Ανατροπή... και τέταρτος Ερμής! (Φώτος)

16.05.2014 - 19:55

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο μέρος με 1-0, αν και είχε περισσότερο στο μυαλό του την μεγάλη πρόκληση του τελικού Κυπέλλου, εντούτοις ο Ερμής ανέτρεψε τα εις βάρος του δεδομένα, επικράτησε με 2-1 της Ομόνοιας και ολοκλήρωσε το φετινό πρωτάθλημα στην 4η θέση! Ελαφρώς καλύτερη στο πρώτο μέρος η Ομόνοια, σκόραρε με αυτογκόλ του Ντε Πίνα σε προσπάθεια του Αλίπιο. Καλύτερος στην επανάληψη ο Ερμής, ισοφάρισε με τον Ταραλίδη και έφτασε στην νίκη με τον Ενρίκε, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Με την νίκη του ο Ερμής ολοκλήρωσε την σεζόν καταλαμβάνοντας την 4η θέση ενώ η Ομόνοια τελείωσε μία κάκιστη χρονιά, όντας στην 5η θέση.

Οι επιλογές του Παναγιώτου

Κάτω απ' τα γκολπόστ ήταν ο Αραμπατζής, δεξί μπακ ο Κωνσταντίνου, αριστερό μπακ ο Τσίνα και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Ζάρκοβιτς και Πίνα. Αμυντικά χαφ οι Ταραλίδης και Μπεμπά, σε πιο ελεύθερο ρόλο ο Σεσίνια, έξω δεξιά ο Μανού, έξω αριστερά ο Οκκάς και στην κορυφή της επίθεσης ο Ταγκμπατζούμι.

Οι επιλογές του Καϊάφα

Κάτω απ' τα γκολπόστ ήταν ο Μορέιρα, δεξί μπακ ο Κυριάκου, αριστερό μπακ ο Χαραλάμπους και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Σερφά και Σκαραμοτσίνο. Αμυντικά χαφ οι Ατάντα και Σερτζίνιο, σε πιο ελεύθερο ρόλο Αλίπιο, έξω δεξιά ο Εφραίμ, έξω αριστερά ο Ρούμπιο και στην κορυφή της επίθεσης  Σκέμπρι.

Από μία κλασική στο ξεκίνημα

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το παιχνίδι, αφού με την συμπλήρωση έξι λεπτών αγώνα οι δύο ομάδες έφτιαξαν από μία κλασική ευκαιρία. Αρχικά ο Ερμής στο 5' με τον Μανού ο οποίος από ύψος της μικρής περιοχής αστόχησε και στην συνέχεια στο 6' η Ομόνοια με τον Αλίπιο από πλάγια θέση να κάνει το διαγώνιο σουτ, με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω.

"Zωντάνεψε" μετά το μισάωρο

Μέχρι το μισάωρο ο ρυθμός του αγώνα άρχισε να μειώνεται όμως από το 30' και μετά οι δύο ομάδες άρχισαν να επιτίθενται ξανά. Σε εκείνο το σημείο ο Ερμής έχασε απίστευτη διπλή ευκαιρία, με τον Οκκά αρχικά το σουτ του οποίου απέκρουσε ο Μορέιρα και τον Ταγκπατζούμι στην συνέχεια έκοψε πάνω στην γραμμή σωτήρια ο Σερφά.

Αλίπιο και Ντε Πίνα... 0-1

Η απάντηση από πλευράς Ομόνοιας ήταν άμεση, δύο λεπτά αργότερα. Στο 32' της αναμέτρησης ο Εφραίμ ελίχθηκε από δεξιά και έκανε την σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, ο Αλίπιο που έγινε αποδέκτης της μπάλας έκανε το πλασέ και ο Ντε Πίνα στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα, την έστειλε στα δίκτυα της ομάδας του... ανοίγοντας το σκορ για τους "πράσινους".

Φορτσάτο ξεκίνημα και γκολ

Αποφασισμένος ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο ο Ερμής, ο οποίος μόλις στο 47' κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σεσίνια από δεξιά, ο Οκκάς έκανε την κεφαλιά, ο Μορέιρα απέκρουσε και η μπάλα αφού χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι στρώθηκε στον Ταραλίδη ο οποίος έκανε το δυνατό σουτ βρίσκοντας δίκτυα και φέρνοντας το παιχνίδι στο 1-1.

Αντίδραση με Εφραίμ και Ρουσιά

Η αντίδραση της Ομόνοιας ήρθε στο 65' και ήταν προϊόν του... τσαμπουκά του Κυριάκου. Ο δεξιός μπακ των "πρασίνων" πίεσε και κέρδισε δύο φορές την μπάλα βγάζοντας την ομάδα του στην αντεπίθεση, ο Εφραίμ έγινε κάτοχος της μπάλας από αριστερά και έκανε το φαλτσαριστό σουτ, όμως έφυγε ελάχιστα έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι. Νέα ευκαιρία για την Ομόνοια στο 73' με τον Ρουσιά, ο οποίος στην πρώτη του επαφή με την μπάλα έγινε αποδέκτης της μπαλιάς του Εφραίμ και έκανε το πλασέ από δύσκολη θέση, όμως ο Αραμπατζής είπε "όχι".

Απίστευτη διπλή και... δεύτερο από Ενρίκε

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα ο Ερμής ανέβηκε ψηλά και έδειχνε αποφασισμένος να φτάσει σο δεύτερο γκολ που θα του... κλείδωνε την 4η θέση. Στο 84' έχασε απίστευτη διπλή ευκαιρία όταν ο Ντε Πίνα έκανε την κεφαλιά και ο Μορέιρα απέκρουσε εντυπωσιακά και στην συνέχεια ο Ταγκμπατζούμι έκανε το σουτ με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω. Δύο λεπτά αργότερα όμως, μετά από σέντρα - σουτ του Μανού από δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Ενρίκε ο ποίος από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Μορέιρα... γράφοντας το 2-1 για τον Ερμή, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε ο αγώνας και ο Ερμής τερμάτισε στην 4η θέση, αφήνοντας την Ομόνοια στην 5η θέση.

ΕΡΜΗΣ: Αραμπατζής, Ζάρκοβιτς, Τσίνα, Κωνσταντίνου (36'Μαχράντζε), Ντε Πίνα, Ταραλίδης, Μπεμπά, Σεσίνια (68'Αλίμι), Μανού, Ταγκμπατζούμι, Οκκάς (74'Ενρίκε).

ΟΜΟΝΟΙΑ: Μορέιρα, Κυριάκου, Χαραλάμπους (77'Πλατινί), Σερφά, Σκαραμοτσίνο, Ατάντα, Σερτζίνιο, Αλίπιο (69'Ρουσιάς), Εφραίμ, Ρούμπιο (29'Τέιλορ), Σκέμπρι.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ταραλίδης, Μανού, Ενρίκε, Αραμπατζής - Σκαραμοτσίνο, Σερτζίνιο.

*Διαιτητής της αναμέτρησης ορίστηκε ο Κώστας Νικολάου με βοηθούς τους Νίκο Καλησπέρα και Νίκο Εγγλέζου.

* Η σημερινή είναι η τέταρτη αναμέτρηση για τις δύο ομάδες, με τις τρεις προηγούμενες να ολοκληρώνονται με ισόπαλα αποτελέσματα.

*Αναγκαστική ήταν η αλλαγή του Κωνσταντίνου με τον Μαχράντζε λόγω τραυματισμού του πρώτου.