Αγχωτική, αλλά πολύτιμη νίκη (Φώτος)

01.12.2013 - 19:54

Τα εύκολα... δύσκολα έκανε η Ομόνοια στον αγώνα με τον Εθνικό στο Δασάκι, που διεξήχθη το βράδυ της Κυριακής (01/12), στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος "Γλαύκος Κληρίδης", ωστόσο στο τέλος κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-1. Οι "πράσινοι" προηγήθηκαν με 2-0 χάρις σε γκολ των Αλαμπί στο 38΄ και Σκέμπρι στο 46΄, αλλά εκεί που έλεγχαν το παιχνίδι... δέχθηκαν το γκολ από τον Αουρέλιο στο 58΄ εξαιτίας μίας ολιγωρίας τους και... καρδιοχτύπησαν στο τέλος. Ο Ζοσέ Μορέιρα, ωστόσο, δήλωσε παρών και απέδειξε γιατί είναι ο καλύτερος τερματοφύλακας του πρωταθλήματος, δείχνοντας τη μεγάλη του κλάση εκεί κι όταν χρειάστηκε.

Ο αγώνας ξεκίνησε με την Ομόνοια να έχει την κατοχή της μπάλας και να... ψάχνει τον τρόπο έτσι ώστε να διασπάσει την άμυνα του Εθνικού και με τους γηπεδούχους να δίνουν χώρο και να θέλουν να... χτυπήσουν στην κόντρα.

Με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών καταγράφηκε και η πρώτη καλή φάση στην αναμέτρηση, όταν ο Κουντούλ απέκρουσε σε κόρνερ το σουτ του Σοάρες, με τον Αλαμπί στην εξέλιξη της φάσης κι αφού εκτελέστηκε το κόρνερ από το Μαργκάσα να κάνει την κεφαλιά... άουτ.

Νέα καλή στιγμή για τους "πράσινους" καταγράφηκε στο 17΄. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μαργκάσα, ο Γκικίεβιτς έκανε την κεφαλιά, με την μπάλα να... φεύγει μόλις άουτ.

Ακολούθως, η ομάδα της Άχνας... ανέβηκε κάπως και είχε μία καλή στιγμή στο 25΄, αλλά το σουτ του Τσιντί ήταν αδύναμο κι... έφυγε άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε το σουτ του ίδιου ποδοσφαιριστή στο 37΄.

Στο 38΄ το συγκρότημα του Τόνι Σαβέφσκι... απάντησε στις ευκαιρίες του Εθνικού και μάλιστα με γκολ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μαργκάσα, ο Κουντούλ έδιωξε την μπάλα με γροθιές, ο Αλαμπί πήρε το "ριμπάουντ" και με δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι "΄εγραψε" το 1-0 για το "τριφύλλι".

Μάλιστα, στο 44΄ η Ομόνοια... πλησίασε και σ' ένα δεύτερο γκολ, αλλά ο Κουντούλ απέκρουσε σε κόρνερ το δυνατό σουτ του Πλατινί, κρατώντας... ζωντανή την ομάδα του στο παιχνίδι.

Το "τριφύλλι"συνέχισε το δεύτερο μέρος από εκεί που έμεινε στο πρώτο και μόλις στο 46΄ ευτύχησε να διπλασιάσει τα τέρματά του, όταν ο Σκέμπρι με διπλή προσπάθεια και κεφαλιά... νίκησε τον Κουντούλ, "γράφοντας" το 2-0, και ενώ είχε προηγηθεί πολύ ωραίος συνδυασμός και σέντρα του Ασίς από δεξιά.

Πέντε λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά και στο 3-0, αλλά μετά τη σέντρα του Θερβέρα, το σουτ του Γκικίεβιτς... έφυγε άουτ, ενώ και στο 55΄ ο Κουντούλ απέκρουσε την κεφαλιά του Πολωνού φορ.

Εκεί που η Ομόνοια έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι, μετά από μία ολιγωρία της άμυνάς της δέχθηκε γκολ και το παιχνίδι απέκτησε και πάλι ενδιαφέρον. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν φάουλ, το οποίο εκτέλεσαν γρήγορα με τον Μπαρμπούδη και ο Αουρέλιο με σουτ εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των φιλοξενούμενων, μειώνοντας σε 2-1 στο 58΄.

Aκολούθως, χρειάστηκε να περάσουν 23 λεπτά για να καταγραφεί μία καλή φάση μπροστά από τις δύο εστίες. Συγκεκριμένα, ο Λίλιου έκανε την κεφαλιά, με το Μορέιρα να πατάει το... STOP και να διατηρεί το προβάδισμα για την ομάδα του, ενώ στο 83΄ ο Μπαρμπούδης βρέθηκε απέναντι από τον Πορτογάλο κήπερ των "πρασίνων", αλλά σούταρε άουτ.

Οι "μπλε" συνέχισαν να πιέζουν για το γκολ της ισοφάρισης, αλλά λογάριαζαν χωρίς το Μορέιρα. Ο πορτιέρε του "τριφυλλιού"... σταμάτησε και την κεφαλιά του Μπαρμπούδη, μετά από εκτέλεση φάουλ του Αουρέλιο, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, και... κράτησε το 2-1 για την ομάδα του, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Πλέον, η Ομόνοια έφτασε τους 23 βαθμούς, ένα λιγότερο από τις ΑΕΛ, Απόλλων (έχει παιχνίδι λιγότερο) και Ερμή, ενώ ο Εθνικός παρέμεινε στους 10.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ: Κουντούλ, Μπαρμπούδης, Αουρέλιο, Ταλ, Φραγκέσκου, Κατσής, Σίλας, Αρόγιο (72' Χριστοφή), Λάζιτς (52΄ Αμεσάν), Λίλιου (87΄ Ξενοφώντος), Τσιντί.

OMONOIA: Μορέιρα, Θερβέρα, Μαργκάσα, Αλαμπί, Αντράντε, Σοάρες, Αγκουιάρ (77΄ Αλίπιο), Ασίς (74΄ Λεάντρο), Σκέμπρι, Πλατινί (87΄ Κυριάκου), Γκικίεβιτς.

Κίτρινες Κάρτες: Ταλ - Aντράντε, Θερβέρα, Αγκουιάρ, Σοάρες.

** Με μία αλλαγή σε σχέση με τον αγώνα της 10ης αγωνιστικής με αντίπαλο την ΑΕ Κουκλιών παρέταξε τον Εθνικό Άχνας ο Νίκος Κολομπούρδας. Ο Σίλας πήρε τη θέση του Χριστοφή.

** Με δύο αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα της 10ης αγωνιστικής με αντίπαλο τον Άρη παρέταξε την Ομόνοια ο Τόνι Σαβέφσκι. Ο Θερβέρα πήρε τη θέση του Κυριάκου και ο Ασίς του Σκαραμοτσίνο.

** Το παιχνίδι παρακολούθησε ο προπονητής του Ερμή, Νίκος Παναγιώτου, μαζί με τον πρόεδρο Λούκα Φανιέρο, αφού η Ομόνοια θα είναι η επόμενη αντίπαλος της ομάδας τους στο πρωτάθλημα.

** Επανεμφάνιση για το Θερβέρα στο αρχικό σχήμα της Ομόνοιας, με τον Ισπανό να παίρνει φανέλα βασικού σε αγώνα πρωταθλήματος μετά τις 23 Σεπτεμβρίου και την εκτός έδρας ήττα από τον Απόλλωνα με 1-0.

** Πρώτο φετινό γκολ για τον Αλαμπί στο πρωτάθλημα.

** Τα 6 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα έφτασε ο Αντρέ Σκέμπρι.

** Δεύτερο φετινό γκολ για τον Αουρέλιο στο πρωτάθλημα.

** Οι Κουντούλ και Αουρέλιο είναι οι μοναδικοί ποδοσφαιριστές του Εθνικού Άχνας που έχουν αγωνιστεί και στα έντεκα παιχνίδια πρωταθλήματος χωρίς να έχουν χάσει λεπτό.

** Οι Αντρἀντε και Μορέιρα είναι οι μοναδικοί ποδοσφαιριστές της Ομόνοιας που έχουν αγωνιστεί και στα έντεκα παιχνίδια πρωταθλήματος χωρίς να έχουν χάσει λεπτό.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ο Μάριος Παναγή, με βοηθούς τους Χαράλαμπο Χαραλάμπους και Χαράλαμπο Γεωργίου, ενώ τέταρτος ο Χαράλαμπος Σκαπούλλης.