Ά(Χ)αρη ισοπαλία (Δηλώσεις / Φώτος)

25.01.2014 - 16:51

Ισόπαλη 1-1 τελείωσε η αναμέτρηση ανάμεσα στη Νέα Σαλαμίνα και την ΕΝΠ, που διεξήχθη το απόγευμα του Σαββάτου (25/01) στο κεκλεισμένων των θυρών "Αμμόχωστος-Επιστροφή", στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής. Ένα αποτέλεσμα που δεν ικανοποιεί καμία από τις δύο ομάδες, στην προσπάθεια που κάνουν για παραμονή στην κατηγορία. Οι "βυσσινί"... άνοιξαν το σκορ με τον Τόφα στο 77΄ και οι "ερυθρόλευκοι" ισοφάρισαν με το Ρόκε στο 86΄.

To παχνίδι ήταν μέτριο στα πρώτα είκοσι λεπτά και χρειάστηκε να περάσουν 23 λεπτά για να καταγραφεί η πρώτη καλή φάση. Ο Εζέ έκανε το σουτ, με το Μάστρου να αποκρούει, και στην επαναφορά ο Νιγηριανός έκανε νέο σουτ, με τον Τσιγκουίνι να απομακρύνει.

Απ' εκεί και πέρα η υπεροχή ήταν εναλλασσόμενη, με την ομάδα του Νεόφυτου Λάρκου να έχει ακόμα μία καλή στιγμή στο 43΄, όταν μετά από σέντρα του Ψιάνου, ο Εζέ προσπάθησε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με το χέρι, με αποτέλεσμα να δεχθεί την κίτρινη κάρτα και το 0-0 να παραμείνει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή για το πρώτο 45λεπτο.

Στην επανάληψη, οι "ερυθρόλευκοι" ήταν η ομάδα που μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και στο 52΄ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να... ανοίξει το σκορ, όταν ο Βαττής προ κενής εστίας και μετά από γύρισμα του Ρόκε δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Μάστρου.

Η γηπεδούχος ήταν αυτή που επεδίωκε να πάρει το τρίποντο και στο 67΄ και στο 74΄ αντίστοιχα έχασε δύο ευκαιρίες με τον Πάντο. Τα δύο σουτ του Κύπριου επιθετικού πέρασαν μόλις άουτ, με αποτέλεσμα το 0-0 να παραμένει.

Μάλιστα και κόντρα στη ροή του αγώνα, οι "βυσσινί"... άνοιξαν το σκορ. Μπαλιά του Αρέστη προς τον Τόφα, ο οποίος πρόλαβε στην έξοδο το Σέτκους κι "έγραψε" το 1-0 στο 77΄.

Η Νέα Σαλαμίνα, όμως, δεν τα παράτησε και "πάλεψε" για το γκολ το οποίο έμελλε να... έρθει στο 86΄, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρόκε, ο οποίος και διαμόρφωσε το τελικό σκορ, αφού παρά τις ευκαιρίες της ομάδας του Λάρκου τόσο στο 89΄, όταν ο Πάντος δεν μπόρεσε να... σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα, όσο και στο τρίτο λεπτο των καθυστερήσεων, όταν ο Εζέ υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ και δεν μέτρησε το γκολ που σημείωσε, αλλά και ένα λεπτό αργότερα, όταν ο Ρόκε σούταρε άουτ, τίποτα δεν έμελλε να αλλάξει.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Σέτκους, Ψιάνος (80΄ Ζιλέ), Μιντίκκης, Μοντέιρο, Καλογέρης, Τσούρτσουριτς, Ντομπρασίνοβιτς, Παναγή (64΄ Πάντος), Βαττής (64΄ Σκβορτς), Ρόκε, Εζέ.

ΕΝΠ: Μάστρου, Μουλαζίμης (49΄ Κολάνης / 78΄ Τσιακλής), Τσιγκουίνι, Γκάβριτς, Καντέρο, Γουίλιαμ (59΄ Ανγκούλο), Ντε Σόουζα, Αρέστη, Τόφας, Κοσμά, Ζαννέτου.

Κίτρινες Κάρτες: Παναγή, Εζέ, Σέτκους, Τσούρτσουριτς (4η) - Γκάβριτς, Κολάνης, Κοσμά, Τόφας.

** Στον αγώνα του Α΄ Γύρου η Νέα Σαλαμίνα είχε επικρατήσει με 1-0.

** Με δύο αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα κυπέλλου με αντίπαλο τον Απόλλωνα παρέταξε τη Νέα Σαλαμίνα ο Νεόφυτος Λάρκου. Ο Μοντέιρο πήρε τη θέση του Σκβορτς και ο Εζέ του Παύλου.

** Με δύο αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα της 17ης αγωνιστικής με αντίπαλο την ΑΕΚ παρέταξε την ΕΝΠ ο Νίκος Ανδρονίκου. Ο Γουίλιαμ πήρε τη θέση του Κολάνη και ο Σόουζα του Τσιακλή.

** Αυτό ήταν το πρώτο εντός έδρας παιχνίδι πρωταθλήματος που κάθισε στον πάγκο της Νέας Σαλαμίνας ο Νεόφυτος Λάρκου.

** Το επίσημό του ντεμπούτο με τη φανέλα της Νέας Σαλαμίνας πραγματοποίησε ο Βίνσεντ Εζέ.

** Το επίσημό του ντεμπούτο με τη φανέλα της ΕΝΠ πραγματοποίησε ο Ζουλιέν Φερνάντες Ντε Σόουζα.

** Αναγκαστική η αλλαγή του Μουλαζίμη με τον Κολάνη στο 49΄, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

** Πρώτο φετινό γκολ για το Γιώργο Τόφα στο πρωτάθλημα.

** Τέταρτο φετινό γκολ για τον Έλιο Ρόκε στο πρωτάθλημα.

** Τέσσερις κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Τσούρτσουριτς και θα απουσιάσει από τον επόμενο αγώνα πρωταθλήματος της Νέας Σαλαμίνας με αντίπαλο την ΑΕΛ στη Λεμεσό.

** Ο Μάστρου είναι ο μοναδικός ποδοσφαιριστής της ΕΝΠ που έχει αγωνιστεί και στα δεκαοκτώ παιχνίδια πρωταθλήματος χωρίς να έχει χάσει λεπτό.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Λούκας Σωτηρίου, με βοηθούς τους Μάριο Δημητριάδη και Χριστάκη Σπανό, ενώ τέταρτος ήταν ο Χαράλαμπος Σκαπούλλης.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ

ΝΕΟΦΥΤΟΣ ΛΑΡΚΟΥ: «Κατ'  αρχάς, εύχομαι στον Μουλαζίμη γρήγορη επιστροφή. Εκτός από τα πρώτα δέκα λεπτά που είχε τον έλεγχο η Ένωση, επιβάλαμε το ρυθμό μας και αν και δεν κάναμε σπουδαίο παιχνίδι, φτιάξαμε πολλές ευκαιρίες. Δώσαμε ξανά γκολ-δώρο στον αντίπαλο και αυτό με προβληματίζει. Καλή συνέχεια στην Ένωση, θα δούμε την επόμενη μέρα. Το πρώτο είναι η δυσκολία που έχουμε στο να σκοράρουμε που είναι και θέμα ποιότητας, το δεύτερο η ευκολία με την οποία δίνουμε την μπάλα στον αντίπαλο και το τρίτο, κάτι που όλοι βλέπετε και ξέρετε σε κάθε παιχνίδι».

ΝΙΚΟΣ ΑΝΔΡΟΝΙΚΟΥ: «Είχαμε ένα δυνατό παρά τεχνικό αγώνα, με αρκετά λάθη και από τις δύο ομάδες. Παρόλα αυτά δημιουργήθηκαν ευκαιρίες και στις δύο εστίες. Υπήρχαν κάποια διαστήματα που ήμασταν καλύτεροι από τη Νέα Σαλαμίνα, όμως πρέπει να παραδεχθούμε ότι ήταν ο αντίπαλος που βρήκε πιο ξεκάθαρες ευκαιρίες και θα μπορούσε να πάρει τη νίκη. Λυπούμαστε που στο τέλος δεχθήκαμε το γκολ, όμως επαναλαμβάνω ότι η Νέα Σαλαμίνα δικαιούταν κάτι περισσότερο. Πήραμε ένα βαθμό και η συνέχεια εξακολουθεί να είναι δύσκολη για μας. Εμείς θέλαμε τη νίκη για να πλησιάσουμε τις ομάδες που είναι πάνω από εμάς. Έχουμε τώρα το ματς της Τετάρτης για το κύπελλο με τον Εθνικό και μετά θα κοιτάξουμε το παιχνίδι με τον Άρη».