Άρπαξε... την ευκαιρία (Φώτος)

05.01.2014 - 16:49

Η Ομόνοια εκμεταλλεύτηκε τις δύο ισοπαλίες στα ντέρμπι της 15ης αγωνιστικής, και αφού ήταν καλύτερη από την ΕΝΠ, που άντεξε για ένα ημίχρονο, πήρε τη νίκη με 3-0. Σκόρερ των "πρασίνων" οι Αλίπιο στο 50΄, Αλαμπί στο 74΄ και Ρουσιάς στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Πλέον, το "τριφύλλι" έφτασε τους 30 βαθμούς, όσους έχουν και Ερμής και ΑΠΟΕΛ, ωστόσο βρίσκεται στην 5η θέση, γιατί υστερεί στα μεταξύ τους παιχνίδια, έχοντας συγκεντρώσει μόλις ένα βαθμό (τέσσερις ο Ερμής και τρεις το ΑΠΟΕΛ).

Όπως αναμενόταν, η Ομόνοια είχε από το ξεκίνημα την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσε να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα, πετυχαίνοντας ένα "γρήγορο" γκολ που θα την απάλλασσε από το άγχος και την πίεση για τη νίκη. Η πρώτη καλή στιγμή καταγράφηκε στο 14΄, όταν μετά από σέντρα του Λεάντρο, ο Αλίπιο έκανε από κοντά την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Με τη σειρά τους, οι "βυσσινί" προσπαθούσαν να... χτυπήσουν με αντεπιθέσεις και στο 18΄ είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή, όταν ο Μορέιρα απέκρουσε το σουτ του Λόπες.

Πέντε λεπτά αργότερα καταγράφηκε ακόμα μία καλή φάση, αυτή τη φορά για λογαριασμό των φιλοξενούμενων, όταν ο Μάστρου απέκρουσε εντυπωσιακά την εκτέλεση φάουλ του Μαργκάσα. Μάλιστα, στο επόμενο δίλεπτο οι "πράσινοι" είχαν ακόμα δύο καλές στιγμές, αλλά δεν μπόρεσαν να... ανοίξουν το σκορ. Στο 24΄ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ γκολ που σημείωσε ο Σερφά, ενώ στο 25΄ ο Σκέμπρι βρέθηκε σε θέση βολής, μετά από μπαλιά του Μαργκάσα, αλλά σούταρε άουτ.

Με την πάροδο του χρόνου, η πίεση που ασκούσαν οι ποδοσφαιριστές της Ομόνοιας ήταν όλο και πιο έντονη και στο 29΄ έχασαν νέα σπουδαία ευκαιρία, όταν ο Μάστρου απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ το σουτ του Πλατινί.

Ο Κύπριος κήπερ ήταν σε μεγάλη μέρα και είπε "ΟΧΙ" και στην εκτέλεση φάουλ του Αλίπιο στο 32΄, ενώ ένα λεπτό αργότερα σταμάτησε και το Σκέμπρι, κρατώντας έτσι το μηδέν παθητικό μέχρι και το τέλος του πρώτου μέρους και παρά τη... βροχή επιθέσεων που δεχόταν η ομάδα του.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως και το πρώτο, με την Ομόνοια να... ψάχνει το γκολ, το οποίο εν τέλει... ήρθε στο 50΄. Ο Πλατινί γύρισε την μπάλα και ο Αλίπιο με πλασέ... νίκησε το Μάστρου "γράφοντας" το 1-0 - Στη φάση του γκολ οι "βυσσινί" διαμαρτυρήθηκαν για οφσάιντ και πως ο Σκέμπρι που ήταν ακάλυπτος έκανε κίνηση προς την μπάλα και ως εκ τούτου θα έπρεπε να υποδειχθεί η παράβαση, κάτι που επιβεβαιώνει και ο τηλεοπτικός φακός.

Αυτό το γκολ βοήθησε τους "πράσινους" να επιβάλουν ακόμα περισσότερο το ρυθμό τους και στο 62΄ ο Σκέμπρι έκανε το σουτ, το οποίο κόντραρε σε αμυντικούς, με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Μάστρου, με τον Κύπριο πορτιέρε να αποκρούει και το σουτ του Λεάντρο ένα λεπτό αργότερα.

Η ομάδα της Λευκωσίας συνέχισε να είναι καλύτερη κι αφού έχασε τρεις καλές ευκαιρίες με τους Πλατινί (κεφαλιά-άουτ) στο 68΄, Λεάντρο (σουτ-άουτ) στο 70΄ και Σκέμπρι (κεφαλιά-άουτ) στο 72΄, διπλασίασε τα τέρματά της στο 74΄ . Ο Ασίς εκτέλεσε με πάσα το φάουλ, ο Μαργκάσα έκανε το σουτ, με την μπάλα να καταλήγει στον Αλαμπί, ο οποίος με δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι "έγραψε" το 2-0.

Στη συνέχεια κι αφού όλα είχαν κριθεί ο ρυθμός... έπεσε, με την Ομόνοια ωστόσο να σημειώνει και τρίτο γκολ με τον Ονησίφορο Ρουσιά στις καθυστερήσεις, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό σκορ.

ΕΝΠ: Μάστρου, Δ. Μουλαζίμης, Τσιακλής, Καντέρο, Γκάβριτς, Λόπες, Κοσμά (61΄ Τόφας), Αρέστη, Kίττος (46΄ Σωτηρίου), Κολάνης (75΄ Ζαννέττου), Ανγκούλο.

OΜΟΝΟΙΑ: Μορέιρα, Θερβέρα, Μαργκάσα, Σερφά, Αλαμπί, Λεάντρο, Αγκουιάρ, Ασίς, Σκέμπρι (79΄ Τέιλορ), Πλατινί (83΄ Ρουσιάς), Αλίπιο (89΄ Μενγκόλο).

Κίτρινες Κάρτες: Τσιακλής - Πλατινί.

** Στο παιχνίδι του Α΄ Γύρου η Ομόνοια είχε επικρατήσει με 4-0.

** Με δύο αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα της 14ης αγωνιστικής με αντίπαλο το ΑΠΟΕΛ παρέταξε την ΕΝΠ ο Νίκος Ανδρονίκου. Ο Κίττος πήρε τη θέση του Γκαλ και ο Κολάνης του Γουίλλιαμ.

** Με πέντε αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα της 14ης αγωνιστικής με αντίπαλο την Ανόρθωση παρέταξαν την Ομόνοια οι Κάσερες και Μπούις. Ο Θερβέρα πήρε τη θέση του Κυριάκου, ο Αλαμπί του Αντράντε, ο Λεάντρο του Σκαραμοτσίνο, ο Αγκουιάρ του Σοάρες και ο Αλίπιο του Γκικίεβιτς.

** Πρώτη παρουσία για τον Αλίπιο στο αρχικό σχήμα της Ομόνοιας σε αγώνα πρωταθλήματος.

** Στο γήπεδο βρέθηκε και ο νέος τεχνικός της Ομόνοιας, Μιγκέλ Άνχελ Λοτίνα.

** Πρώτο φετινό γκολ για τον Αλίπιο στο πρωτάθλημα.

** Δεύτερο φετινό γκολ για τον Αλαμπί στο πρωτάθλημα.

** Το παιχνίδι παρακολούθησε και ο προπονητής του Απόλλωνα, Χριστάκης Χριστοφόρου, αφού ως γνωστόν η Ομόνοια είναι η επόμενη αντίπαλος της ομάδας του στο πρωτάθλημα.

** Πρώτη φετινή εμφάνιση για τον Ονησίφορο Ρουσιά στο πρωτάθλημα.

** Πρώτο φετινό γκολ για το Ρουσιά στο πρωτάθλημα.

** Ο Χρίστος Μάστρου είναι ο μοναδικός ποδοσφαιριστής της ΕΝΠ που έχει αγωνιστεί και στα δεκαπέντε παιχνίδια πρωταθλήματος χωρίς να έχει χάσει λεπτό.

** Ο Μορέιρα είναι ο μοναδικός ποδοσφαιριστής της Ομόνοιας που έχει αγωνιστεί και στα δεκαπέντε παιχνίδια πρωταθλήματος χωρίς να έχει χάσει λεπτό.

** Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Ομόνοια και δεύτερη συνεχόμενη ήττα για την ΕΝΠ.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν o Xαράλαμπος Σκαπούλλης, με βοηθούς τους Μάριο Δημητριάδη και Μιχάλη Μαρίνου, ενώ τέταρτος ήταν ο Δημήτρης Μασιάς.