Μέτριο παιχνίδι και... συμβιβασμός (Φώτος)

15.03.2014 - 19:52

Ισόπαλη 1-1 τελείωσε η σπουδαιότερη αναμέτρηση της 25ης αγωνιστικής ανάμεσα στον Ερμή Αραδίππου και την Ομόνοια, που διεξήχθη το βράδυ του Σαββάτου (15/03) στο γήπεδο "Αμμόχωστος". Η ομάδα του Κώστα Καϊάφα... άνοιξε το σκορ με το Σκέμπρι στο 76΄ και η ομάδα του Νίκου Παναγιώτου ισοφάρισε με το Μανού στο 79΄.

Μέτριο παιχνίδι στο πρώτο ημίωρο, με τους γηπεδούχους να ξεκινούν καλύτερα και τους φιλοξενούμενους με την πάροδο του χρόνου να ισορροπούν και να βγαίνουν με αξιώσεις μπροστά από την εστία του Αραμπατζή.

Στο 7΄ ο Αλαμπί πρόλαβε τον Ταγκμπατζούμι προτού πασάρει στον αμαρκάριστο Παουλίνιο, ενώ στο 23΄ ο Ρούμπιο έκανε το γύρισμα προς το Σκέμπρι, χωρίς ωστόσο οι ποδοσφαιριστές της Ομόνοιας να μπορέσουν να... τελειώσουν τη φάση, όπως θα ήθελαν.

Στη συνέχεια και συγκεκριμένα στο 25΄, οι "πράσινοι" ζήτησαν πέναλτι για ανατροπή του Φερνάντες από τον Τσίνα. Είναι δύσκολη φάση καθώς κάνει μία μικρή κίνηση πρώτα ο Φερνάντες προς τον Τσίνα και στη συνέχεια ο αμυντικός του Ερμή πέφτει πάνω του ρίχνοντάς τον στο έδαφος.

Ακολούθως, το "τριφύλλι" είχε ακόμα μία καλή στιγμή, όταν ο Αραμπατζής απέκρουσε το σουτ του Λεάντρο στο 36΄, με τους "φτεροπόδαρους" να... απαντούν πέντε λεπτά αργότερα, όταν η κεφαλιά του Μοράν... έφυγε μόλις άουτ.

Αυτές ήταν και οι καλύτερες φάσεις του πρώτου μέρους, το οποίο τελείωσε ισόπαλο χωρίς τέρματα.

Όπως και το πρώτο μέρος, έτσι και το δεύτερο... κινήθηκε στη μετριότητα, με τις δύο ομάδες να μην δημιουργούν κάποιες καλές φάσεις μέχρι και το 70΄, με αποτέλεσμα να έπρεπε να περάσουν 27 λεπτά στην επανάληψη έτσι ώστε να καταγραφεί μία καλή φάση, όταν ο Εφραίμ έκανε το σουτ, με την μπάλα να... φεύγει άουτ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ωστόσο, και συγκεκριμένα στο 76΄ οι "πράσινοι" ήταν πιο εύστοχοι κι ευτύχησαν να... ανοίξουν το σκορ. Εκτέλεση φάουλ του Αλίπιο και ο Σκέμπρι με κεφαλιά... νίκησε τον Αραμπατζή, "γράφοντας" παράλληλα το 1-0.

Δεν έμελλε, όμως, να κρατήσουν για πολύ οι πανηγυρισμοί της ομάδας του Κώστα Καϊάφα, αφού τρία λεπτά αργότερα και μετά από ολιγωρία της άμυνας της Ομόνοιας σε σέντρα του Τσίνα, ο Μανού με δυνατό σουτ έφερε το παιχνίδι στα ίσια, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό σκορ.

ΕΡΜΗΣ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ: Αραμπατζής, Μαχράντζε, Ντε Πίνα, Τσίνα, Ταραλίδης, Μπέμπα, Αλίμι, Παουλίνιο, Μοράν (59΄ Μανού), Ταγκμπατζούμι (84΄ Δημητρίου), Ενρίκε (69΄ Οκκάς).

ΟΜΟΝΟΙΑ: Μορέιρα, Κυριάκου, Αλαμπί, Σερφά, Σκαραμοτσίνο, Λεάντρο, Μαργκάσα, Φερνάντες (62΄ Αλίπιο), Εφραίμ (77΄ Πλατινί), Σκέμπρι, Ρούμπιο (84΄ Τέιλορ).

Κίτρινες Κάρτες: Ταγκμπατζούμι (4), Αλίμι - Σερφά, Σκαραμοτσίνο.

** Στον αγώνα του Α΄ Γύρου οι δύο ομάδες είχαν αναδειχθεί ισόπαλες 2-2.

** Χωρίς αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα κυπέλλου με αντίπαλο την ΑΕΚ παρέταξε τον Ερμή Αραδίππου ο Νίκος Παναγιώτου.

** Με τέσσερις αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα της 24ης αγωνιστικής με αντίπαλο τον Εθνικό Άχνας παρέταξε την Ομόνοια ο Κώστας Καϊάφας. Ο Κυριάκου πήρε τη θέση του Θερβέρα, ο Λεάντρο του Σερτζίνιο, ο Φερνάντες του Πλατινί και ο Εφραίμ του Ρουσιά.

** Επίσημο ντεμπούτο για τον Κώστα Καϊάφα στον πάγκο της Ομόνοιας.

** Τέσσερις κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Μάρκο Ταγκμπατζούμι και θα απουσιάσει από τον επόμενο αγώνα πρωταθλήματος του Ερμή με αντίπαλο την Ανόρθωση στο "Αντώνης Παπαδόπουλος".

** Με το γκολ που σημείωσε ο Σκέμπρι έφτασε τα 11 στο φετινό πρωτάθλημα.

** Πρώτο γκολ για το Μανού στο φετινό πρωτάθλημα.

** Αήττητος παραμένει εντός έδρας ο Ερμής Αραδίππου, ο οποίος ολοκλήρωσε την κανονική φάση με 9 νίκες και τέσσερις ισοπαλίες (με ΑΕΛ, Ανόρθωση, Απόλλωνα και Ομόνοια).

** Ο Ζοσέ Μορέιρα είναι ο μοναδικός ποδοσφαιριστής της Ομόνοιας που έχει αγωνιστεί και στα 25 παιχνίδια πρωταθλήματος χωρίς να έχει χάσει λεπτό.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Γιάννης Αναστασίου, με βοηθούς τους Σωτήρη Βίκτωρος και Ανδρέα Ανδρέου, ενώ τέταρτος ήταν ο Λούκας Σωτηρίου.