερά ο Λόπες και στην κορυφή της επίθεσης ο Κατσιάνα.

Α' Μέρος

Ορεξάτα ξεκίνησαν το παιχνίδι οι δύο ομάδες, με την Ομόνοια να είναι πιο επιθετική και να πλησιάζει στο γκολ με πλασέ του Λεάντρο στο 6' και δεξί βολέ του Σκαραμοτσίνο στο 12'. Η ΕΝΠ από την πλευρά της δεν έδειξε διάθεση να κλειστεί πίσω και με την συνεχή εναλλαγή των τριών μπροστινών (Αγκούλο, Λόπες και Κατσιάνα) έψαχνε την ανισορροπία στην αντίπαλη άμυνα.

Όσο κυλούσαν τα λεπτά η Ομόνοια γινόταν και πιο επιθετική, με τον Ασίς να χάνει σπουδαία ευκαιρία στο 28' όταν φεύγοντας στην πλάτη της άμυνας πλάσαρε ψηλά. Γενικότερα οι γηπεδούχοι έφταναν με σχετική ευκολία στην αντίπαλη περιοχή, όμως δεν δοκίμαζαν σουτ, προσπαθώντας να μπουν με την μπάλα στα... δίκτυα.

Μέσα σ' ένα λεπτό  (33'-34') η Ένωση έκανε και με το παραπάνω αισθητή την παρουσία της, χάνοντας σπουδαία διπλή ευκαιρία με τον Λόπες, ο οποίος αρχικά με δεξί πλασέ ανάγκασε τον Αντράντε σε σωτήριο τάκλιν και στην συνέχεια μετά από κάθετη πάσα του Κατσιάνα, από ευνοϊκή θέση πλάσαρε εντελώς άστοχα.

Η διπλή φάση... ξύπνησε τους ποδοσφαιριστές της Ομόνοιας, οι οποίοι στο αμέσως επόμενο λεπτό πήραν το προβάδισμα. Συγκεκριμένα στο 35' ο Πλατινί γέμισε από δεξιά διαγώνια, ο Ασίς που κινήθηκε και πάλι στην πλάτη της άμυνας έκανε το παράλληλο γύρισμα με τον Σκέμπρι να πλασάρει από κοντά, νικώντας τον Μάστρου και... ανοίγοντας το σκορ.

Β' Μέρος

Ιδανικό το ξεκίνημα στην επανάληψη για την Ομόνοια, η οποία στην πρώτη υποψία φάσης κατάφερε να σκοράρει, σε μια φάση που δεν... μύριζε γκολ. Στο 50' ο Σοάρες κόντραρε με τον Κολάνη με την μπάλα να παίρνει περίεργη τροχιά, ο Σκέμπρι έκανε λάθος κοντρόλ, Γκαλ και Μάστρου ολιγώρησαν με τον Μαλτέζο φορ να προλαβαίνει και να κάνει το τακουνάκι προς τον Λεάντρο, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα για το 2-0.

Παράλληλα στο 55' ο Σοάρες εξαπέλυσε το δυνατό σουτ από πολύ μακριά αναγκάζοντας τον Μάστρου σε μεγάλη επέμβαση, με τον Γκικίεβιτς που πήρε το... ριμπάουντ, όμως αστόχησε με το κεφάλι εξ' επαφής.

Στο 75' ο Ασίς πέρασε και τον Μάστρου όμως ο Κωνσταντίνου του πήρε την... μπουκιά μέσα από το στόμα, αποσοβώντας το τρίτο γκολ ενώ δύο λεπτά αργότερτα μετά από κόρνερ του Τόφα, η κεφαλιά του Γκάβριτς ανάγκασε τον Μορέιρα σε σπουδαία επέμβαση, όπως και ένα λεπτό αργότερα σε αριστερό σουτ του Τόφα.

Παρά την επιθετικότητα της Ένωσης, η Ομόνοια είχε και πάλι την ουσία, πετυχαίνοντας δύο... μαζεμένα γκολ και δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην νίκη της. Στο 85' ο Γκικίεβιτς πλάσαρε εύστοχα από κοντά μετά από γύρισμα του Τέιλορ και στο 87' μετά από παράλληλο γύρισμα του Θερβέρα από δεξιά, ο Πλατινί με κοντινό πλασέ... διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Μορέιρα, Θερβέρα, Σκαραμοτσίνο, Αντράντε, Αλαμπί (68'Σερφά), Σοάρες, Λεάντρο, Ασίς (84'Μαργκάσα), Πλατινί, Σκέμπρι (78'Τέιλορ), Γκικίεβιτς.

ΕΝΠ: Μάστρου, Μουλαζίμης, Καντέρο, Γκαλ, Κωνσταντίνου, Γκάβριτς, Κολάνης (70'Τσιακλής), Γουίλιαμ (60'Τόφας), Λόπες, Ανγκούλο (80'Μαντέι) Κατσιάνα.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ανγκούλο, Λόπες.

*Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μάριος Νικολάου με βοηθούς τους Αριστείδη Χρίστου και Μάριο Δημητριάδη.

*Στο περσινό αντίστοιχο παιχνίδι, η Ομόνοια επικράτησε με 2-0 χάρις σε γκολ των Λεάντρο και Σκέμπρι.

*Το παιχνίδι διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών λόγω τιμωρίας της Ομόνοιας.

*Και προ διετίας η Ομόνοια υποδέχθηκε την ΕΝΠ χωρίς κόσμο, επικρατώντας με 1-0 χάρις σε γκολ του Άλβες.

*Με μία αλλαγή σε σχέση με το παιχνίδι της πρεμιέρας παρέταξε την ομάδα του ο Τόνι Σαβέβσκι. Ο Γκικίεβιτς πήρε την θέση του Εφραίμ.

*Με μια αλλαγή παρέταξε την ομάδα του και ο Σάσα Γιοβάνοβιτς, με τον Κατσιάνα να αντικαθιστά τον τραυματία Σμετάνα.

*Ο Εφραίμ έμεινε εκτός αποστολής λόγω ασάφειας στην προκήρυξη του πρωταθλήματος και την θέση του στην αποστολή πήρε ο Αλίπιο.

*Ο δεξιός μπακ της Ένωσης Δημήτρης Μουλαζίμης αποκτήθηκε από την Ομόνοια και αγωνίζεται ως δανεικός στην ομάδα του Παραλιμνίου.

*Δεύτερο γκολ στο πρωτάθλημα για τον επιθετικό της Ομόνοιας Λούκας Γκικίεβιτς.

*Πρώτο γκολ για τους Σκέμπρι, Λεάντρο και Πλατινί.

*Σκέμπρι και Λεάντρο σκόραραν και στο αντίστοιχο περσινό παιχνίδι.

*Αναγκαστική ήταν η αλλαγή του Αλαμπί με τον Σερφά λόγω τραυματισμού του πρώτου.

*Ντεμπούτο για την ΕΝΠ πραγματοποίησαν οι Τσιακλής και Μαντέι.

Οι δηλώσεις των δύο τεχνικών:

Τόνι Σαβέβσκι: «Συγχαρητήρια στα παιδιά, είχανε καλή παρουσία και στα δυο ημίχρονα, αν εξαιρέσουμε ένα σημείο μετά το 2-0, που το Παραλίμνι ανέβηκε. Πιστεύω πήγαμε πολύ καλά, είχαμε αρκετές φάσεις και θα μπορούσαμε να δεχτούμε και γκολ. Ήταν καλή νίκη, καλή νέα αρχή και πάμε στα ντέρμπι για να κερδίσουμε. Είναι κρίμα στα παιχνίδια με πολλά γκολ να λείπει ο κόσμος, αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα».

Σάσα Γιοβάνοβιτς«Το σκορ είναι πολύ μεγάλο βάση της εικόνας του αγώνα. Μπορούσαμε να βάλουμε κι εμείς γκολ, μπορούσε να βάλει και η Ομόνοια. Δεν ξέρω τι ευκαιρία πρέπει να βρούμε για να σκοράρουμε. Όταν δεν βάζεις γκολ, δέχεσαι. Είχαμε ένα απρόοπτο και έπρεπε να αλλάξουμε πράγματα. Αναγκαστήκαμε να πειραματιστούμε, αλλά αυτό δεν είναι δικαιολογία, η Ομόνοια δίκαια κέρδισε. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν καλοί πριν δεχτούμε το γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο πάλι μπήκαμε δυνατά και δεχτήκαμε ένα γελοίο γκολ. Από κει και πέρα, προσπαθήσαμε να κάνουμε κάτι με τις αλλαγές, βρήκαμε ευκαιρίες, δεν σκοράραμε, δεχτήκαμε άλλα δυο γκολ. Είναι δύσκολο το πρόγραμμα, αλλά θα ξεπεράσουμε τις δυσκολίες και θα είμαστε εντάξει».