Τρία δοκάρια ο ένας, τρεις βαθμούς ο άλλος (Δηλώσεις/Φώτος)

26.01.2014 - 18:50

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι και τα τελευταία λεπτά, ο Ερμής κατάφερε να πανηγυρίσει την νίκη με 1-0 στο εντός έδρας παιχνίδι με τον Εθνικό Άχνας. Καλύτερη η Άχνα στο πρώτο μέρος, έχοντας τρία (!!!) δοκάρια, όμως το αποτέλεσμα έμενε στο 0-0. Σταδιακά ο Ερμής κυριάρχησε στην επανάληψη και με γκολ της... χρυσής αλλαγής, του Μάρκο Ταγκπατζούμι στο 79' πήρε την πολύτιμη νίκη.

Α' Μέρος

Κόντρα στα... προγνωστικά, ο Εθνικός Άχνας ήταν η ομάδα που κυριάρχησε κατά κράτος στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας αρκετές ευκαιρίες και τρία (!) δοκάρια στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο. Αρχικά στο 13' ο Σίλας έδωσε στον Αουρέλιο οποίος με φαλτσαριστό αριστερό σουτ έξω απ' την περιοχή έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 32' μετά από οργανωμένη προσπάθεια και ασίστ του Τσιντί, ο Σίλας εξ' επαφής σημάδεψε το δεξί κάθετο δοκάρι του Αραμπατζή, κάτι που πραγματοποίησε και ο Τσιντί στο 39', όταν με ατομική προσπάθεια και αριστερό σουτ έστειλε  την μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι.

Ο Ερμής πέραν από κάποιες προϋποθέσεις, δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Κουντούλ.

Β' Μέρος

Σε δύο μέρη μπορεί να χωριστεί το δεύτερο ημίχρονο. Στο πρώτο, ο Εθνικός ήταν και πάλι καλύτερος, είχε ευκαιρίες με τον Ταλ και με τον Τσιντί, όμως και πάλι ήταν άστοχος στην τελική προσπάθεια.

Στο δεύτερο κομμάτι, ο Ερμής κυριάρχησε ελέω και των αλλαγών του Νίκου Παναγιώτου. Μπεμπά, Δημητρίου και φυσικά Ταγκπατζούμι ανέβασαν τον Ερμή ο οποίος στο τελευταίο μισάωρο άρχισε να πιέζει τον Εθνικό, ψάχνοντας με... μανία το γκολ.

Κάτι που έγινε στο 79' όταν ο Μπεμπά έκανε το σουτ, η μπάλα έφτασε στον Ταγκπατζούμι ο οποίος με πλάτη στην εστία γύρισε και... εκτέλεσε γρήγορα, νικώντας τον Κουντούλ για το 1-0, γκολ που ήταν αρκετό για να δώσει την νίκη και τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του Ερμή.

ΕΡΜΗΣ: Αραμπατζής, Παουλίνιο, Σαμάρας, Κωνσταντίνου, Ντε Πίνα, Αλίμι (55΄Ταγκπατζούμι), Ντε Αζεβέδο, Ταραλίδης (72'Μπεμπά), Ενρίκε, Σεσίνια, Μοράν (75'Δημητρίου).

ΕΘΝΙΚΟΣ: Κουντούλ, Αουρέλιο, Ταλ, Μπαρμπούδης, Σίλας, Τσιντί (72'Μπούργκιτς), Αντέλκοβιτς, Αμεσάν, Φροξυλιάς (62΄Πογιατζής), Λεντέσμα (59'Λάζιτς), Στόλερ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ενρίκε (8η) Ταραλίδης (4η), Παουλίνιο (6η), Μπεμπά (6η), Σαμάρας, Δημητρίου  -  Ταλ (6η), Μπαρμπούδης (6η).

*Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μάριος Τσαγγάρης με βοηθούς τους Ιωάννη Λαζάρου και Μιχάλη Τσεντή.

*Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου στο Δασάκι ο Ερμής επικράτησε με 2-1.

*Ενρίκε, Ταραλίδης, Μπεμπά και Παουλίνιο συμπλήρωσαν απαγορευτικό αριθμό κιτρίνων καρτών και θα απουσιάσουν από το επόμενο παιχνίδι του Ερμή με το ΑΠΟΕΛ.

*Δέκατο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Μάρκο Ταγκπατζούμι.

*Πρώτη ήττα για τον Εθνικό με τον Απόστολο Μακρίδη στον πάγκο του.

*Ντεμπούτο για τον Εθνικό πραγματοποίησαν οι Μπούργκιτς, Αντέλκοβιτς, Φροξυλιάς και Στόλερ.

Οι δηλώσεις των δύο τεχνικών

Νίκος Παναγιώτου: "Αυτή η νίκη δείχνει σε μεγάλο βαθμό ότι έχουν αλλάξει πολλά πράγματα στην ομάδα μας. Μια εμφάνιση που δεν συνοδεύτηκε με δάφνες ποιότητας αλλά με μια νίκη σημαντική για την συνέχεια. Ήταν μια νίκη απέναντι σε μια ομάδα που με τις προσθήκες που έκανε θα δυσκολέψει πολλούς και θα πάρει βαθμούς. Ενώ μπορούσαμε να βρεθούμε πίσω στο σκορ σε καθαρές ευκαιρίες του Εθνικού πετύχαμε ένα γκολ που μας έδωσε τη νίκη. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου γιατί έδωσαν πολλά στο γήπεδο. Σε ένα παιχνίδι δεν παίζουμε μόνοι μας και κρατάμε τους τρεις βαθμούς. Εμείς θα συνεχίσουμε και θα προσπαθήσουμε να κρατήσουμε τις διαφορές από τις ομάδες που βρίσκονται πιο κάτω. Έχουμε απουσίες, όμως έχουμε ένα ρόστερ 22 παικτών και τους υπολογίζουμε όλους. Στο επόμενο παιχνίδι θα είναι η ευκαιρία τους".

Νίκος Παναγιώτου: "Παίξαμε αρκετά καλά, δικαιούμασταν τουλάχιστον γκολ όμως έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Δείξαμε πολύ καλά στοιχεία, όμως θα προτιμούσα να παίρναμε τους βαθμούς παρά τις εντυπώσεις γιατί είμαστε σε δύσκολη φάση. Εμφανίσεις σαν αυτήν θα μας βοηθήσουν να πιστέψουμε ότι μπορούμε να παραμείνουμε στην κατηγορία και θα παραμείνουμε. Θεωρώ ότι το να κερδίζεις χωρίς να παίξεις καλό ποδόσφαιρο είναι στοιχείο που δείχνει ότι έχει φτιαχτεί καλή ομάδα στον Ερμή και αξίζουν συγχαρητήρια στο φίλο Νίκο Παναγιώτου".