Τέταρτη σερί νίκη και... κορυφή (Δηλώσεις)

05.10.2013 - 19:55

Την τέταρτή του συνεχόμενη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε το απόγευμα του Σαββάτου (05/10) ο Ερμής Αραδίππου, ο οποίος επικράτησε του Εθνικού Άχνας με 2-1 μέσα στο Δασάκι. Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Λίλιου στο 43΄, ανέτρεψε τα εις βάρος του δεδομένα και με γκολ των Αζεβέδο στο 52΄ και Ενρίκε στο 73΄ πήρε ακόμα ένα σπουδαίο τρίποντο, που τον έφερε στην κορυφή της βαθμολογίας.

H ομάδα της Αραδίππου ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου μέρους και... απείλησε την εστία του Κουντούλ στο 24΄, όταν το σουτ του Αζεβέδο... πέρασε άουτ, αλλά και στο 27΄, όταν ο κήπερ των "μπλε" απέκρουσε το σουτ του Σεσίνια.

Οι "φτεροπόδαροι" συνέχισαν να πιέζουν και έχασαν ακόμα τρεις καλές ευκαιρίες μέχρι και το 42΄.

Στο 28΄ το σουτ του Αλίμι... έφυγε άουτ, στο 32΄ η προβολή του Σεσίνια επίσης δεν βρήκε στόχο, ενώ την ίδια κατάληξη είχε η κεφαλιά του Ταγκμπατζούμι στο 41΄.

Κι εκεί που όλα έδειχναν ότι είτε θα... ερχόταν το γκολ για τους φιλοξενούμενους είτε θα τελείωνε το πρώτο μέρος ισόπαλο χωρίς τέρματα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να... ανοίξουν το σκορ στο 43΄ και κόντρα στη ροή του αγώνα.

Μετά από ωραία πάσα του Μπαρμπούδη στον Τσιντί, ο τελευταίος έκανε το γύρισμα, με το Λίλιου από κοντά να "γράφει" το 1-0, το οποίο ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου, αφού παρότι ο Ερμής προσπάθησε να αντιδράσει, το σουτ του Ταγκμπατζούμι στις καθυστερήσεις... έφυγε μόλις άουτ.

Στην επανάληψη, η εικόνα της αναμέτρησης παρέμεινε η ίδια, ωστόσο αυτή τη φορά έμελλε να υπάρχει και γκολ για λογαριασμό του Ερμή.

Αφού η ομάδα της Αραδίππου... απείλησε στο 47΄ με τον Αζεβέδο, όταν το συρτό του σουτ... έφυγε άουτ, πέντε λεπτά αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Ταγκμπατζούμι και από κοντά έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Ένα λεπτό αργότερα ο Εθνικός προσπάθησε να... απαντήσει, αλλά το σουτ του Μπαρμπούδη... έφυγε μόλις άουτ, με το παιχνίδι να... παίρνει φωτιά στα εναπομείναντα λεπτά και να δημιουργούνται κι άλλες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, αφού και οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη.

Στο 62΄ ο Κουντούλ απέκρουσε σε κόρνερ την εκτέλεση φάουλ του Αζεβέδο, ενώ τρία λεπτά αργότερα το σουτ του Τσιντί μέσα από την περιοχή... πέρασε άουτ.

Στο 73΄, ωστόσο, η ευκαιρία που δημιουργήθηκε... μετατράπηκε σε γκολ και πάλι για λογαριασμό των φιλοξενούμενων. Μετά από ατομική ενέργεια του Ταγκμπατζούμι και πάσα στον Αζεβέδο, ο τελευταίος έκανε το πλασέ, με την μπάλα να... σταματά στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Ενρίκε με κεφαλιά από κοντά "έγραψε" το 2-1 για την ομάδα του Νίκου Παναγιώτου.

Ακολούθως και μέχρι τη ληξη του αγώνα καταγράφηκαν ακόμα δύο καλές φάσεις, χωρίς ωστόσο να σημειωθεί κάποιο γκολ. Στο 86΄ το μακρινό σουτ του Αλίμι... έφυγε μόλις άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα το διαγώνιο σουτ του Τσιντί απέκρουσε σε κόρνερ ο Αραμπατζής.

Έτσι, το τελευταίο σφύριγμα του Μάριου Παναγή βρήκε τους "φτεροπόδαρους" να συνεχίζουν την καταπληκτική τους πορεία, φτάνοντας πλέον τους 12 βαθμούς και τις τέσσερις σερί νίκες, εν αντιθέσει με τους "μπλε", που έμειναν στους τέσσερις βαθμούς.

EΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ: Κουντούλ, Ταλ (15΄ Λάζιτς / 74΄ Λεντέσμα), Σκούλιτς, Φραγκέσκου, Μπαρμπούδης, Αουρέλιο, Σίλας, Σοάρες, Κατσιής (57΄ Αμεσάν), Τσιντί, Λίλιου.

ΕΡΜΗΣ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ: Αραμπατζής, Παουλίνιο, Τσίνα, Ντε Πίνα, Ζάρκοβιτς, Μπεμπά, Σεσίνια (61΄ Δημητρίου), Αλίμι, Αζεβέβο (86΄ Πίτσιλλος), Ταγκμπατζούμι, Ενρίκε (90΄ Σαμάρας).

Κίτρινες Κάρτες: Σκούλιτς, Φραγκέσκου - Αλίμι, Ταγκμπατζούμι.

** Mε δύο αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα της 4ης αγωνιστικής με αντίπαλο τον Άρη παρέταξε τον Εθνικό Άχνας ο Νίκος Κολομπούρδας. Ο Φραγκέσκου πήρε τη θέση του Λεντέσμα και ο Κατσιής του Λάζιτς.

** Χωρίς αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα της 4ης αγωνιστικής με αντίπαλο την ΑΕ Κουκλιών παρέταξε τον Ερμή Αραδίππου ο Νίκος Παναγιώτου.

** Αναγκαστική η αλλαγή του Ταλ με το Λάζιτς στο 15΄, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

** Ο Λίλιου σκόραρε για τέταρτο σερί παιχνίδι -είχε σκοράρει και κόντρα σε ΑΕΚ, Νέα Σαλαμίνα και Άρη-, φτάνοντας παράλληλα τα τέσσερα γκολ στο φετινό πρωτάθλημα.

** Ο Αζεβέδο σκόραρε για τρίτο σερί παιχνίδι -είχε σκοράρει με Δόξα και ΑΕ Κουκλιών-, φτάνοντας τα έξι γκολ στο φετινό πρωτάθλημα.

** Με το γκολ που σημείωσε ο Ενρίκε έφτασε τα τρία στο φετινό πρωτάθλημα, σκοράροντας για δεύτερο σερί παιχνίδι.

*Τέταρτη συνεχόμενη νίκη για τον Ερμή που έφτασε στους 12 βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μάριος Παναγή, με βοηθούς τους Μάριο Δημητριάδη και Πανίκο Δημητρίου, ενώ τέταρτος ήταν ο Λοΐζος Παναγιώτου.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ

Σταύρος Παπαδόπουλος: "Πήραμε αυτό που μας άξιζε. Ότι δώσαμε... πήραμε. Χάσαμε όλες τις προσωπικές μάχες και δεν είχαμε την απαιτούμενη δύναμη για να πάρουμε τη νίκη. Μας βοήθησαν οι συγκυρίες, προηγηθήκαμε, όμως δεν διαχειριστήκαμε σωστά το παιχνίδι. Είναι η τρίτη φορά που προηγούμαστε και δεν παίρνουμε τη νίκη. Θα πρέπει να μας προβληματίσει αυτό. Θα δουλέψουμε στα λάθη μας για να διορθώσουμε κάποια πράγματα".

Nίκος Παναγιώτου: "Όσοι παρακολούθησαν το παιχνίδι έμειναν ευχαριστημένοι από το θέαμα. Κυμάνθηκε σε καλά επίπεδα. Ξέραμε ότι ο Εθνικός είχε αλλαγή πλάνων. Προσαρμοστήκαμε, φτιάξαμε ευκαιρίες, όμως δεν πετύχαμε γκολ. Βρεθήκαμε πίσω στο σκορ στο ημίχρονο. Πήγαμε στα αποδυτήρια και μιλήσαμε για το μεγάλο στόχο που έχουμε σε αυτά τα παιχνίδια. Στο δεύτερο ημίχρονο καταφέραμε να γυρίσουμε το παιχνίδι. Καλή συνέχεια στον Εθνικό".