Ματσάρα (Χ)ωρίς νικητή (Φώτος)

08.12.2013 - 18:54

Σ' ένα καταπληκτικό παιχνίδι που διεξήχθη το απόγευμα της Κυριακής (08/12) στο ΓΣΠ, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής, Ομόνοια και Ερμής αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2, με το τελικό σκορ να αφήνει περισσότερο ικανοποιημένους τους φιλοξενούμενους, βάσει και της εξέλιξης του αγώνα στα τελευταία του λεπτά. Οι "φτεροπόδαροι"... άνοιξαν το σκορ με τον Παουλίνιο στο 22΄, με τους "πράσινους" να φέρνουν τα κάτω πάνω με τον Αντράντε, ο οποίος σκόραρε δις στο 54΄ και στο 80΄. Η ομάδα του Νίκου Παναγιώτου, ωστόσο, αποδείχθηκε πολύ σκληρή για να... πεθάνει και με γκολ του Παπαθανασίου στο 84΄ κατάφερε να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας.

Καλύτερα ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Ερμής, ο οποίος μόλις στο 5΄ έκανε αισθητή την παρουσία του, αφού μετά από λάθος του Αλαμπί, ο Μορέιρα πρόλαβε με αυτοθυσία τον Ενρίκε και απεσόβησε τον κίνδυνο.

Με την πάροδο του χρόνου, η Ομόνοια ισορρόπησε το παιχνίδι και προσπάθησε να... απειλήσει -με τη σειρά της- την αντίπαλη εστία, χάνοντας στο 15΄ την πρώτη της ευκαιρία στην αναμέτρηση, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Σοάρες η κεφαλιά του Γκικίεβιτς... έφυγε άουτ.

Στην τρίτη καλή φάση στον αγώνα, ἐντεκα λεπτά αργότερα, η ομάδα του Νίκου Παναγιώτου, η οποία δεν... φοβήθηκε τη μεγάλη της αντίπαλο, ευτύχησε να... ανοίξει το σκορ. Μετά από λάθη στην άμυνα των "πρασίνων", ο Παουλίνιο πήρε την μπάλα από τον Αλίμι και μόνος μέσα από την περιοχή... νίκησε με αριστερό σουτ το Μορέιρα, "γράφοντας" το 1-0 για τους "φτεροπόδαρους".

Μάλιστα, αυτό το γκολ επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να ελέγξουν το ρυθμό του αγώνα και στο 29΄ έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, όταν ο Μορέιρα απέκρουσε το ψηλοκρεμαστό σουτ του Αλίμι και στη συνέχεια ο Λεάντρο απομάκρυνε προ της γραμμής.

Ακολούθως και για ένα τέταρτο περίπου δεν καταγράφηκε κάποια σπουδαία φάση, με την Ομόνοια να διαμαρτύρεται στο 41΄ για το μη καταλογισμό πέναλτι για ανατροπή του Τέιλορ -σύμφωνα με τον τηλεοπτικό φακό υπάρχει επαφή του Αμερικανού με τον Tσίνα, χωρίς ωστόσο να ξεκαθαρίζει κατά πόσον ήταν αρκετή για να ανατρέψει τον Τέιλορ-, ενώ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων... πλησίασε την ισοφάριση, όταν το σουτ του Σκέμπρι... έφυγε μόλις άουτ.

Στην επανάληψη, ο Ερμής μπήκε και πάλι πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες για να αποκτήσει σαφές προβάδισμα για τη νίκη.

Στο 48΄ ο Ταγκμπατζούμι βρέθηκε μόνος απέναντι στο Μορέιρα, αλλά σούταρε άουτ, ενώ στο 50΄ ο Πορτογάλος κήπερ απέκρουσε το σουτ του Μοράν, ο οποίος επίσης είχε βρεθεί μόνος απέναντι από τον πορτιέρε των "πρασίνων".

Κόντρα στη ροή του αγώνα, η γηπεδούχος κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια. Σέντρα του Μαργκάσα από τα αριστερά και ο Αντράντε λίγο πιο μπροστά από το ύψος του πέναλτι με καρφωτή κεφαλιά... νίκησε τον Αραμπατζή, "γράφοντας" το 1-1 στο 54΄.

Το γκολ της ισοφάρισης... έδωσε φτερά στο "τριφύλλι" και τρία λεπτά αργότερα έφτασε μία... ανάσα από το 2-1, αλλά ο Ντε Πίνα απομάκρυνε προ της γραμμής το σουτ του Σκέμπρι.

Ακολούθως και μέσα σ' ένα δίλεπτο καταγράφηκαν δύο καλές φάσεις. Στο 75΄ ο Ερμής... απείλησε με τον Παουλίνιο, ο οποίος από το ύψος της περιοχής σούταρε άουτ, ενώ ένα λεπτό αργότερα η ομάδα του Τόνι Σαβέφσκι έχασε μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματά της, όταν ο Αραμπατζής απέκρουσε το σουτ του Σκέμπρι.

Ότι δεν κατάφερε ο Μαλτέζος, το πέτυχε και πάλι ο Ζοάο Πάολο Αντράντε στο 80΄. Ο σπουδαίος Πορτογάλος πήρε την πάσα με το τακουνάκι από το Σκέμπρι και με πλασέ από το ύψος της περιοχής... νίκησε για δεύτερη φορά τον Αραμπατζή, δίνοντας πλέον προβάδισμα στην ομάδα του με 2-1.

Η ομάδα της Αραδίππου δεν είχε... πει, ωστόσο, την τελευταία της λέξη και... απάντησε άμεσα, αφού στο 84΄ και μετά από σέντρα του Παουλίνιο από δεξιά και άστοχη έξοδο του Μορέιρα, ο Παπαθανασίου με κεφαλιά ισοφάρισε σε 2-2 και διαμόρφωσε παράλληλα το τελικό σκορ, μιας και στα εναπομείναντα λεπτά τίποτα δεν έμελλε να αλλάξει...

ΟΜΟΝΟΙΑ: Μορέιρα, Κυριάκου, Μαργκάσα, Αντράντε, Αλαμπί, Σοάρες, Λεάντρο, Ασίς, Τέιλορ (60΄ Πλατινί), Σκέμπρι (82΄ Αλίπιο), Γκικίεβιτς (75΄ Μενγκόλο).

ΕΡΜΗΣ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ: Αραμπατζής, Μαχράντζε (82΄ Παπαθανασίου), Τσίνα, Ζάρκοβιτς, Ντε Πίνα, Μαθιού, Παουλίνιο, Αλίμι (62΄ Mέλο), Μοράν, Ταγκμπατζούμι (67΄ Σεσίνια), Ενρίκε.

Κίτρινες Κάρτες: Αλαμπί, Αντράντε, Γκικίεβιτς, Λεάντρο - Μαθιού, Ενρίκε, Παουλίνιο.

** "Κόπηκαν" 9.531 εισιτήρια.

** Με τρεις αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα της 11ης αγωνιστικής με αντίπαλο τον Εθνικό Άχνας παρέταξε την Ομόνοια ο Τόνι Σαβέφσκι. Ο Κυριάκου πήρε τη θέση του Θερβέρα, ο Λεάντρο του Αγκουιάρ και ο Τέιλορ του Πλατινί.

** Με μία αλλαγή σε σχέση με τον αγώνα της 11ης αγωνιστικής με αντίπαλο τον Άρη παρέταξε τον Ερμή Αραδίππου ο Νίκος Παναγιώτου. Ο Ενρίκε πήρε τη θέση του Σεσίνια.

** Επανεμφάνιση για το Λεάντρο στο αρχικό σχήμα της Ομόνοιας μετά τις 29 Σεπτεμβρίου και το ισόπαλο 0-0 με την ΑΕΛ.

** Δεύτερη παρουσία του Τέιλορ στο αρχικό σχήμα της Ομόνοιας σε αγώνα πρωταθλήματος. Η πρώτη ήταν στις 6 Οκτωβρίου και στην εκτός έδρας νίκη επί της Αλκής με 1-0.

** Πρώτο φετινό γκολ για τον Παουλίνιο στο πρωτάθλημα.

** Τέσσερις κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Μαθιού και θα απουσιάσει από τον επόμενο αγώνα πρωταθλήματος του Ερμή Αραδίππου με αντίπαλο την Ανόρθωση στο γήπεδο "Αμμόχωστος".

** Την αναμέτρηση παρακολούθησε και ο προπονητής του ΑΠΟΕΛ, Γιώργος Δώνης, αφού ως γνωστόν η Ομόνοια θα είναι η επόμενη αντίπαλος της ομάδας του στο πρωτάθλημα.

** Με τα δύο γκολ που σημείωσε ο Αντράντε έφτασε τα 4 στο φετινό πρωτάθλημα.

** Το επίσημό του ντεμπούτο με τη φανέλα της Ομόνοιας πραγματοποίησε ο Τζάστιν Μενγκόλο.

** Πρώτο γκολ του Παπαθανασίου στο φετινό πρωτάθλημα.

** Ο Ερμής παρέμεινε αήττητος για 11η σερί αγωνιστική.

** Η Ομόνοια παραμένει αήττητη από την 3η αγωνιστική.

** Οι Αντρἀντε και Μορέιρα είναι οι μοναδικοί ποδοσφαιριστές της Ομόνοιας που έχουν αγωνιστεί και στα δώδεκα παιχνίδια πρωταθλήματος χωρίς να έχουν χάσει λεπτό.

** Οι Ντράγκαν Ζάρκοβιτς και Ζοάο Πέδρο Γκονσάλβες (Τσίνα) είναι οι μοναδικοί ποδοσφαιριστές του Ερμή Αραδίππου που έχουν αγωνιστεί και στα δώδεκα παιχνίδια πρωταθλήματος χωρίς να έχουν χάσει λεπτό.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Γιάννης Αναστασίου, με βοηθούς τους Μιχάλη Σωτηρίου και Αγγέλα Κυριάκου, ενώ τέταρτος ήταν ο Δημήτρης Μασιάς.