Ματσάρα, με έξι γκολ και από ένα βαθμό (Φώτος)

23.04.2014 - 17:16

Μετά από ένα εξαιρετικό παιχνίδι, με πολλές συγκινήσεις και πολλά γκολ στο "ΓΣΠ", Ομόνοια και Ερμής έμειναν στο ισόπαλο 3-3. Καλύτεροι οι "πράσινοι" στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα, προηγήθηκαν με 1-0 και 3-1 εντούτοις δεν μπόρεσαν να πανηγυρίσουν την νίκη, αφού ο Ερμής στο τελευταίο εικοσάλεπτο έκαναν την αντεπίθεσή τους, σκοράροντας δύο φορές και φέρνοντας το παιχνίδι στο ισόπαλο 3-3.

Οι επιλογές του Καϊάφα

Κάτω απ' τα γκολπόστ ήταν ο Μορέιρα, δεξί μπακ ο Κυριάκου, αριστερό μπακ ο Σκαραμοτσίνο και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Αντράντε και Σερφά. Αμυντικά χαφ οι Λεάντρο και Σερτζίνιο, σε πιο ελεύθερο ρόλο ο Φερνάντες, έξω δεξιά ο Εφραίμ, έξω αριστερά ο Ασίς και στην κορυφή της επίθεσης ο Σκέμπρι.

Οι επιλογές του Παναγιώτου

Κάτω απ' τα γκολπόστ ήταν ο Αραμπατζής, δεξί μπακ ο Μαχράντζε, αριστερό μπακ ο Σαμάρας και κεντρικό αμυντικό δίδυμο Ζάρκοβιτς και Ντε Πίνα. Αμυντικά χαφ οι Μπεμπά και Ταραλίδης, σε πιο ελεύθερο ρόλο ο Αλίμι, έξω δεξιά Μανού, έξω δεξιά ο Μοράν και στην κορυφή της επίθεσης ο Ταγκπατζούμι

Δυνατό ξεκίνημα - Γρήγορο γκολ

Ορεξάτα ξεκίνησε την αναμέτρηση η Ομόνοια, η οποία κράτησε την μπάλα και έψαξε τους διαδρόμους για να... διασπάσει την αμυντική γραμμή του Ερμή. Στο 12' ο Ασίς είχε καλό σουτ το οποίο εξουδετέρωσε ο Αραμπατζής, όμως ένα λεπτό αργότερα ο Ελλαδίτης πορτιέρο δεν είχε... απάντηση. Ο Εφραίμ πέρασε με το εξωτερικό του ποδιού εξαιρετική κάθετη πάσα στην πλάτη της άμυνας προς τον Σκέμπρι ο οποίος έγινε κάτοχος της μπάλας και πλάσαρε ιδανικά... ανοίγοντας το σκορ για τους γηπεδούχους.

Συνέχισε να έχει την υπεροχή

Η Ομόνοια συνέχισε να έχει την καθολική υπεροχή και να δείχνει ικανή για δεύτερο γκολ, πριν το τέλος του ημιχρόνου και στο 28' είχε καλή ευκαιρία με τον Εφραίμ, το σουτ του όμως έφυγε έξω. Αντίθετα ο Ερμής δεν κατάφερε να κάνει αισθητή επιθετικά την παρουσία του και συμβιβάστηκε σε παθητικό ρόλο.

Πρώτη φάση και... ισοφάριση

Εκ διαμέτρου αντίθετο το ξεκίνημα της επανάληψης, με τον Ερμή μόλις στο 48' στην πρώτη του επιθετική προσπάθεια να σκοράρει και να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα. Ο Μοράν με ωραία προσπάθεια τροφοδότησε τον Ταγκπατζούμι, ο οποίος πρόλαβε και πλάσαρε πριν τον μαρκάρει ο Αντράντε και... νίκησε τον Μορέιρα, για το 1-1.

Άμεση απάντηση με Σκέμπρι

Άμεση η απάντηση από πλευράς Ομόνοιας, η οποία δύο λεπτά αργότερα πήρε εκ νέου προβάδισμα στο σκορ. Συγκεκριμένα στο 50' ο Φερνάντες τροφοδότησε τον Σκέμπρι, αυτός... άδειασε τον Ζάρκοβιτς περνώνας την μπάλα πάνω από το σώμα του και με δυνατό αριστερό σουτ στην κίνηση, έστειλε για δεύτερη φορά σήμερα την μπάλα στα δίκτυα... γράφοντας το 2-1 για τους "πράσινους".

Η σειρά του "Λέο"

Από την ισοφάριση του Ερμή και έπειτα η Ομόνοια... έπιασε ένα φρενήρη ρυθμό και οι επιθέσεις διαδέχονταν η μία την άλλη. Έτσι, μετά το 2-1 από τον Σκέμπρι δεν άργησε να έρθει και το τρίτο γκολ, αυτή την φορά με τον Λεάντρο. Στο 57' ο Μαργκάσα εκτέλεσε φάουλ πλασαριστά στον Ασίς, αυτός έκανε την σέντρα στο πρώτο δοκάρι εκεί όπου ο Λεάντρο κινήθηκε ανενόχλητος και με ωραία κεφαλιά ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1. Μάλιστα στο 66' ο Ασίς... άγγιξε το τέταρτο γκολ, όμως το πλασέ του σταμάτησε στο δοκάρι.

Ίδιοι πρωταγωνιστές και 3-2

Η φάση του πρώτου γκολ... επαναλήφθηκε στο 71'  για τον Ερμή. Και πάλι ο Μοράν ήταν ο δημιουργός κάνοντας ατομική προσπάθεια και παράλληλο γύρισμα, και πάλι ο Ταγκπατζούμι ήταν ο εκτελεστής νικώντας τον Μορέιρα, μειώνοντας σε 3-2 και βάζοντας... εκ νέου τους φιλοξενούμενους στο παιχνίδι.

Οι αλλαγές του Παναγιώτου... 3-3!

Στο τελευταίο εικοσάλεπτο ο Ερμής τα έπαιξε όλα για όλα και ενδεικτικές είναι οι αλλαγές του Νίκου Παναγιώτου, ο οποίος πέρασε στο παιχνίδι τρεις επιθετικούς (Ενρίκε, Παπαθανασίου και Οκκά). Αυτό αποδείχθηκε σωστό, αφού στο 85' οι δύο πρώτοι συνδυάστηκαν, ο Ενρίκε ήταν ο δημιουργός και ο Παπαθανασίου ο εκτελεστής, διαμορφώνοντας το τελικό 3-3.

Γκολ - οφσάιντ

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων η Ομόνοια πέτυχε γκολ όμως ακυρώθηκε λανθασμένα ως οφσάιντ. Ο Ασίς έγινε αποδέκτης της μπάλας από δεξιά και έδωσε την ασίστ στον Ρούμπιο που σκόραρε, όμως η φάση ήταν ως μη γενόμενη αφού ο Πορτογάλος υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Μορέιρα, Κυριάκου, Σερφά, Αντράντε (66'Αλαμπί), Σκαραμοτσίνο, Σερτζίνιο, Λεάντρο, Φερνάντες (56'Μαργκάσα), Ασίς, Σκέμπρι (80'Ρούμπιο), Εφραίμ.

ΕΡΜΗΣΑραμπατζής, Μαχρνάτζε, Αλίμι (83'Οκκάς), Ζάρκοβιτς, Σαμάρας, Ταραλίδης, Μοράν, Ντε Πίνα, Μπεμπά (69'Παπαθανασίου), Ταγκπατζούμι, Μανού (55'Ενρίκε).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ασίς (4η) - Ζάρκοβιτς

*Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μάριος Νικολάου με βοηθούς τους Στέλιο Νικήτα και Πανίκο Δημητρίου.

*Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκαν οι δύο αναμετρήσεις της κανονικής διάρκειας. Ισοπαλία 2-2 στο "ΓΣΠ" και ισοπαλία 1-1 στο "Αμμόχωστος".

*Απέναντι στον Ερμή στο "Αμμόχωστος" πραγματοποίησε ντεμπούτο στον πάγκο της Ομόνοιας ο Κώστας Καϊάφας.

*Πριν από την έναρξη του αγώνα, η διοίκηση της Ομόνοιας βράβευσε τον τυφλό οπαδό της Μάριο Βουρή. Στον φίλο της ομάδας δόθηκαν δύο φανέλες, μία ποδοσφαίρου και μία βόλεϊ υπογεγραμμένες από τους ποδοσφαιριστές.

*Αναγκαστική ήταν η αλλαγή του Αντράντε με τον Αλαμπί λόγω τραυαμτισμού του πρώτου.

*Τέσσερις κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Νούνο Ασίς και θα απουσιάσει από το επόμενο παιχνίδι της Ομόνοιας, με τον Απόλλωνα.

*Με τα δύο σημεριονά του γκολ, ο Αντρές Σκέμπρι έφτασε στα 14 στο φετινό πρωτάθλημα.

*Δεύτερο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Λεάντρο Μαρκολίνι.

*Δεύτερο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Ανδρέα Παπαθανασίου, όπως και το πρώτο απέναντι στην Ομόνοια.

*Με τα δύο σημερινά ο Μάρκο Ταγκπατζούμι έφτασε στα 16 γκολ στο πρωτάθλημα.