Σεφτέ... με σούπερ Αουρέλιο (Δηλώσεις/Φώτος)

22.09.2013 - 20:56

Έχοντας σε εξαιρετική ημέρα το Μάρκο Αουρέλιο, ο Εθνικός Άχνας επικράτησε με 2-0 της Νέας Σαλαμίνας στο «Δασάκι» και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Πολύ καλύτερη η Νέα Σαλαμίνα στο πρώτο μέρος… σκόνταψε στον ανίκητο Μπούνα Κουντούλ. Άλλη ομάδα στην επανάληψη η Άχνα, που με τον Βραζιλιάνο ακραίο μπακ να έχει μία ασίστ στο 49’ (το γκολ ο Λίλιου) και ένα πανέμορφο γκολ στο 62’, έκανε… σεφτέ στον φετινό «μαραθώνιο».

Οι επιλογές του Κολομπούρδα

Κάτω απ’ τα γκολπόστ ήταν ο Κουντούλ, δεξί μπακ ο Μπαρμπούδης, αριστερό μπακ ο Αουρέλιο και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Ταλ και Σκούλιτς. Αμυντικά χαφ οι Σοάρες και Σίλας, δεξί χαφ ο Λάζιτς, αριστερό χαφ ο Λεντέσμα και επιθετικό δίδυμο οι Τσιντί και Λίλιου.

Οι επιλογές του Καλαϊτζίδη

Κάτω απ’ τα γκολπόστ ήταν ο Μπλάζιτς, δεξί μπακ ο Ψιανός, αριστερό μπακ ο Μιντίκκης και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Ντομπρασίνοβιτς και Σκβορτς. Αμυντικά χαφ οι Ταραλίδης και Τσούριουριτς, δεξί και αριστερό χαφ ήταν οι Λεόν και Ρόκε οι οποίοι άλλαζαν πτέρυγες συχνά και επιθετικό δίδυμο οι Λαλίν και Ντιαγιέ.

Α’ Μέρος

Καλός ο ρυθμός στο πρώτο τέταρτο, με τις δύο ομάδες να δείχνουν διάθεση να επιτεθούν και να ψάξουν το γρήγορο γκολ. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν μεγαλύτερη επιθετικότητα και προσπάθησαν να… χτυπήσουν στην πλάτη της άμυνας, εκμεταλλευόμενοι την ταχύτητα των γρήγορων επιθετικών τους. Η πρώτη μεγάλη φάση στο παιχνίδι ήρθε στο 15’ με τον Λαλίν να συγκλίνει ωραία από αριστερά και να μπαίνει στην περιοχή, όμως ο Κουντούλ έπεσε στα πόδια του και μπλόκαρε την μπάλα.

Όσο κυλούσαν τα λεπτά, αντί ο Εθνικός να ισορροπεί και να γίνεται απειλητικός, η Νέα Σαλαμίνα συνέχιζε να έχει την υπεροχή, παίζοντας κυρίως από τον άξονα με τους Ρόκε και Λεόν που συνέκλιναν προς το κέντρο και πραγματοποιούσαν κατά μέτωπο επιθέσεις. Στο 31’ οι «ερυθρόλευκοι» πλησίασαν πάλι στο γκολ, όμως η κεφαλιά του Ταραλίδη αποκρούστηκε από τον Κουντούλ και στο 35’ μετά από λάθος στον μεσοαμυντικό χώρο της Άχνας, ο Λαλίν από ευνοϊκή θέση αστόχησε.

Στο 36’ ο Εθνικός έκανε για πρώτη φορά αισθητή την παρουσία του, όταν ο Αουρέλιο έκανε το γύρισμα από αριστερά, Λίλιου και Τσιντί προσπάθησαν να σκοράρουν όμως ο Μπλάζιτς έδιωξε με… αυτοθυσία.

Β’ Μέρος

Εντελώς διαφορετική η εικόνα του αγώνα στην επανάληψη, με τον Εθνικό Άχνας να αντιδρά και να αρχίζει με φουλ επιθετική διάθεση, καταφέρνοντας μάλιστα στο 49’ να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Αουρέλιο και Λεντέσμα συνδυάστηκαν ωραία, ο πρώτος έκανε την σέντρα ακριβείας προς τον Λίλιου ο οποίος από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να… ανοίξει το σκορ με κεφαλιά.

Το γκολ όχι μόνο δεν έφερε οπισθοχώρηση για τον Εθνικό, ο οποίος στο 57’ είχε καλή εκτέλεση φάουλ του Αουρέλιο, με τον Μπλάζιτς να… γαντζώνει την μπάλα και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μπαρμπούδης με μια εξαιρετική επινόηση προσπάθησε να βάλει το γκολ της αγωνιστικής, από πολύ μακρινή και πλάγια θέση, όμως ο Μπλάζιτς έδιωξε με υπερένταση.

Όπως εξελισσόταν ο αγώνας, ήταν θέμα χρόνου και το δεύτερο γκολ για τους γηπεδούχους κάτι που ήρθε στο 62’. Ο Αουρέλιο συνδυάστηκε ωραία με τον Λεντέσμα και κινήθηκε μέσα στην αντίπαλη περιοχή, ο τελευταίος του πέρασε την μπάλα και ο Αουρέλιο με πλασέ στην κίνηση… έγραψε το 2-0.

Η Νέα Σαλαμίνα προσπάθησε να αντιδράσει, είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Πάντο στο 72’ όμως εξ’ επαφής… νικήθηκε από τον Κουντούλ. Στα εναπομείναντα λεπτά η Νέα Σαλαμίνα προσπάθησε, όμως ο Κουντούλ αποδείχθηκε… ανίκητος, με τον Εθνικό Άχνας να φτάνει στην νίκη με 2-0 χάρις στα γκολ των Λίλιου και Αουρέλιο.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ: Κουντούλ, Μπαρμπούδης, Αουρέλιο, Ταλ, Σκούλιτς, Σίλας, Σοάρες, Λάζιτς (94'Αμεσάν), Λεντέσμα (85’Αρόγιο), Τσιντί, Λίλιου (90’Ξενοφώντος).

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μπλάζιτς, Ντομπρασίνοβιτς, Ψιανός, Σκβορτς, Ηλία, Ταραλίδης (87’Τζερόμ), Τσούριουριτς (67’Πάντος), Λεόν, Λαλίν (83’Βαττής), Ρόκε, Ντιαγέ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Πάντος, Μπλάζιτς, Μιντίκκης.

Μικρά - Μικρά

*Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Κώστας Ψευδιώτης με βοηθούς τους Αθηνόδωρο Ιωάννου και Σωτήρη Βίκτωρος.

*Στο περσινό αντίστοιχο παιχνίδι οι δύο ομάδες εξήλθαν ισόπαλες 1-1.

*Με την ίδια εντεκάδα που χρησιμοποίησε απέναντι στην ΑΕΚ, παρέταξε την ομάδα του ο Νίκος Κολομπούρδας.

*Με μια αλλαγή σε σχέση με το παιχνίδι απέναντι στην ΑΕΚ Κουκλιών, παρέταξε την ομάδα του ο Δημήτρης Καλαϊτζίδης. Ο Μιντίκκης πήρε την θέση του Ηλία.

*Πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα για τον Εθνικό Άχνας.

*Δεύτερο γκολ στο πρωτάθλημα για τον επιθετικό του Εθνικού Λίλιου.

*Πρώτο γκολ στο πρωτάθλημα για τον αριστερό μπα της Άχνας Μάρκο Αουρέλιο.

*Για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα ο Εθνικός διατήρησε το μηδέν παθητικό.

*Δεύτερη εκτός έδρας ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια για την Νέα Σαλαμίνα.

*Όπως και στην πρώτη της ήττα, έτσι και σήμερα στην δεύτερη η Νέα Σαλαμίνα έχασε με σκορ 2-0.

*Για πρώτη φορά τέθηκε αντίπαλος με την προηγούμενη ομάδα του ο Ηλίας Βαττής.

*Εξακολουθεί να αγνοεί την νίκη στο «Δασάκι» η Νέα Σαλαμίνα από το μακρινό 2006-07.

Οι δηλώσεις των δύο τεχνικών:

Σταύρος Παπαδόπουλος: "Μπορεί στο πρώτο μέρος, η ομάδα να μην ήταν αυτή που θέλαμε, αλλά μετά στην επανάληψη εκμεταλλευτήκαμε τις ευκαιρίες μας, ήμασταν πολύ καλύτεροι, δίκαια κερδίσαμε, ήταν ένα εξαιρετικά καλό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες. Και οι δύο ομάδες έδειξαν ότι μπορούν να προσφέρουν πολλά. Ευχόμαστε καλή συνέχεια στη Νέα Σαλαμίνα".

Δημήτρης Καλαϊτζίδης: "Δεν πήραμε το επιθυμητό αποτέλεσμα, όμως εκτιμώ ότι η αδυναμία να εκτελέσουμε σε πλεονεκτικές θέσεις στο πρώτο ημίχρονο μας στοίχισε. Δώσαμε χώρο στον αντίπαλο να δημιουργήσει ευκαιρίες και να φτάσει στη νίκη στην επανάληψη. Είναι δυσάρεστο ότι απογοητεύσαμε τον κόσμο μας που ήρθε στο Δασάκι να μας υποστηρίξει και τους απογοητεύσουμε".