Φτερουγίζει... προς την κορυφή (Δηλώσεις / Φώτος)

24.11.2013 - 19:53

Μεγάλη νίκη για τον Ερμή Αραδίππου, αφού το βράδυ της Κυριακής (24/11) επικράτησε με 1-0 της Νέας Σαλαμίνας στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής και πλέον απέχει μόλις ένα βαθμό από την κορυφή, διευρύνοντας παράλληλα το αήττητό του σερί στα εννιά παιχνίδια. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημειώθηκε μόλις στο 1΄.

Μόλις στο 1΄ οι "φτεροπόδαροι" ευτύχησαν να... ανοίξουν το σκορ, όταν μετά από γύρισμα του Ταγκμπατζούμι, ο Σεσίνια με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια η μπάλα χτύπησε στο σώμα του τερματοφύλακα της Νέας Σαλαμίνας, Ερνέστας Σέτκους, και κατέληξε στα δίχτυα.

Αυτό το γκολ... έδωσε ακόμα περισσότερη ώθηση στους τυπικά γηπεδούχους, οι οποίοι έχασαν ευκαιρίες και για ένα δεύτερο γκολ. Στο 5΄ η κεφαλιά του Ταγκμπατζούμι... έφυγε άουτ, στο 7΄ ο Σέτκους απέκρουσε σε κόρνερ το σουτ του Παουλίνιο, ενώ στο 18΄ ο Ενρίκε από καλή θέση πλάσαρε άουτ.

Απ' εκεί και πέρα η ομάδα του Νίκου Παναγιώτου έλεγξε το ρυθμό και χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα προφύλαξε το υπέρ του προβάδισμα, αφού με εξαίρεση την εκτέλεση φάουλ του Λεόν, που... έφυγε άουτ στο 45΄ δεν... απειλήθηκε ιδιαίτερα.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Δημήτρη Καλαϊτζίδη ήταν καλύτερη, αλλά στη μεγαλύτερη ευκαιρία που βρήκε στο 68΄... σταμάτησε πάνω στον Αραμπατζή. Ο Ελλαδίτης κήπερ απέκρουσε τα σουτ των Εντιαγέ και Λαλίν, διατηρώντας ανέπαφη την εστία του, ενώ και στο 80΄ το σουτ του Τσούρτσουριτς... έφυγε άουτ, με αποτέλεσμα το 1-0 να παραμείνει μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του Δημήτρη Μασιά.

ΕΡΜΗΣ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ: Αραμπατζής, Παουλίνιο, Τσίνα, Ζάρκοβιτς, Ντε Πίνα, Μαθιοὐ, Αλίμι, Σεσίνια (70΄ Δημητρίου), Μοράν (89΄ Σαμάρα), Ταγκμπατζούμι (75΄ Μέλο), Ενρίκε.

NEA ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Σέτκους, Ψιάνος, Μιντίκκης, Μοντέιρο, Ντομπρασίνοβιτς, Λεόν, Τσούρτσουριτς, Πάντος (59΄ Λαλίν), Βαττής, Ρόκε, Εντιαγέ.

Κίτρινες Κάρτες: Ενρίκε (4η), Τσίνα - Μοντέιρο, Βαττής.

** Με τέσσερις αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα της 9ης αγωνιστικής με αντίπαλο την ΑΕΚ παρέταξε τον Ερμή Αραδίππου  ο Νίκος Παναγιώτου. Ο Ντε Πίνα πήρε τη θέση του Σαμάρα, ο Μαθιού του Μέλο, ο Αλίμι του Ντε Αζεβέδο και ο Ταγκμπατζούμι του Μαχράντζε.

** Με τρεις αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα της 9ης αγωνιστικής με αντίπαλο τον Άρη παρέταξε τη Νέα Σαλαμίνα ο Δημήτρης Καλαϊτζίδης. Ο Τσούτσουριτς πήρε τη θέση του Ταραλίδη, ο Πάντος του Δημοσθένους και ο Ρόκε του Σκβορτς.

** Για πρώτη φορά ο Αλίμι τέθηκε αντίπαλος της πρώην του ομάδας.

** Αναγκαστική η αλλαγή του Πάντου με το Λαλίν στο 59΄, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

** Τέσσερις κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Ενρίκε και θα απουσιάσει από τον επόμενο αγώνα πρωταθλήματος του Ερμή με αντίπαλο τον Άρη στη Λεμεσό.

** Οι Ζάρκοβιτς και Τσίνα είναι οι μοναδικοί ποδοσφαιριστές του Ερμή Αραδίππου που έχουν αγωνιστεί και στα δέκα παιχνίδια πρωταθλήματος χωρίς να έχουν χάσει λεπτό.

** Ο Λεόν είναι ο μοναδικός ποδοσφαιριστής της Νέας Σαλαμίνας που έχει αγωνιστεί και στα δέκα παιχνίδια πρωταθλήματος χωρίς να έχει χάσει λεπτό.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Δημήτρης Μασιάς, με βοηθούς τους Ανδρέα Ανδρέου και Μάριο Καλογήρου, ενώ τέταρτος ήταν ο Λούκας Σωτηρίου.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ

ΝΙΚΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ: "Σήμερα είχαμε ένα παιχνίδι απέναντι σε μια από τις καλύτερες ομάδες στο πρωτάθλημα και χωρίς σκοπιμότητες. Προετοιμαστήκαμε καλά κατά τη διάρκεια της διακοπής και μετά τις δύο συνεχόμενες ισοπαλίες θέλαμε οπωσδήποτε τη νίκη. Ευτυχήσαμε να πετύχουμε ένα γρήγορο γκολ και μπορούσαμε και για ένα δεύτερο. Στο δεύτερο ημίχρονο η Νέα Σαλαμίνα είχε μια ευκαιρία για να φέρει το παιχνίδι στα ίσια και δεν τα κατάφερε. Οι παίκτες μου μπορεί να μην είχαν την παρουσία άλλων παιχνιδιών, αλλά κατάφεραν να πάρουν το ζητούμενο. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Ίσως η ισοπαλία να ήταν πιο δίκαιη μετά και το δεύτερο ημίχρονο, όμως έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Καλή συνέχεια στον Δημήτρη Καλαιτζίδη και στο μεγάλο κόσμο της Νέας Σαλαμίνας".

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΑΛΑΪΤΖΙΔΗΣ: "Με την αγωνιστική παρουσία και των δύο ομάδων σήμερα δείξαμε ότι μπορούμε να κάνουμε πιο ενδιαφέρον το πρωτάθλημα και να απειλήσουμε τους μεγάλους. Πληρώσαμε... το κακό μας ξεκίνημα και τα λάθη μας στην αρχή. Στη συνέχεια ανεβήκαμε, όμως οι λάθος τελικές πάσες και επιλογές δεν μας επέτρεψαν να σκοράρουμε. Η συγκυρία των πολλών τραυματισμών μας στοίχισε, καθώς σε κάθε αγώνα φέρνουμε και παίκτες από τη δεύτερη ομάδα και τέτοιες απουσίες μας στοιχίζουν. Μετά τον Ιανουάριο θα ενισχυθούμε και θα είμαστε ακόμα καλύτεροι".